Drawa

Zorganizowany spływ kajakowy rzeką Drawą

TRASA SPŁYWU: Prostynia – Drawno – Bogdanka – Krzyż (Łokacz Wielki) – 89 km

Spływ kajakowy Drawą

Drawa ze względu na urozmaicony, kręty bieg, liczne jeziora, lasy, unikalne rezerwaty i rozmaitość krajobrazu jest jedną z najpiękniejszych rzek Europy. Rzeka na przemian jest wąska i szeroka, płytka lub głęboka, bystra lub leniwa. Brzegi są w większości porośnięte lasem, płaskie lub urwiste, podmokłe albo suche. Z uwagi na ochronę tej pięknej rzeki wzdłuż jej przełomowego biegu utworzono w 1990 roku Drawieński Park Narodowy. Na tym odcinku Drawa przybiera charakter rzeki górskiej a pola biwakowe są pięknie położone w miejscach dawnych bindug – miejsc gdzie wiązano drewno w tratwy i spławiano w dół rzeki.

PONIŻSZE CENY OBEJMUJĄ

  • sześć noclegów na polach namiotowych
  • bilety wstępu do Drawieńskiego Parku Narodowego
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
Termin spływu kajakowego Drawą Łączny koszt
W sezonie 2024 nie organizujemy spływu Drawą - zapraszamy na Rurzycę, Piławę, Dobrzycę i inne rzeki
-

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

  • sześć noclegów na polach namiotowych
  • bilety wstępu do Drawieńskiego Parku Narodowego
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Pole biwakowe “U Grześka” nad Drawą w miejscowości Prostynia. Przyjazd uczestników pierwszego dnia spływu do godzin wieczornych na pole namiotowe lub do godziny 22.00 na stację PKP Prostynia, położoną na linii kolejowej Piła – Szczecin.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień) Prostynia (biwak). Początek spływu we wsi Prostynia, malowniczo położonej w dolinie Drawy. Pole biwakowe z dogodnym dojściem do rzeki jest położone przy sosnowym lesie, na północ od wsi. Na polu znajduje się mini plaża z pomostem, dwie wiaty, dwa miejsca na ognisko, miejsca do wędkowania, rozstawiania namiotów, parking oraz WC. We wsi, tuż przy ujściu strumienia Głęboka zachowała się marchijska strażnica w formie wysokiego na 5 metrów stożkowatego grodziska. Tę drewniano – ziemną budowlę wzniesiono w 1337 roku.
 
2 dzień) Prostynia – Drawno (14 km). Po kwadransie od wypłynięcia z biwaku osiągamy 2 mosty – kolejowy i drogowy, za którym na prawym brzegu położony jest przydrożny bar. Początkowo rzeka płynie szeroką, rozległą i podmokłą doliną wśród łąk. Po 6 km dopływamy do przysiółka Rościn, gdzie znajdują się pozostałości cmentarza i ruiny dawnych zabudowań. Rzeka nadal płynie dość leniwie, obok tzw. Drewnianego Mostu, na lewym brzegu dobre miejsce na odpoczynek. Wpływamy na niewielkie jezioro Siekiercze, które stopniowo przechodzi w jezioro Rudno zwane również Grażyna. Z oddali widać położone na grobli Drawno. W miasteczku na Górze Zamkowej zachowały się fragmenty murów zamku z XIV wieku a w centrum gotycki kościół z XV wieku. Obok przesmyku pomiędzy jeziorami Rudno i Dubie mieści się punkt informacyjny Drawieńskiego Parku Narodowego. Koniec etapu w stanicy wodnej PTTK, która jest położona za mostem, na lewym brzegu.
 

