RADEW

Zorganizowany spływ kajakowy rzeką Radew

TRASA SPŁYWU: Żydowo – Rosnowo – Karlino – 83 km

Spływ rzeką Radew

Radew to prawobrzeżny dopływ Parsęty, która wpada do morza w Kołobrzegu. Szlak Radwi jest urozmaicony, o brzegach przeważnie zalesionych, na całej długości bardzo malowniczy. Rzeka jest mało uczęszczana, dzięki czemu zachowały się dziewicze krajobrazy a woda wyjątkowo czysta. Ciekawy film z kwietniowego spływu Radwią: https://www.youtube.com/watch?v=5Fjm2mwg03g Osobliwością Radwi są łososie, które w listopadzie płyną w górę rzeki, pokonując z łatwością wodospady i progi.

PONIŻSZA CENA OBEJMUJE

  • sześć noclegów na polach namiotowych – na 3 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
Termin spływu kajakowego Radwią Łączny koszt
W sezonie 2024 nie organizujemy spływu Radwią - zapraszamy na Rurzycę, Piławę, Dobrzycę i inne rzeki
-

POWYŻSZA CENA OBEJMUJE

  • sześć noclegów na polach namiotowych – na 3 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Pole biwakowe nad jeziorem Kwiecko, około 200 metrów na południe od elektrowni szczytowo-pompowej Żydowo. Dojazd drogą wojewódzką nr 205, prowadzącą z Bobolic do Darłowa. Jadąc od strony Bobolic należy na początku miejscowości Żydowo skręcić w lewo, w drogę prowadzącą do elektrowni wodnej (widoczny drogowskaz). Po przejechaniu 1,5 kilometra dojeżdżamy do 3 wielkich rur, którymi płynie woda do elektrowni i zaraz za nimi skręcamy w prawo, w drogę prowadzącą wprost na niestrzeżone pole biwakowe i kąpielisko nad jeziorem Kwiecko. Przyjazd uczestników pierwszego dnia spływu do godzin wieczornych na pole biwakowe lub do godziny 19.30 na stację PKP Kawcze, położoną na linii kolejowej Szczecinek – Słupsk. Zachęcamy do przyjazdu na miejsce dzień czy dwa wcześniej aby mieć czas na spokojne zwiedzenie okolicy.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień) Żydowo, jezioro Kwiecko (biwak). Nocleg na malowniczo położonym biwaku leśnym nad jeziorem Kwiecko. Jedynym “wyposażeniem” biwaku jest mała wiatka i ławeczka. Po przyjeździe warto wybrać się na spacer do punktu widokowego przy kanale elektrowni szczytowo-pompowej w Żydowie. Kanał łączy dwa jeziora – wyżej położone jezioro Kamień, z położonym w dole jeziorem Kwiecko. Róznica wysokości między jeziorami wynosi ponad 80 metrów, rozciąga się stąd fantastyczny widok na jezioro i dolinę Radwi, szczególnie piękne są zachody słońca.

2 dzień) Żydowo – Cebulino (9 km). Najtrudniejszy odcinek spływu o naturalnym charakterze i licznych przeszkodach, w postaci zwalonych drzew. Początkowo płyniemy wzdłuż jeziora Kwiecko, po krótkiej przenosce wpływamy na płytką i wąską Radew, o wyjątkowo czystej wodzie. Na trasie liczne mielizny, dno jest na ogół piaszczyste, czasem kamieniste. W połowie etapu wysoki, kamienny most kolejowy, na nieistniejącej już linii z Grzmiącej do Korzybia (przez Polanów, Bobolice). Warto zatrzymać się tutaj na krótki odpoczynek. Za mostem nadal płytko, dno kamieniste, rzeka robi się znacznie szersza. Drzewa pochylone nad wodą nierzadko łączą się koronami zasłaniając niebo. Cały czas jest malowniczo i dziko. Między zalesionymi zboczami a rzeką zjawiają się łąki. Koniec odcinka przy moście drogowym oraz ruinach młyna Cebulino, skąd do sklepu we wsi o tej samej nazwie są niecałe 2 km.

