MAJÓWKA 2024

Trasa spływu: Golce – Wiesiółka, Zdbice – Głowaczewo, Zdbice – Ostrowiec – 62 km

Spływ w weekend majowy 2024

Spływ majowy wiedzie nurtem trzech rzek: środkowym odcinkiem Piławy i Dobrzycy oraz Zdbicą. Piława uznawana za jedną z najpiękniejszych rzek Polski. Jest szlakiem łatwym, urozmaiconym i bardzo malowniczym, szczególnie polecanym osobom płynącym po raz pierwszy. Na całej długości płynie wśród lasów, które dodają jej uroku i tajemniczości. Rzeka jest bezpieczna – głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest wyjątkowo przejrzysta, a dno piaszczyste. Dobrzyca jest nieco trudniejsza z uwagi na szybszy nurt. Zdbica to malutka rzeczka, która tylko wiosną niesie wystarczającą dla kajaka ilość wody.

PONIŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 5 NOCLEGÓW na polu namiotowym lub w domkach (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
 • 4-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking
Baza noclegowa
4-dniowy spływ
5 noclegów
Łączny koszt
Zdbice – pole namiotowe160 zł60 zł220 zł/os
Zdbice – domki nad jeziorem160 zł170 zł330 zł/os
Szwecja – agroturystyka160 zł250 zł410 zł/os

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 5 NOCLEGÓW na polu namiotowym, w domkach lub agroturystyce (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
 • 4-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
 • drewno na wieczorne ogniska
 • bezpłatny parking

BAZA NOCLEGOWA

Domki nad jeziorem w Zdbicach. We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 3 domki 4-osobowe (1 pokój z 4 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 4-osobowych (w każdym 2 pokoje z 2 łóżkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel. Spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, wiata ogniskowa, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie.

Gospodarstwa agroturystyczne w Szwecji – pokoje 2,3,4,6-osobowe o zróżnicowanym standardzie i cenie (od 40 do 60 zł za nocleg od osoby). Osoby zainteresowane prosimy o maila – szuwary@op.pl

PROPONOWANE ETAPY

30 kwietnia – wtorek) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne 🙂

1 maja – środa) Rzeka Piława. Etap Zdbice – Głowaczewo (13 km). Krótkie szkolenie dla osób, które po raz pierwszy mają styczność z turystyką kajakową. Wodowanie kajaków na malowniczej, śródleśnej polanie nad Piławą, położoną 1,5 km od ośrodka. Po około 2 godzinach dopływamy do Szwecji, gdzie zaplanowano mały postój na zwiedzanie wsi, wizytę w sklepie. Dla chętnych możliwość zorganizowania podchodów 🙂 Przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko jedno zabudowanie i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Po przeniesieniu kajaków, 5 minut za pstrągarnią kończymy spływ na prawym brzegu przed mostem drogowym, obok zabytkowego kościółka. Powrót busem do Zdbic (około 15 minut), łączny czas płynięcia – około 4 godziny.

2 maja – czwartek) Rzeka Dobrzyca. Etap Golce – Ostrowiec (20 km). Za wsią rzeka się zwęża, nurt lekko przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie, po około półtorej godziny wiosłowania osiągamy wieś Rudnicę. Warto zatrzymać się na prawym brzegu, na terenie parku linowego. Poniżej Rudnicy są tylko dwa charakterystyczne miejsca – mosty w środku lasu na nieuczęszczanych, leśnych drogach. Dalej Dobrzycę zasilają dwa dość duże dopływy. Pierwszy z nich to Piławka, będąca częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Praktycznie cała trasa spływu prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożne spływamy pod mostem drogowym i kończymy spływ sto metrów za mostem, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi, serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”. Czas płynięcia około 5-6 godzin. Powrót busem do Zdbic.

3 maja – piątek) Rzeka Dobrzyca. Etap Ostrowiec – Wiesiółka (13 km). Poniżej Ostrowca szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Obok młyna i elektrowni wodnej w miejscowości Czapla należy przenieść kajaki z prawej strony. Przed osadą Wiesiółka małe spiętrzenie wody, obok zabytkowej kuźni wodnej, zbudowanej pod koniec XVIII wieku, służącej wówczas do kucia lemieszy. Można bezpiecznie spłynąć przy lewym brzegu. Koniec etapu na prawym brzegu, za mostem we wsi Wiesiółka. Czas płynięcia: około 3-4 godzin. Powrót busem do Zdbic (około 20 minut jazdy).

4 maja – sobota) Rzeka Zdbica. Etap Zdbice – Ostrowiec (16 km). Wodowanie nad jeziorem Zdbiczno, na terenie ośrodka. Jezioro Zdbiczno posiada typowy dla rynnowych jezior polodowcowych podłużny kształt i strome brzegi. Ma silnie rozwiniętą linię brzegową – od północy wcina się w nie długi na ponad 2 km półwysep. Płynąc w lewo, wzdłuż półwyspu, po około kwadransie docieramy do jego końca, gdzie należy skręcić w prawo. Po przeciwległej, południowej części jeziora wypływa Zdbica. Na północy jezioro jest połączone ciekami wodnymi z jeziorami Dobre i Głodno, a na południu z jeziorem Smolno. Po wpłynięciu na Zdbicę, po około 10 minutach dopływamy do przepustu, gdzie kajaki trzeba przenieść górą, ewentualnie przy niższym poziomie wody spłynąć lub przepchnąć dołem. Za przepustem zaczyna się najtrudniejszy odcinek szlaku – w nurcie znajdują się liczne zwalone drzewa, które trzeba pokonywać w umiejętny sposób. Po około godzinie dopływamy do betonowego mostu, od którego do ujścia do Dobrzycy jest jeszcze ponad godzina płynięcia. Wpływamy na Dobrzycę – stąd do Ostrowca płynie się niecałą godzinę.

5 maja – niedziela) Przed wyjazdem warto wybrać się do skansenu bojowego lub zwiedzić położone blisko Zdbic pozostałości po bunkrach i umocnieniach Wału Pomorskiego.

DOJAZD SAMOCHODEM

Domki nad jeziorem oraz pole namiotowe położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Domki znajdują się po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do jednej z dwóch stacji kolejowych – JASTROWIE na linii Poznań – Piła – Kołobrzeg lub WAŁCZ na linii Szczecin – Piła. Odbierzemy Was w cenie spływu, bez dodatkowych opłat, prosimy jedynie o informację (mailem lub telefonicznie) o której godzinie i na którą stację przyjeżdżacie 🙂