3 dzień) Drawno – Bogdanka (20 km). Za Drawnem wpływamy do Drawieńskiego Parku Narodowego. Zaczyna się ponad 40-kilometrowy, najbardziej atrakcyjny odcinek rzeki. Pod mostem drogowym we wsi Drawnik należy uważać na bystrze. Nurt bardzo przyspiesza, pod mostem w Barnimiu znajduje się największy z dotychczasowych uskok. We wsi oprócz sklepu warto zobaczyć kościół z kamienia polnego, obok którego stoi drewniana dzwonnica z XVIII wieku. Rzeka przyspiesza jeszcze bardziej, w nurcie spotykamy wiele głazów narzutowych oraz bardzo liczne przegradzające koryto drzewa. Jest to jeden z najpiękniejszych odcinków, który jednak wymaga od kajakarzy maksymalnej koncentracji i niezłego refleksu. Każdy błąd może skończyć się nieoczekiwaną kąpielą. Po emocjonującym etapie dopływamy do pola biwakowego Bogdanka, pięknie położonego w widłach Drawy i Korytnicy.

4 dzień) Bogdanka – Stare Osieczno (25 km). Odcinek Drawy poniżej Bogdanki upodobały sobie gągoły – jedyne kaczki, które składają jaja w gniazdach zbudowanych na drzewach. Po niecałych dwóch godzinach płynięcia mijamy głaz narzutowy zwany Wydrzym Głazem o obwodzie ponad 14 metrów. Pola biwakowe w tej części Parku Narodowego usytuowano w miejscach dawnych bindug (składów i zrzutni wiązanego w tratwy drewna). Na lewym brzegu mijamy dwa rezerwaty – “Poziomkowy Las” oraz “Brzezina”, a nieco dalej, na prawym “Źródliskowy Grąd”. Za drewnianym mostem obok wsi Głusko wpływamy na rozlewisko zakończone zaporą i elektrownią wodną Kamienna, która powstała w 1899 roku i jest zabytkiem techniki. Dalej Drawa płynie wśród łąk i lasów napotykając liczne piaszczyste urwiska. Z lewej strony ujście rzeki Płocicznej – w tym miejscu kończy się Drawieński Park Narodowy. Z prawej strony widać komin nieczynnej cegielni, a chwilę później zabudowania wsi Stare Osieczno. We wsi, na wysepce po prawej stronie, na terenie dawnej przystani flisackiej funkcjonował port, do którego mogły zawijać barki o wyporności do 150 ton.

5 dzień) Stare Osieczno – Łokacz Wielki (21 km). Za wsią wpływamy w las, początkowo sosnowy, później mieszany z okazami starych dębów. Z prawej strony mijamy dopływ Mierzęcką Strugę oraz kilka leśniczówek – obok jednej z nich o nazwie Kotlina warto zatrzymać się na polu namiotowym i obejrzeć ruiny dużego schronu. Docieramy do pola namiotowego we wsi Przeborowo, gdzie warto zobaczyć ciekawy ryglowy kościół z 1715 roku z wolno stojącą dzwonnicą. Za wsią w krajobrazie zaczynają dominować łąki. Mijamy wieś Drawiny i ujście małej rzeczki Pokrętnej. Zakończenie spływu przed mostami drogowym i kolejowym kolo wsi Łokacz Wielki na terenie nadrzecznego baru gdzie można zjeść dobrą rybę. Po przypłynięciu przejazd autobusem do naszej bazy w ośrodku Domki nad jeziorem w Zdbicach.

6 dzień) Zdbice – jezioro Dobre – Zdbice (9 km). Ostatniego dnia spływu przepłyniemy krótki odcinek rzeczką Zdbicą pomiędzy jeziorami Zdbiczno i Dobre. Podczas postoju na stanicy nad jeziorem Dobre dla chętnych poszukiwania bunkrów stanowiących fragment umocnień Wału Pomorskiego.

7 dzień) Zdbice (biwak). Przed wyjazdem zachęcamy do pieszej wycieczki po okolicznych, rozległych lasach, zasobnych w grzyby i jagody, zwiedzenia skansenu bojowego lub po prostu odpoczynku na plaży w ośrodku.

DOJAZD SAMOCHODEM

Wieś Prostynia leży na trasie Krajowej nr 10 z Warszawy do Szczecina. W poniedziałek przed wypłynięciem samochody odstawimy do naszej bazy w ośrodku Domki nad jeziorem w Zdbicach. W czwartek po przypłynięciu pojedziemy autobusem do Zdbic.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej PROSTYNIA położonej na linii kolejowej z Piły do Szczecina. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie 🙂