BRZEŹNIAK

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Rakoń, Kokną, Drawą i Brzeźniakiem (Brzeźnicką Węgorzą)

TRASA SPŁYWU: Jezioro Siecino – Drawsko Pomorskie – Jezioro Lubie – Łobez – 73 km

Spływ Brzeźniakiem

Spływ prowadzi czterema, niezwykle urozmaiconymi szlakami kajakowymi: Rakoniem, Kokną, Drawą i Brzeźniakiem, zwanym również Brzeźnicką Węgorzą. Rakoń z Kokną to niewielkie rzeczki odprowadzające wody z jeziora Siecino – jednego z najpiękniejszych na Pomorzu. Środkowy odcinek Drawy prowadzący przez Drawsko Pomorskie ma dość szybki nurt – rzeka jest urozmaicona, w przeciwieństwie do górnych, monotonnych odcinków w okolicy Złocieńca. Brzeźnicka Węgorza to szlak dość uciążliwy, szczególnie przy niskim stanie wody, ale wart zwiedzenia ze względu na niemal bezludne okolice oraz dwa przełomowe odcinki, gdzie rzeka płynie w głębokim wąwozie.

PONIŻSZA CENA OBEJMUJE

  • sześć noclegów na polach namiotowych – na pierwszym campingu WC i prysznice z bieżącą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
Termin spływu kajakowego Brzeźniakiem Łączny koszt
W sezonie 2024 nie organizujemy spływu Brzeźniakiem - zapraszamy na Rurzycę, Piławę, Dobrzycę i inne rzeki
-

POWYŻSZA CENA OBEJMUJE

  • sześć noclegów na polach namiotowych – na pierwszym campingu WC i prysznice z bieżącą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Pole namiotowe Island Camp, obok Centrum Nurkowego “Shark”, położone nad jeziorem Siecino, w miejscowości Cieszyno 40 (Wyspa Ostrów). Telefon kontaktowy: 606 226 166. Jadąc od strony Złocieńca należy kierować się w stronę Połczyna Zdroju. Po 5 km skręcamy w prawo (widoczne drogowskazy na Cieszyno, Island Camp i bazę WOPR), po kolejnych 2 km w lewo, cały czas kierując się tablicami informacyjnymi. Przyjazd uczestników pierwszego dnia spływu do godziny 22.00 na stację PKP w Złocieńcu lub  do godzin wieczornych na pole Island Camp w Cieszynie.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień) Cieszyno (biwak). Przyjazd na pole namiotowe Island Camp, obok Centrum Nurkowego “Shark”, położone nad jeziorem Siecino, w miejscowości Cieszyno 40 (Wyspa Ostrów). Telefon kontaktowy: 606 226 166. Na camping warto przyjechać wcześniej – już w piątek lub sobotę. W bazie nurkowej można spróbować sił w nurkowaniu w krystalicznie czystych wodach jeziora Siecino, pod okiem wykwalifikowanej kadry.

2 dzień) Cieszyno – Pole namiotowe “Czubajka” (16 km). Pierwsze 3 kilometry spływu prowadzą jeziorem Siecino. Woda w jeziorze jest wyjątkowo przejrzysta, o pierwszej klasy czystości. Występuje tu wiele gatunków ryb. Największymi skarbami są szczupaki i okonie, choć można również liczyć na leszcze, węgorze czy liny. Jezioro jest otoczone pasem przybrzeżnych drzew oraz niewielkimi lasami, ma twarde, piaszczyste dno. W południowej części znajdują się dwie duże wyspy o wysokich brzegach: Ostrów i Kępa. Wypływ strugi Rakoń znajduje się na zachodnim brzegu, na półwyspie wrzynającym się w centralną część jeziora. Dość wąska rzeczka prowadzi wśród łak i niewielkich lasków. Po 2 kilometrach rozpoczyna się dość uciążliwy odcinek szlaku z powodu zwalonych drzew oraz krzewów łozy, przegradzających nurt. Po kolejnych 3 km dopływamy do stawu w Gronowie, gdzie należy przenieść kajaki obok młyna. Kilometr za wsią rzeka przyjmuje z lewej strony niewielki dopływ, a następnie skręca w malowniczy las. Wkrótce ponownie wypływamy na łąki, gdzie Rakoń wpada do Kokny. Stąd jeszcze 4 km do końca etapu. Rzeka płynie doliną o szerokości 200-300 metrów i zboczach porośniętych lasem. Po pewnym czasie prąd słabnie, w nurcie pojawiają się wodorosty. Wpływamy na szeroką Drawę i kończymy etap na polu namiotowym “Czubajka”.

