DOBRZYCA

Zorganizowany spływ kajakowy rzeką Dobrzycą

TRASA SPŁYWU: Dobrzyca – Rudnica – Ostrowiec – 26 km

Spływ Dobrzycą

Trasa spływu weekendowego wiedzie środkowym odcinkiem rzeki Dobrzycy, uznawanej za jeden z najciekawszych szlaków pogranicza Pomorza i Wielkopolski. Rzeka płynie wśród lasów, które dodają jej uroku i tajemniczości. Dobrzyca to rzeka bezpieczna – głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest przejrzysta, a dno piaszczyste. Jest to przepiękna trasa o średnim poziomie trudności, na której doświadczeni kajakarze nie będą się nudzić, a początkujący bez problemów sobie poradzą. Dodatkową atrakcją na szlaku Dobrzycy są położone w Rudnicy jeden z największych w Polsce park linowy, którego pokonanie najlepiej zaplanować po spływie (wymagana jest wcześniejsza rezerwacja) oraz strzelnica sportowa.

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 2 NOCLEGI na polu namiotowym lub w domkach (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
 • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych spływach)
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking
Baza noclegowa
2-dniowy spływ
2 noclegi
Łączny koszt
Zdbice – pole namiotowe100 zł40 zł140 zł/os
Zdbice – domki nad jeziorem100 zł100 zł200 zł/os
Szwecja – agroturystyka100 zł120 zł220 zł/os

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 2 NOCLEGI na polu namiotowym lub w domkach lub agroturystyce (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
 • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych spływach)
 • drewno na wieczorne ogniska
 • bezpłatny parking

BAZA NOCLEGOWA

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym kuchnia, WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, 3 wiaty, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie.

Domki nad jeziorem w Zdbicach. We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 2 domki 4-osobowe (1 pokój z 4 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 4-osobowych (w każdym 2 pokoje z 2 łóżkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

Gospodarstwa agroturystyczne w Szwecji – pokoje 2,3,4,6-osobowe o zróżnicowanym standardzie i cenie (od 40 do 60 zł za nocleg od osoby). Osoby zainteresowane prosimy o maila – szuwary@op.pl

PROPONOWANE ETAPY

Piątek) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne 🙂

Sobota) Rzeka Dobrzyca. Etap Dobrzyca – Golce – Rudnica (14 km). Przejazd do osady Dobrzyca, wodowanie przy starym, drewnianym moście. W połowie etapu wieś Golce – należy wylądować przed mostem, na prawym brzegu. 100 metrów w prawo od przenoski znajduje się jedyny na trasie sklep spożywczy. Za mostem widzimy zabytkowy młyn wodny, obok szachulcowy kościół z 1664 roku. Kilometr za młynem tablica “Jezioro Golce” – płytki dopływ łączy szlak Dobrzycy z małym śródleśnym jeziorkiem, na które przy wyższym poziomie wody warto popłynąć, pamiętając że trzeba wrócić na szlak 🙂 Dobrzyca się zwęża, prąd lekko przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie, po dwóch godzinach wiosłowania osiągamy wieś Rudnicę. Zakończenie spływu na polu namiotowym, położonym na lewym brzegu, 500 metrów poniżej parku linowego i mostu. Po zakończeniu spływu możliwość skorzystania z atrakcji parku lub rekreacyjnego strzelania na strzelnicy sportowej (w obu przypadkach wymagana wcześniejsza rezerwacja). Czas płynięcia około 5 godzin. Powrót busem do Zdbic.

Niedziela) Rzeka Dobrzyca. Etap Rudnica – Ostrowiec (12 km). Pomiędzy Rudnicą a metą w Ostrowcu mijamy dwa mosty “do nikąd”, położone w środku lasu. Oprócz nich jedynymi punktami orientacyjnymi na trasie są dwa dość duże dopływy. Najpierw, z prawej strony widoczne jest ujście Piławki, będącej częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim, tym razem lewobrzeżnym dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Niemal cała trasa prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożnie spływamy z prawej strony pod mostem drogowym i kończymy spływ na plaży, 100 metrów za mostem, na prawym brzegu. Czas płynięcia około 4 godziny. Powrót busem do Zdbic.

DOJAZD SAMOCHODEM

Domki nad jeziorem położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.