DOBRZYCA - weekendowe spływy kajakowe

Zorganizowany spływ kajakowy rzeką Dobrzycą

Spływ Dobrzycą

Trasa spływu weekendowego wiedzie środkowym odcinkiem rzeki Dobrzycy, uznawanej za jeden z najciekawszych szlaków pogranicza Pomorza i Wielkopolski. Rzeka płynie wśród lasów, które dodają jej uroku i tajemniczości. Dobrzyca to rzeka bezpieczna – głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest przejrzysta, a dno piaszczyste. Jest to przepiękna trasa o średnim poziomie trudności, na której doświadczeni kajakarze nie będą się nudzić, a początkujący bez problemów sobie poradzą. Dodatkową atrakcją na szlaku Dobrzycy są położone w Rudnicy jeden z największych w Polsce park linowy, którego pokonanie najlepiej zaplanować po spływie (wymagana jest wcześniejsza rezerwacja) oraz strzelnica sportowa.

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 2 NOCLEGI na polu namiotowym lub w domkach (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
 • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych spływach)
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking
Baza noclegowa
2-dniowy spływ
2 noclegi
Łączny koszt
Zdbice – pole namiotowe80 zł40 zł120 zł
Zdbice – domki nad jeziorem80 zł80 zł160 zł
Szwecja – agroturystyka80 zł80 zł160 zł

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 2 NOCLEGI na polu namiotowym lub w domkach (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
 • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych spływach)
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking

BAZA NOCLEGOWA

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym kuchnia, WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, 3 wiaty, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie.

Domki nad jeziorem w Zdbicach. GPS 53°37’81”N 16°50’30”E (53.378186, 16.503055). We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 2 domki 4-osobowe (1 pokój z 4 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 4-osobowych (w każdym 2 pokoje z 2 łóżkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

PROPONOWANE ETAPY

Piątek) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne 🙂

Sobota) Rzeka Dobrzyca. Etap Iłowiec – Golce – Rudnica (18 km). Przejazd do osady Iłowiec (wyjazdy z campingu w godzinach 9.00 – 9.30). Miejscowość składająca się z zaledwie dwóch domów położona jest w małej dolinie. Na tym odcinku Dobrzyca jest przepiękną, płytką rzeczką o dzikim charakterze i piaszczystym dnie. Płynąc cicho mamy największą szansę na obserwację leśnej zwierzyny, która często przychodzi do wodopoju. W przypadku niskiego poziomu wody w rzece zdarzają się mielizny. Po pół godzinie od wodowania małe spiętrzenie wody – pozostałość po starym młynie. Dalej rzeka płynie wartko przez gęsty las często rozwidlając się na wiele odnóg. Przeważnie wybieramy tą, która niesie więcej wody. Mijamy osadę Dobrzyca, gdzie przy starym, drewnianym moście jest dobre miejsce na krótki postój. W połowie etapu wieś Golce – należy wylądować przed mostem, na prawym brzegu. 100 metrów w prawo od przenoski znajduje się jedyny na trasie sklep spożywczy. Za mostem widzimy zabytkowy młyn wodny, obok szachulcowy kościół z 1664 roku. Za młynem, 2 minuty od wodowania na prawym brzegu znajduje się pole namiotowe – z rzeki widoczne są drewniany pomost i wiata. W przypadku złej pogody lub kiepskiej formy uczestników można tu skończyć sobotni etap. 2 minuty od pola namiotowego tablica “Jezioro Golce” – bagnisty dopływ łączy szlak Dobrzycy z małym śródleśnym jeziorkiem. Należy płynąć z nurtem. Dobrzyca się zwęża, prąd lekko przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie, po dwóch godzinach wiosłowania osiągamy wieś Rudnicę. Zakończenie spływu na polu namiotowym, położonym na lewym brzegu, 500 metrów poniżej parku linowego i mostu. Po zakończeniu spływu możliwość skorzystania z atrakcji parku lub rekreacyjnego strzelania na strzelnicy sportowej (w obu przypadkach wymagana wcześniejsza rezerwacja). Czas płynięcia do Golc około 3-4 godziny, do Rudnicy około 5-6 godzin. Powrót busem do Zdbic (dla chętnych nocleg na polu namiotowym w Rudnicy).

Niedziela) Rzeka Dobrzyca. Etap Rudnica – Ostrowiec (12 km). Pomiędzy Rudnicą a metą w Ostrowcu mijamy dwa mosty “do nikąd”, położone w środku lasu. Oprócz nich jedynymi punktami orientacyjnymi na trasie są dwa dość duże dopływy. Najpierw, z prawej strony widoczne jest ujście Piławki, będącej częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim, tym razem lewobrzeżnym dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Niemal cała trasa prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożnie spływamy z prawej strony pod mostem drogowym i kończymy spływ na plaży, 100 metrów za mostem, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”. Czas płynięcia około 3-4 godziny. Powrót busem do Zdbic.

DOJAZD SAMOCHODEM

Domki nad jeziorem położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.