PIŁAWA

TRASA SPŁYWU: Zdbice – Szwecja – Głowaczewo, Rudnica – Ostrowiec – 25 km

Spływ Piławą i Dobrzycą

Trasa spływu weekendowego wiedzie środkowym odcinkiem Piławy i Dobrzycy. Piława jest uznawana za jedną z najpiękniejszych rzek Polski. Jest to szlak łatwy, urozmaicony i bardzo malowniczy, szczególnie polecany osobom płynącym po raz pierwszy. Na całej długości płynie wśród lasów, które dodają jej uroku i tajemniczości. Rzeka jest bezpieczna – głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest wyjątkowo przejrzysta a dno piaszczyste. Dobrzyca ma podobny charakter, jest nieco bardziej wymagająca ze względu na szybszy nurt.

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 2 NOCLEGI w domkach lub na polu namiotowym
 • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ INSTRUKTORA na wybranych spływach
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • drewno na wieczorne ogniska
 • bezpłatny parking

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 2 NOCLEGI w domkach lub na polu namiotowym
 • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ INSTRUKTORA z państwowymi uprawnieniami IRR
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking
Baza noclegowa
2-dniowy spływ
2 noclegi
Łączny koszt
Zdbice – pole namiotowe110 zł40 zł150 zł/os
Zdbice – domki nad jeziorem110 zł100 zł210 zł/os
Szwecja – agroturystyka110 zł120 zł230 zł/os

BAZA NOCLEGOWA

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, wiata ogniskowa, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie. Spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.

Domki nad jeziorem w Zdbicach. We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 3 domki 4-osobowe (1 pokój z 4 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 4-osobowych (w każdym 2 pokoje z 2 łóżkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

Gospodarstwa agroturystyczne w Szwecji – pokoje 2,3,4,6-osobowe o zróżnicowanym standardzie i cenie (od 50 do 70 zł za nocleg od osoby). Osoby zainteresowane prosimy o maila – szuwary@op.pl

PROPONOWANE ETAPY

Piątek) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne 🙂

Sobota) Rzeka Piława. Etap Zdbice – Głowaczewo (13 km). Wodowanie kajaków na malowniczej, śródleśnej polanie nad Piławą, położoną 1,5 km od ośrodka. Półtorej godziny od wodowania dopływamy do Szwecji, gdzie zaplanowano mały postój na zwiedzanie wsi, wizytę w sklepie. Dla chętnych możliwość zorganizowania podchodów 🙂 Przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko jedno zabudowanie i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Po przeniesieniu kajaków, 5 minut za pstrągarnią kończymy spływ na prawym brzegu przed mostem drogowym, obok zabytkowego kościółka. Powrót busem do Zdbic (około 15 minut), łączny czas płynięcia – około 4-5 godzin.

Niedziela) Rzeka Dobrzyca. Etap Rudnica – Ostrowiec (12 km). Pomiędzy Rudnicą a metą w Ostrowcu mijamy dwa mosty “do nikąd”, położone w środku lasu. Oprócz nich jedynymi punktami orientacyjnymi na trasie są dwa dość duże dopływy. Najpierw, z prawej strony widoczne jest ujście Piławki, będącej częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim, tym razem lewobrzeżnym dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Niemal cała trasa prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożne spływamy z prawej strony pod mostem drogowym i kończymy spływ na plaży, 100 metrów za mostem, na prawym brzegu. Czas płynięcia około 3,5-4 godzin. Powrót busem do Zdbic.

DOJAZD SAMOCHODEM

Domki nad jeziorem położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.