BIAŁA

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Białą, Czernicą i Gwdą

TRASA SPŁYWU: Biały Bór – Czarne – Lędyczek – 74 km

Spływ Białą

Biała wraz z Czernicą i środkowym odcinkiem Gwdy to najmniej uczęszczany z proponowanych szlaków. Na dwóch pierwszych rzeczkach spływy kajakowe organizowane są sporadycznie. Z tego względu na trasie występuje wiele przeszkód w postaci zwalonych drzew, drewnianych kładek itp. Nagrodą za trud włożony w pokonanie Białej i Czernicy jest satysfakcja z przepłynięcia mało uczęszczanych, dziewiczych szlaków i krystalicznie czysta woda w obu rzekach.

PONIŻSZA CENA OBEJMUJE

  • sześć noclegów na polach namiotowych – na 2 ostatnich campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
Termin spływu kajakowego Białą Łączny koszt
W sezonie 2025 nie organizujemy spływu Białą - zapraszamy na Rurzycę, Piławę, Dobrzycę i inne rzeki
-

POWYŻSZA CENA OBEJMUJE

  • sześć noclegów na polach namiotowych – na 2 ostatnich campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Pole namiotowe nad jeziorem Bielsko we wsi Trzmielewo. Przyjazd uczestników pierwszego dnia spływu do godziny 19.00 na stację PKP w Białym Borze, położoną na linii kolejowej ze Szczecinka do Słupska lub do godzin wieczornych na pole namiotowe w Trzmielewie.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień) Trzmielewo (biwak). Początek spływu nad rynnowym jeziorem Bielsko, o wysokich, przeważnie zalesionych brzegach i piaszczystym dnie, idealnym do kąpieli. W północnej części jeziora znajduje się znana w kraju stadnina ogierów, na terenie której rokrocznie organizowane są zawody jeździeckie.

2 dzień) Trzmielewo – Bielica (10 km). Pierwszy etap spływu początkowo prowadzi przez jezioro Bielsko. Na jego końcu przy wypływie Białej nieczynny młyn Jeziernik. Wąska rzeczka płynie wśród łąk i jest bardzo zarośnięta wysokimi trzcinami. Typową trudnością tego odcinka są liczne kładki przegradzające w wielu miejscach koryto rzeki.

3 dzień) Bielica – Przyrzecze (16 km). Za wsią Biała zbliża się do lasów, silnie meandrując. Zaczyna się najpiękniejszy odcinek szlaku o naturalnym, puszczańskim krajobrazie. W środku lasu mała zapora – część wody służy do nawadniania sąsiednich łąk. W połowie etapu wieś Międzybórz, malowniczo położona wśród lasów. Za wsią trudny odcinek szlaku z licznymi przeszkodami w postaci zwalonych drzew i prowizorycznych kładek. Po 4 km ujście Białej do Czernicy. Odtąd rzeka ma około 8 m szerokości i 1 m głębokości, dno jest cały czas piaszczyste a woda przezroczysta.

4 dzień) Przyrzecze – Czarne (11 km). Nocleg przy zabytkowym dworze w Przyrzeczu, zwanym dawniej Leśnym Młynem. W sąsiedztwie znajdują się dwie pstrągarnie, w których można kupić świeże i wędzone ryby. Koniec etapu niedaleko miasteczka Czarne, w którym warto zwiedzić ruiny zamku krzyżackiego oraz barokowy kościół z XVII wieku.

5 dzień) Czarne – Lędyczek (25 km). Najdłuższy etap spływu. W centrum miasteczka zabytkowy młyn, dalej Czernica płynie pośród łąk i sosnowych lasów w głębokiej, wąskiej dolinie. Z uwagi na sąsiedztwo poligonu wojskowego jest to teren niezamieszkały – brak jakichkolwiek osad ludzkich sprzyja bliskiemu kontaktowi z przyrodą. Za zabytkową elektrownią wodną w Łomczewku na rzece kilka bystrzy – odcinków z szybkim prądem i licznymi głazami w nurcie. Zakończenie etapu w Lędyczku, który do 1972 roku był najmniejszym miastem w Polsce, liczącym zaledwie 450 mieszkańców.

6 dzień) Buszkowo – Lędyczek (12 km). Przejazd w okolice wsi Buszkowo. W miejscu wodowania kajaków rzeczka ma 3-4 metry szerokości i bystry nurt. Płynie tu wąską doliną o zboczach porośniętych lasem, od którego oddzielają ją miejscami pasy suchych łąk. W środkowym odcinku wpływamy w dziki, bardzo malowniczy las, za którym dolina rozszerza się do 200 – 300 metrów. W okolicy Lędyczka warte zwiedzenia są również sąsiednie dopływy Gwdy: Czarna i Debrzynka.

7 dzień) Lędyczek (biwak). Ostatniego dnia zapraszamy na spacer leśną ścieżką dydaktyczną, przygotowaną przez miejscowe nadleśnictwo. Osoby wracające pociągiem odwieziemy na stację PKP w Okonku lub Jastrowiu.

DOJAZD SAMOCHODEM

Wieś Trzmielewo położona jest w odległości 1 km od drogi krajowej nr 25 z Bydgoszczy do Koszalina. Jadąc od strony Człuchowa należy za wsią Brzezie skręcić w lewo, w polną drogę prowadzącą wprost do Trzmielewa (widoczny drogowskaz).

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej BIAŁY BÓR położonej na linii kolejowej ze Szczecinka do Słupska. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie 🙂