RURZYCA i Piława - weekendowe spływy kajakowe

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Rurzycą i Piławą
TRASA SPŁYWU: Trzebieszki – Krępsko, Zdbice – Szwecja (Głowaczewo) – 29 (35 km)

Spływ Rurzycą i Piławą

Rurzyca, uznawana za jedną z najczystszych rzek w Polsce, przepływa przez sześć śródleśnych jezior rynnowych, z dala od osiedli ludzkich. Jest to szlak wprost wymarzony na spływy kajakowe – płytka rzeczka z piaszczystym dnem i przezroczystą wodą, płynąca w głębokiej, zalesionej dolinie jest idealną propozycją dla osób zamierzających po raz pierwszy wybrać się na spływ kajakowy. Dolina Rurzycy to wspaniały teren malowniczych wąwozów i jarów. Szlak wodny Rurzycy od 1993 roku nosi nazwę “Szlaku kajakowego im. Jana Pawła II”. Kardynał Karol Wojtyła przepływał tędy w lipcu 1978 roku, a więc na trzy miesiące przed wyborem na papieża. Wydarzenie to zostało upamiętnione w sposób szczególny – nad brzegiem jeziora Krępsko położono pamiątkowy kamień, a na drzewie umieszczono drewniany krzyż.

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

 • 2 NOCLEGI w domkach lub na polu namiotowym
 • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

 • 2 NOCLEGI w domkach lub na polu namiotowym
 • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking
Baza noclegowa Spływ 2 noclegi Łączny koszt
Zdbice - pole namiotowe
70 zł
30 zł
100 zł/os
Zdbice - domki nad jeziorem
70 zł
70 zł
140 zł/os
Szwecja - agroturystyka u Danusi
70 zł
80 zł
150 zł/os

BAZA NOCLEGOWA

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, wiata ogniskowa, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie. Spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.

Domki nad jeziorem w Zdbicach. GPS 53°37’81”N 16°50’30”E (53.378186, 16.503055). We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 3-osobowych (w każdym 1 pokój z 2 wersalkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

PROPONOWANE ETAPY

Piątek) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne 🙂

Sobota) Rzeka Rurzyca. Etap Trzebieszki – Krępsko (22 km). Przejazd busem do osady Trzebieszki. W górnym biegu Rurzyca jest uroczą rzeczką o szerokości 2 metrów i głębokości 50 cm. Szlak prowadzi przez kilka małych jezior o wysokich, porośniętych sosnowym lasem brzegach. Nad najmniejszym z nich – Krępsko Małe położony jest rezerwat “Diabli skok”, w którym chroniony jest fragment pierwotnego lasu z licznymi drzewami pomnikowymi rosnącymi na zboczach stromego jaru. W dolnym biegu Rurzyca przepływa przez ostatnie na szlaku jezioro Dębno, później zwęża się i płynie wartko w głębokim wąwozie. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych odcinków rzek pomorskich. Zakończenie etapu we wsi Krępsko. Miejscowość leży w dolinie dwóch rzek – Gwdy i Rurzycy, w otoczeniu lasów. Ozdobą wsi jest zabytkowy kościół z XIX wieku oraz skansen wodny – kuźnia z XIX wieku. Czas płynięcia 6-7 godzin, powrót busem do Zdbic (około 40 minut jazdy).

Niedziela) Rzeka Piława. Etap Zdbice – Szwecja (Głowaczewo) (7 lub 13 km). Początek etapu na śródleśnej polanie, półtora kilometra od ośrodka. Trasa prowadzi przez niezwykle malownicze tereny lasów Pojezierza Wałeckiego. Przepływamy obok pozostałości po istniejącym do 1945 roku młynie wodnym i powoli zbliżamy się do Szwecji, gdzie można skończyć spływ. Płynący dalej mijają Szwecję, po półtorej godzinie osiągamy pstrągarnię, gdzie należy przenieść kajaki. Kilka minut za pstrągarnią, obok zabytkowego kościółka, przed mostem drogowym, na prawym brzegu zakończenie spływu. Czas płynięcia: około 2 godzin do Szwecji, 4 godziny do Głowaczewa. Powrót busem do Zdbic.

DOJAZD SAMOCHODEM

Domki nad jeziorem położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.