Spływ Rurzycą i Dobrzycą - długi weekend sierpniowy 2022

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Rurzycą i Dobrzycą
TRASA SPŁYWU: Trzebieszki – Krępsko, Iłowiec – Rudnica – 50 km

Spływ Rurzycą i Dobrzycą

12 - 15 sierpnia 2022

Rurzyca, uznawana za jedną z najczystszych rzek w Polsce, przepływa przez sześć śródleśnych jezior rynnowych, z dala od osiedli ludzkich. Jest to szlak wprost wymarzony na spływy kajakowe – płytka rzeczka z piaszczystym dnem i przezroczystą wodą, płynąca w głębokiej, zalesionej dolinie jest idealną propozycją dla osób zamierzających po raz pierwszy wybrać się na spływ kajakowy. Dolina Rurzycy to wspaniały teren malowniczych wąwozów i jarów. Szlak wodny Rurzycy od 1993 roku nosi nazwę “Szlaku kajakowego im. Jana Pawła II”. Kardynał Karol Wojtyła przepływał tędy w lipcu 1978 roku, a więc na trzy miesiące przed wyborem na papieża. Wydarzenie to zostało upamiętnione w sposób szczególny – nad brzegiem jeziora Krępsko położono pamiątkowy kamień, a na drzewie umieszczono drewniany krzyż.

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

 • 3 NOCLEGI w domkach lub na polu namiotowym
 • 3-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

 • 3 NOCLEGI w domkach lub na polu namiotowym
 • 3-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking
Baza noclegowa
3-dniowy spływ
3 noclegi
Łączny koszt
Zdbice – pole namiotowe135 zł45 zł180 zł
Zdbice – domki nad jeziorem135 zł105 zł240 zł
Szwecja – agroturystyka135 zł120 zł255 zł

BAZA NOCLEGOWA

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, wiata ogniskowa, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie. Spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.

Domki nad jeziorem w Zdbicach. GPS 53°37’81”N 16°50’30”E (53.378186, 16.503055). We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 2 domki 4-osobowe (1 pokój z 4 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 4-osobowych (w każdym 2 pokoje z 2 łóżkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

PROPONOWANE ETAPY

Piątek, 12 sierpnia) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne 🙂

Sobota, 13 sierpnia) Rzeka Rurzyca. Etap Trzebieszki – Krępsko (22 km). Przejazd busem do osady Trzebieszki. W górnym biegu Rurzyca jest uroczą rzeczką o szerokości 2 metrów i głębokości 50 cm. Szlak prowadzi przez kilka małych jezior o wysokich, porośniętych sosnowym lasem brzegach. Nad najmniejszym z nich – Krępsko Małe położony jest rezerwat “Diabli skok”, w którym chroniony jest fragment pierwotnego lasu z licznymi drzewami pomnikowymi rosnącymi na zboczach stromego jaru. W dolnym biegu Rurzyca przepływa przez ostatnie na szlaku jezioro Dębno, później zwęża się i płynie wartko w głębokim wąwozie. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych odcinków rzek pomorskich. Zakończenie etapu we wsi Krępsko. Miejscowość leży w dolinie dwóch rzek – Gwdy i Rurzycy, w otoczeniu lasów. Ozdobą wsi jest zabytkowy kościół z XIX wieku oraz skansen wodny – kuźnia z XIX wieku. Czas płynięcia 6-7 godzin, powrót busem do Zdbic (około 40 minut jazdy).

Niedziela, 14 sierpnia) Rzeka Dobrzyca. Etap Iłowiec – Golce – Rudnica (18 km). Przejazd do osady Iłowiec (około 15 minut jazdy). Miejscowość składająca się z zaledwie dwóch domów położona jest w małej dolinie. Na tym odcinku Dobrzyca jest przepiękną, płytką rzeczką o dzikim charakterze i piaszczystym dnie. Płynąc cicho mamy największą szansę na obserwację leśnej zwierzyny, która często przychodzi do wodopoju. W przypadku niskiego poziomu wody w rzece zdarzają się mielizny. Po pół godzinie od wodowania małe spiętrzenie wody – pozostałość po starym młynie. Dalej rzeka płynie wartko przez gęsty las często rozwidlając się na wiele odnóg. Przeważnie wybieramy tą, która niesie więcej wody. Mijamy osadę Dobrzyca, gdzie przy starym, drewnianym moście jest dobre miejsce na krótki postój. W połowie etapu wieś Golce – należy wylądować przed mostem, na prawym brzegu. 100 metrów w prawo od przenoski znajduje się jedyny na trasie sklep spożywczy. Za mostem widzimy zabytkowy młyn wodny, obok szachulcowy kościół z 1664 roku. Za młynem, 2 minuty od wodowania na prawym brzegu znajduje się pole namiotowe – z rzeki widoczne są drewniany pomost i wiata. W przypadku złej pogody lub kiepskiej formy uczestników można tu skończyć sobotni etap. 2 minuty od pola namiotowego tablica “Jezioro Golce” – bagnisty dopływ łączy szlak Dobrzycy z małym śródleśnym jeziorkiem. Należy płynąć z nurtem. Dobrzyca się zwęża, prąd lekko przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie, po dwóch godzinach wiosłowania osiągamy wieś Rudnicę. Zakończenie spływu na polu namiotowym, położonym na lewym brzegu, 500 metrów poniżej parku linowego i mostu. Po zakończeniu spływu możliwość skorzystania z atrakcji parku lub rekreacyjnego strzelania na strzelnicy sportowej (w obu przypadkach wymagana wcześniejsza rezerwacja). Czas płynięcia do Golc około 3-4 godziny, do Rudnicy około 5-6 godzin. Powrót busem do Zdbic (dla chętnych nocleg na polu namiotowym w Rudnicy).

Poniedziałek, 15 sierpnia) Rzeka Dobrzyca. Etap Rudnica – Ostrowiec (12 km). Pomiędzy Rudnicą a metą w Ostrowcu mijamy dwa mosty “do nikąd”, położone w środku lasu. Oprócz nich jedynymi punktami orientacyjnymi na trasie są dwa dość duże dopływy. Najpierw, z prawej strony widoczne jest ujście Piławki, będącej częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim, tym razem lewobrzeżnym dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Niemal cała trasa prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożnie spływamy z prawej strony pod mostem drogowym i kończymy spływ na plaży, 100 metrów za mostem, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”. Czas płynięcia około 3-4 godziny. Powrót busem do Zdbic.

DOJAZD SAMOCHODEM

Domki nad jeziorem położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.