3 dzień) Pole namiotowe “Czubajka” – Mielenko Drawskie (21 km). W ciągu niecałej godziny od wypłynięcia Drawa zwęża się, prąd nieco przyspiesza, znikają wodorosty. Mijamy wieś Dalewo. Pośród rozległych łąk z daleka widać wieżę kościoła w Drawsku Pomorskim, do którego powoli się zbliżamy. W mieście przepływamy pod siedmioma mostami, warto zatrzymać się na zakupy i krótkie zwiedzanie. Nurt jest dość szybki aż do elektrowni wodnej w Młynisku, gdzie należy przenieść kajaki 50 metrów z prawej strony. Za elektrownią rzeka płynie szybko, spływ utrudniają łozy wkraczające w koryto. Nocleg na polu namiotowym obok Mielenka Drawskiego, położonym na prawym brzegu.

4 dzień) Mielenko Drawskie – Brzeźniak (17 km). Z uwagi na niedostępność początkowego fragmentu Brzeźniaka przewozimy kajaki na odległość 3 km, nad jezioro Kocioł. Wąskim przepływem przedostajemy się na malutkie jezioro Kociołek a następnie na jezioro Czaple Wielkie, o wydłużonym kształcie i dość wysokich brzegach. Kierujemy się ku wyspie, za którą łatwo znajdujemy wypływ rzeczki Brzeźniak, zwanej również Brzeźnicką Węgorzą. Po 300 metrach osiągamy równie malownicze jezioro Czaple Małe. Wpływamy w rzekę, mijając stawy łowiska karpiowego w Wolicznie. Po przechwyceniu młynówki odprowadzającej wodę ze stawów rozpoczyna się bystry odcinek górskiej wody w wąskim i głębokim wąwozie. W nurcie znajduje się też kilka drzew, które w połączeniu z rwącym nurtem mogą nastręczyć trudności. Następnie dopływamy do małego jeziorka, malowniczo położonego pośród łąk, otoczonych lasami na wzgórzach. Nieco dalej znajduje się podwójny przepust rurowy, w zależności od poziomu wody bardzo niski. Należy płynąć lewą stroną. 300 metrów dalej kolejny długi i ciemny przepust – tym razem pod nasypem kolejowym. Przed przepustem oraz tuż za nim znajdują się niewielkie bystrza. W końcu dopływamy do jeziora Brzeźno, gdzie kończymy etap.

5-6 dzień) Brzeźniak – Rogówko – Łobez (19 km). Wypływ z jeziora jest słabo widoczny z większej odległości. Znajduje się w zatoce, na północ od miejsca gdzie wpływa Brzeźniak. Po niecałym kilometrze mijamy most betonowy, a następnie wpływamy na niewielkie jezioro Żabice, gdzie należy trzymać się lewego brzegu. Nieco dalej wąski i bystry przepust przy młynie, gdzie bezpieczniej jest przenieść kajaki oraz kolejny przepust rurowy, który można opłynąć z prawej strony. Dopływamy do betonowego mostu, położonego niedaleko wsi Rogówko. Zaczyna się kolejny krótki przełom, w nurcie podwodne kamienie i sporo zwalonych drzew. Niedaleko osady Lesięcinek napotykamy wąski podwójny próg z odwojem w środku, wcześniej w lewo nowa przepławka dla ryb. Zalecana przenoska lewym brzegiem przed przepławką. Kilkaset metrów dalej most na drodze wojewódzkiej nr 151 z Łobza do Węgorzyna, a trochę dalej łączymy się z rzeką Węgorzą dopływającą z lewej strony. Poniżej rzeka wypływa z lasu i zmierza ku szerokiej dolinie Regi, nurt słabnie i pojawiają się trzcinowiska. Po 4 kilometrach wpływamy na szeroką Regę i kończymy spływ przy drewnianym mostku.

7 dzień) Łobez (biwak). Nocleg na biwaku leśnym pomiędzy Łobzem i niewielką wsią Unimie, przy drewnianym mostku zwanym “Cygańską Kładką”. Jedynym “wyposażeniem” biwaku jest mała wiatka, ławeczka i drewniana pochylnia do wodowania kajaków. Przed wyjazdem warto wybrać się na spacer wzdłuż Regi.

DOJAZD SAMOCHODEM

Pole namiotowe Island Camp, obok Centrum Nurkowego “Shark”, położone nad jeziorem Siecino, w miejscowości Cieszyno 40 (Wyspa Ostrów). Telefon kontaktowy: 606 226 166. Jadąc od strony Złocieńca należy kierować się w stronę Połczyna Zdroju. Po 5 km skręcamy w prawo (widoczne drogowskazy na Cieszyno, Island Camp i bazę WOPR), po kolejnych 2 km w lewo, cały czas kierując się tablicami informacyjnymi.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej ZŁOCIENIEC, położonej na linii kolejowej ze Szczecina do Szczecinka. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie 🙂