Spływ kajakowy Rurzycą, Piławą i Dobrzycą "Dookoła Szwecji"
Rurzyca jest prawobrzeżnym dopływem Gwdy. W górnym biegu przepływa przez sześć, wyjątkowo pięknych i malowniczych jezior rynnowych. Jest jedną z najczystszych rzek w Polsce, ma przejrzystą wodę I klasy czystości i spokojny nurt. Z uwagi na wyjątkową czystość wody oraz piękno krajobrazu wzdłuż rzeki utworzono rezerwat krajobrazowy “Dolina Rurzycy”. W lipcu 1978 roku na spływ kajakowy Rurzycą wybrał się kardynał Karol Wojtyła. Wydarzenie to upamiętnia kamień nad jeziorem Krępsko Średnie. Ponieważ rzeka jest zbyt krótka na tygodniową wyprawę dwa etapy poprowadzono najpiękniejszym odcinkiem Piławy, a jeden Dobrzycą.
PONIŻSZE CENY OBEJMUJĄ
- pięć noclegów na polu namiotowym lub w domkach (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
- wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
- udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
- transport uczestników i sprzętu na poszczególne etapy spływu
- ubezpieczenie NNW
- dostęp do kuchni
- bezpłatny parking
- wieczorne ogniska
Terminy spływów Rurzycą | Łączny koszt tygodniowego spływu i 5 noclegów na polu namiotowym | Łączny koszt tygodniowego spływu i 5 noclegów w domkach |
22 – 27 czerwca 2025 | 290 zł/os | 390 zł/os |
6 – 11 lipca 2025 | 320 zł/os | 420 zł/os |
24 – 29 sierpnia 2025 | 290 zł/os | 390 zł/os |
POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ
- pięć noclegów na polu namiotowym lub w domkach (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
- wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
- udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
- transport uczestników i sprzętu na poszczególne etapy spływu
- ubezpieczenie NNW
- drewno na wieczorne ogniska
- bezpłatny parking
BAZA NOCLEGOWA
Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.
Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, wiata ogniskowa, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie. Spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.
Domki nad jeziorem w Zdbicach. We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 3 domki 4-osobowe (1 pokój z 4 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 4-osobowych (w każdym 2 pokoje z 2 łóżkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.
PROPONOWANE ETAPY
UWAGA. Kolejność oraz długość etapów może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych i formy uczestników.
1 dzień) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne 🙂
2 dzień) Rzeka Piława. Etap Nadarzyce – Zdbice (16 km). Etap spływu prowadzi leśnym odcinkiem Piławy. Na końcu Zalewów Nadarzyckich mała elektrownia wodna, powstała obok poniemieckiego bunkra. Przed wsią Nadarzyce dwa obiekty świadczące o minionej świetności tych terenów – metalowy most na rozebranej w 1945 roku linii kolejowej oraz zrujnowany młyn wodny. Za wsią na długości kilkunastu kilometrów rzeka płynie przez zalesione, całkowicie wyludnione tereny Pojezierza Wałeckiego o niezwykłych walorach krajobrazowych. Koniec etapu na śródleśnej polanie, powrót pieszo do ośrodka.
3 dzień) Rzeka Piława. Etap Zdbice – Czechyń (17 km). Start na śródleśnej polanie nad Piławą, położoną 1,5 km od ośrodka w Zdbicach. Półtorej godziny od wodowania dopływamy do Szwecji, gdzie zaplanowano mały postój na zwiedzanie wsi, wizytę w sklepie. Dla chętnych możliwość zorganizowania podchodów 🙂 Przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko jedno zabudowanie i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Za Głowaczewem nurt Piławy mocno przyspiesza, dzięki czemu szybko dopływamy do wsi Czechyń, gdzie kończymy spływ. Powrót busem do Zdbic (około 20 minut).
4 dzień) Rzeka Rurzyca. Trzebieszki – “Diabli Skok” – Trzebieszki (10 km). W górnym biegu Rurzyca jest uroczą rzeczką o szerokości 2 metrów i głębokości 50 cm. Szlak prowadzi przez kilka małych jezior o wysokich, porośniętych sosnowym lasem brzegach. Nad najmniejszym z nich – Krępsko Małe położony jest rezerwat “Diabli Skok”, w którym chroniony jest fragment pierwotnego lasu z licznymi drzewami pomnikowymi rosnącymi na zboczach stromego jaru. To jeden z piękniejszych i zachowanych w pierwotnej formie obszarów chronionych na Pomorzu. Już przed wojną istniał w tym miejscu rezerwat o podobnie brzmiącej nazwie – Teufelsspring czyli “Diabelskie Źródło”.
5 dzień) Rzeka Rurzyca. Etap Trzebieszki – Krępsko (20 km). Przejazd busem do osady Trzebieszki. Rurzyca przepływa kolejno przez cztery jeziora: Trzebieszki, Krępsko Górne, Krępsko Średnie i ostatnie na szlaku jezioro Dębno. Nad jeziorem Krępsko Średnie warto zatrzymać się przy “kamieniu papieskim”. Dwa miesiące przed wyborem na papieża Karol Wojtyła spędził tu, na biwaku krakowskiego środowiska uniwersyteckiego, ostatni urlop w Polsce. Na końcu jeziora, obok pięknie położonej stanicy “Wrzosy” kąpielisko, gdzie można zrobić dłuższy postój. Później rzeka zwęża się i płynie wartko w głębokim wąwozie. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych odcinków rzek pomorskich. Przed pstrągarnią w Krępsku nurt stopniowo słabnie – to początek stawu, który zwiastuje kres naszej wędrówki. Czas płynięcia 4-6 godzin, przejazdu powrotnego pół godziny.
6 dzień) Rzeka Dobrzyca. Etap Rudnica – Ostrowiec (12 km). Pomiędzy Rudnicą a metą w Ostrowcu mijamy dwa mosty “do nikąd”, położone w środku lasu. Oprócz nich jedynymi punktami orientacyjnymi na trasie są dwa dość duże dopływy. Najpierw, z prawej strony widoczne jest ujście Piławki, będącej częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim, tym razem lewobrzeżnym dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Niemal cała trasa prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożnie spływamy z prawej strony pod mostem drogowym i kończymy spływ na plaży, 100 metrów za mostem, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”. Czas płynięcia około 3-4 godziny. Powrót busem do Zdbic.
DOJAZD SAMOCHODEM
Domki nad jeziorem położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.
DOJAZD POCIĄGIEM
Osoby przyjeżdżające pociągiem odbierzemy ze stacji JASTROWIE lub WAŁCZ, w zależności które połączenie będzie dla Państwa bardziej dogodne. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie 🙂