3 dzień) Cebulino – Mostowo (22 km). Za mostem rzeka na krótko wpływa w malowniczy las, by za mostem na drodze z Drzewian do Mostowa wypłynąć na szerokie łaki, gdzie zaczyna meandrować. Prąd staje się słabszy, pojawiają się wodorosty. Na tym odcinku rzekę zasilają dwa dopływy. Szczególnie dużo wody niesie lewobrzeżny dopływ – rzeka Chociel, która w górnym biegu przepływa przez Bobolice. Szerokość Radwi powiększa się do 10-15 metrów, prąd staje się szybszy, łąki odsuwają się od rzeki, zwalone drzewa często wymagają przeciągania kajaków. Stopniowo prąd maleje, rzeka rozwidla się na dwie odnogi doprowadzające do jeziora Rosnowskiego. Jest ono wąskie, długie, zalesione, o suchych, malowniczych brzegach, dogodnych do biwakowania. Szerokość jeziora nie przekracza 300 metrów, w jego zwężeniu przebiega główna droga nr 11 z Poznania do Kołobrzegu. Nocleg w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Mostowie.

4 dzień) Mostowo – Niedalino (17 km). Początek etapu prowadzi jeziorem Rosnowskim. Mijamy dużą zatokę i wyspę położoną z prawej strony, by po paru kilometrach skręcić na południe, wzdłuż prawego brzegu, gdzie widzimy zamkniętą zastawkę. Wlot do kanału, którym prowadzi szlak, znajduje się we wsi Rosnowo, w odległości 300 metrów na południe od wspomnianej zastawki. Z jeziora wpływamy bez przeszkód pod mostem drogowym w kanał elektrowni i płyniemy kanałem kolejno pod trzema mostkami. Posuwamy się kanałem aż do jego końca i przenosimy kajaki lewym lub prawym brzegiem. Wpływamy na jezioro Hajka o powierzchni 92ha, nieco krótsze i szersze od poprzedniego, również malowniczo położone w lesie sosnowym. Na brzegach jeziora jest kilka miejsc biwakowych oraz plaż nadających się na grilowanie, wędkowanie i kąpiele. Jezioro Hajka kończy elektrownia, gdzie należy po raz drugi przenieść kajaki lewym brzegiem. Nocleg w miejscowości Niedalino.

5 dzień) Niedalino – Nosowo (20 km). We wsi należy przenieść kajaki z lewej strony koło młyna do kanału lub koło stalowej śluzy do rzeki. Znowu rozpoczyna się malowniczy odcinek rzeki. Suche łąki, piaszczyste urwiska, obfite zadrzewienie bezpośrednio nad rzeką, wyżej las sosnowy. Z lewej strony trudne do zauważenia ujście rzeki Chotli, za którym Radew poszerza się i ma mniej zakrętów. Nurt staje się szybszy. 2 kilometry za ujściem Chotli osada Wronie Gniazdo, gdzie za mostem, na lewym brzegu dogodne miejsce do odpoczynku i biwakowania. Po drodze, tuż za miejscowością przeszkody w postaci kołków wbitych w dno rzeki. Lasy ustępują miejsca polom i łąkom. Rzeka cały czas zmienia kierunek i meandruje. Po ponad godzinie dopływamy do wsi, najbliższe zabudowania znajdują się około 100m od rzeki. Do sklepu we wsi Białogórzyno jest 1,5 km, we wsi warto zwiedzić zabytkowy szachulcowy kościół z 1838 roku. Następnie dopływamy do kolonii Białogórzynko, gdzie na miejscu betonowego progu znajduje się śluza powstała na potrzeby kolejnej hodowli pstrąga tęczowego. Uwaga, miejsce niebezpieczne! Silny nurt z odwojem! Przenosimy kajaki lewą stroną. Spływ dalej nie nastręcza trudności, dopływamy do kolejnego małego zwaliska, przenosimy kajaki i płyniemy dalej. Mijamy prawobrzeżny dopływ – rzekę Czarną i dopływamy do mostu kolejowego na głównej linii Gdańsk – Szczecin. Płyniemy pod mostem bez przeszkód. Rzeka płynie wśród leśnych łąk i lasów. W rzece coraz więcej podwodnych przeszkód oraz zwalisk drzew. Dopływamy do wsi Nosowo.

6 dzień) Nosowo – Karlino (15 km). Za wsią wpływamy w piękny, gęsty las liściasty, gdzie korony drzew łączą się ze sobą nad rzeką. Za lasem pojawiają się łąki, porośnięte wierzbami. Lasy oddalają się, z prawej strony słychać szosę, która będzie nam towarzyszyć aż do Karlina Dopływamy do miasta położonego na prawym, wysokim brzegu. Za ceglanym mostem kolejowym, na prawym brzegu kąpielisko i pole namiotowe, gdzie kończymy spływ. Stąd nad bałtyckie plaże w Kołobrzegu jest tylko 28 km 🙂

7 dzień) Karlino (biwak).

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej KAWCZE, położonej na  linii kolejowej ze Szczecinka do Słupska. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie 🙂