MAJÓWKA

Spływ w weekend majowy Piławą, Dobrzycą i Zdbicą

Spływ w weekend majowy 2022

Spływ majowy wiedzie nurtem trzech rzek: środkowym odcinkiem Piławy i Dobrzycy oraz Zdbicą. Piława uznawana za jedną z najpiękniejszych rzek Polski. Jest szlakiem łatwym, urozmaiconym i bardzo malowniczym, szczególnie polecanym osobom płynącym po raz pierwszy. Na całej długości płynie wśród lasów, które dodają jej uroku i tajemniczości. Rzeka jest bezpieczna – głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest wyjątkowo przejrzysta, a dno piaszczyste. Dobrzyca jest nieco trudniejsza z uwagi na szybszy nurt. Zdbica to malutka rzeczka, która tylko wiosną niesie wystarczającą dla kajaka ilość wody.

PONIŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 4 NOCLEGI na polu namiotowym lub w domkach (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
 • 4-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking
Baza noclegowa
4-dniowy spływ
4 noclegi
Łączny koszt
Zdbice – pole namiotowe120 zł50 zł170 zł
Zdbice – domki nad jeziorem120 zł120 zł240 zł
Szwecja – agroturystyka120 zł160 zł280 zł

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 4 NOCLEGI na polu namiotowym lub w domkach (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
 • 4-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking

BAZA NOCLEGOWA

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, wiata ogniskowa, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie. Spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.

Domki nad jeziorem w Zdbicach. GPS 53°37’81”N 16°50’30”E (53.378186, 16.503055). We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 2 domki 4-osobowe (1 pokój z 4 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 4-osobowych (w każdym 2 pokoje z 2 łóżkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

Gospodarstwa agroturystyczne w Szwecji – pokoje 2,3,4,6-osobowe o zróżnicowanym standardzie i cenie (od 40 do 50 zł za nocleg od osoby). Osoby zainteresowane prosimy o maila – szuwary@op.pl

PROPONOWANE ETAPY

29 kwietnia – piątek) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne 🙂

30 kwietnia – sobota) Rzeka Zdbica. Etap Zdbice – Ostrowiec (16 km). Początkowo trasa wiedzie malowniczym jeziorem Zdbiczno. Ujście wąskiej rzeczki jest słabo widoczne, ukryte w trzcinach. Po kilometrze rzeka wpływa w rozległe lasy, które towarzyszyć już nam będą do końca spływu. Na trasie spotkamy zwalone drzewa i drewniane kładki. Po około 4 godzinach płynięcia osiągamy ujście Zdbicy do szerokiej w tym miejscu Dobrzycy, której wartki nurt szybko doprowadza do mety w Ostrowcu. Uwaga! W przypadku niskiego poziomu wody w Zdbicy pierwszy etap odbędzie się na rzece Dobrzycy, pomiędzy miejscowościami Golce lub Rudnica a Ostrowcem. Dobrzyca przepływa na tym odcinku obok parku linowego w Rudnicy. Po przypłynięciu do miejscowości Ostrowiec warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”. Powrót busem do ośrodka.

1 maja – niedziela) Rzeka Dobrzyca. Etap Ostrowiec – Wiesiółka (13 km). Wodowanie we wsi Ostrowiec, przy moście drogowym. Poniżej wsi szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Obok młyna i elektrowni wodnej w miejscowości Czapla należy przenieść kajaki z prawej strony. Przed osadą Wiesiółka małe spiętrzenie wody, obok zabytkowej kuźni wodnej, zbudowanej pod koniec XVIII wieku, służącej wówczas do kucia lemieszy. Można bezpiecznie spłynąć przy lewym brzegu. Koniec etapu na prawym brzegu, za mostem we wsi Wiesiółka. Czas płynięcia: około 3-4 godzin. Powrót busem do Zdbic (około 20 minut jazdy).

2 maja – poniedziałek) Rzeka Piława. Etap Nadarzyce – Zdbice (14 km). Pierwszy etap spływu prowadzi leśnym odcinkiem Piławy. Na końcu Zalewów Nadarzyckich mała elektrownia wodna, powstała obok poniemieckiego bunkra. Przed wsią Nadarzyce dwa obiekty świadczące o minionej świetności tych terenów – metalowy most na rozebranej w 1945 roku linii kolejowej oraz zrujnowany młyn wodny. Za wsią na długości kilkunastu kilometrów rzeka płynie przez zalesione, całkowicie wyludnione tereny Pojezierza Wałeckiego o niezwykłych walorach krajobrazowych. Czas płynięcia: około 4 godzin. Koniec etapu 1,5 km od Zdbic, na śródleśnej polanie, powrót pieszo do ośrodka.

3 maja – wtorek) Rzeka Piława. Etap Zdbice – Szwecja (7 km). Początek etapu na śródleśnej polanie, półtora kilometra od ośrodka. Trasa prowadzi przez niezwykle malownicze tereny lasów Pojezierza Wałeckiego. Przepływamy obok pozostałości po istniejącym do 1945 roku młynie wodnym i powoli zbliżamy się do Szwecji, gdzie kończymy spływ. Czas płynięcia: około 2 godzin. Powrót busem do Zdbic.

DOJAZD SAMOCHODEM

Domki nad jeziorem oraz pole namiotowe położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Domki znajdują się po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do jednej z dwóch stacji kolejowych – JASTROWIE na linii Poznań – Piła – Kołobrzeg lub WAŁCZ na linii Szczecin – Piła. Odbierzemy Was w cenie spływu, bez dodatkowych opłat, prosimy jedynie o informację (mailem lub telefonicznie) o której godzinie i na którą stację przyjeżdżacie 🙂