ZDBICA i Piława - weekendowe spływy kajakowe

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Zdbicą, Dobrzycą i Piławą
TRASA SPŁYWU: Zdbice – Ostrowiec, Zdbice – Szwecja – (Głowaczewo) – 23 lub 29 km

Spływ Zdbicą, Dobrzycą i Piławą

Sobotnia trasa spływu weekendowego wiedzie początkowo jeziorem Zdbiczno, następnie nurtem małej rzeczki Zdbicy oraz środkowym odcinkiem Dobrzycy. Szlak jest urozmaicony i dość trudny ze względu na możliwy niski poziom wody w rzeczce oraz liczne zwalone drzewa. Z powyższych względów trasa polecana jest osobom, które mają doświadczenie w uprawianiu turystyki kajakowej i nie boją się częstego przeciągania kajaka. Obie rzeki płyną wyłącznie wśród lasów, które dodają im uroku i tajemniczości. Są bezpieczne – głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest przejrzysta a dno piaszczyste. W niedzielę do przepłynięcia pozostaje łatwy, środkowy odcinek Piławy, która ze względu na malowniczość i krystalicznie czystą wodę jest uznawana za najpiękniejszą rzekę Polski.

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 2 NOCLEGI w domkach lub na polu namiotowym
 • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ INSTRUKTORA z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych spływach)
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 2 NOCLEGI w domkach lub na polu namiotowym
 • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ INSTRUKTORA z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych spływach)
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking
Baza noclegowa
2-dniowy spływ
2 noclegi
Łączny koszt
Zdbice – pole namiotowe80 zł40 zł120 zł
Zdbice – domki nad jeziorem80 zł80 zł160 zł
Szwecja – agroturystyka80 zł80 zł160 zł

BAZA NOCLEGOWA

Domki nad jeziorem w Zdbicach. GPS 53°37’81”N 16°50’30”E (53.378186, 16.503055). We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 2 domki 4-osobowe (1 pokój z 4 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 4-osobowych (w każdym 2 pokoje z 2 łóżkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, 3 wiaty, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie.

PROPONOWANE ETAPY

Piątek) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne 🙂

Sobota) Rzeka Zdbica. Etap Zdbice – Ostrowiec (16 km). Wodowanie nad jeziorem Zdbiczno, na terenie ośrodka Domki nad jeziorem. Krótkie szkolenie dla osób, które po raz pierwszy mają styczność z turystyką kajakową. Jezioro Zdbiczno posiada typowy dla rynnowych jezior polodowcowych podłużny kształt i strome brzegi. Ma silnie rozwiniętą linię brzegową – od północy wcina się w nie długi na ponad 2 km półwysep. Płynąc w lewo, wzdłuż półwyspu, po około kwadransie docieramy do jego końca, gdzie należy skręcić w prawo. Po przeciwległej, południowej części jeziora wypływa Zdbica. Na północy jezioro jest połączone ciekami wodnymi z jeziorami Dobre i Głodno, a na południu z jeziorem Smolno. Po wpłynięciu na Zdbicę, po około 10 minutach dopływamy do przepustu, gdzie kajaki trzeba przenieść górą, ewentualnie przy niższym poziomie wody spłynąć lub przepchnąć dołem. Za przepustem zaczyna się najtrudniejszy odcinek szlaku – w nurcie znajdują się liczne zwalone drzewa, które trzeba pokonywać w umiejętny sposób. Po około godzinie dopływamy do betonowego mostu, od którego do ujścia do Dobrzycy jest jeszcze ponad godzina płynięcia. Końcówka Zdbicy jest mocno zarośnięta, cały czas zdarzają się zwalone drzewa i mielizny. Wpływamy na Dobrzycę – stąd do Ostrowca płynie się niecałą godzinę. Praktycznie cała trasa spływu prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożne spływamy pod mostem drogowym i kończymy spływ zaraz za mostem, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi, serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”. Czas płynięcia około 5-6 godzin. Powrót busem do Zdbic.

Niedziela) Rzeka Piława. Etap Zdbice – Szwecja (Głowaczewo) (7 lub 13 km). Początek etapu na śródleśnej polanie, półtora kilometra od ośrodka. Trasa prowadzi przez niezwykle malownicze tereny lasów Pojezierza Wałeckiego. Przepływamy obok pozostałości po istniejącym do 1945 roku młynie wodnym i powoli zbliżamy się do Szwecji, gdzie można skończyć spływ. Płynący dalej mijają Szwecję, po półtorej godzinie osiągamy pstrągarnię, gdzie należy przenieść kajaki. Kilka minut za pstrągarnią, obok zabytkowego kościółka, przed mostem drogowym, na prawym brzegu zakończenie spływu. Czas płynięcia: około 2 godzin do Szwecji, 4 godziny do Głowaczewa. Powrót busem do Zdbic.

DOJAZD SAMOCHODEM

Domki nad jeziorem położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.