Rurzyca i Dobrzyca

TRASA SPŁYWU: Trzebieszki – Krępsko, Dobrzyca – Ostrowiec, Zdbice – Szwecja – 55 km

Spływ Rurzycą i Dobrzycą

14 - 18 sierpnia 2024

Rurzyca, uznawana za jedną z najczystszych rzek w Polsce, przepływa przez sześć śródleśnych jezior rynnowych, z dala od osiedli ludzkich. Jest to szlak wprost wymarzony na spływy kajakowe – płytka rzeczka z piaszczystym dnem i przezroczystą wodą, płynąca w głębokiej, zalesionej dolinie jest idealną propozycją dla osób zamierzających po raz pierwszy wybrać się na spływ kajakowy. Dolina Rurzycy to wspaniały teren malowniczych wąwozów i jarów. Szlak wodny Rurzycy od 1993 roku nosi nazwę “Szlaku kajakowego im. Jana Pawła II”. Kardynał Karol Wojtyła przepływał tędy w lipcu 1978 roku, a więc na trzy miesiące przed wyborem na papieża. Wydarzenie to zostało upamiętnione w sposób szczególny – nad brzegiem jeziora Krępsko położono pamiątkowy kamień, a na drzewie umieszczono drewniany krzyż.

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

  • 4 NOCLEGI w domkach lub na polu namiotowym
  • 4-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
  • UBEZPIECZENIE NNW
  • przejazd busem na poszczególne etapy
  • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
  • organizację wieczornych ognisk
  • bezpłatny parking

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

  • 4 NOCLEGI w domkach lub na polu namiotowym
  • 4-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
  • UBEZPIECZENIE NNW
  • przejazd busem na poszczególne etapy
  • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
  • organizację wieczornych ognisk
  • bezpłatny parking
Baza noclegowa
4-dniowy spływ
4 noclegi
Łączny koszt
Zdbice – pole namiotowe180 zł60 zł240 zł/os
Zdbice – domki nad jeziorem180 zł160 zł340 zł/os
Szwecja – agroturystyka180 zł200 zł380 zł/os

BAZA NOCLEGOWA

Domki nad jeziorem w Zdbicach. We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 3 domki 4-osobowe (1 pokój z 4 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 4-osobowych (w każdym 2 pokoje z 2 łóżkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, wiata ogniskowa, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie. Spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.

PROPONOWANE ETAPY

Środa, 14 sierpnia) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne 🙂

Czwartek, 15 sierpnia) Rzeka Rurzyca. Etap Trzebieszki – Krępsko (22 km). Przejazd busem do osady Trzebieszki. W górnym biegu Rurzyca jest uroczą rzeczką o szerokości 2 metrów i głębokości 50 cm. Szlak prowadzi przez kilka małych jezior o wysokich, porośniętych sosnowym lasem brzegach. Nad najmniejszym z nich – Krępsko Małe położony jest rezerwat “Diabli skok”, w którym chroniony jest fragment pierwotnego lasu z licznymi drzewami pomnikowymi rosnącymi na zboczach stromego jaru. W dolnym biegu Rurzyca przepływa przez ostatnie na szlaku jezioro Dębno, później zwęża się i płynie wartko w głębokim wąwozie. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych odcinków rzek pomorskich. Zakończenie etapu we wsi Krępsko. Miejscowość leży w dolinie dwóch rzek – Gwdy i Rurzycy, w otoczeniu lasów. Ozdobą wsi jest zabytkowy kościół z XIX wieku oraz skansen wodny – kuźnia z XIX wieku. Czas płynięcia 6-7 godzin, powrót busem do Zdbic (około 40 minut jazdy).

Piątek, 16 sierpnia) Rzeka Dobrzyca. Etap Dobrzyca – Rudnica (14 km). Przejazd do osady Dobrzyca, wodowanie przy starym, drewnianym moście. W połowie etapu wieś Golce – należy wylądować przed mostem, na prawym brzegu. 100 metrów w prawo od przenoski znajduje się jedyny na trasie sklep spożywczy. Za mostem widzimy zabytkowy młyn wodny, obok szachulcowy kościół z 1664 roku. Kilometr poniżej wsi tablica “Jezioro Golce” – bagnisty dopływ łączy szlak Dobrzycy z małym śródleśnym jeziorkiem. Należy płynąć z nurtem. Dobrzyca się zwęża, prąd lekko przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie, po dwóch godzinach wiosłowania osiągamy wieś Rudnicę. Zakończenie spływu na polu namiotowym, położonym na lewym brzegu, 500 metrów poniżej parku linowego i mostu. Po zakończeniu spływu możliwość skorzystania z atrakcji parku lub rekreacyjnego strzelania na strzelnicy sportowej (w obu przypadkach wymagana wcześniejsza rezerwacja). Czas płynięcia około 5 godzin. Powrót busem do Zdbic.

Sobota, 17 sierpnia) Rzeka Dobrzyca. Etap Rudnica – Ostrowiec (12 km). Pomiędzy Rudnicą a metą w Ostrowcu mijamy dwa mosty “do nikąd”, położone w środku lasu. Oprócz nich jedynymi punktami orientacyjnymi na trasie są dwa dość duże dopływy. Najpierw, z prawej strony widoczne jest ujście Piławki, będącej częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim, tym razem lewobrzeżnym dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Niemal cała trasa prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożnie spływamy z prawej strony pod mostem drogowym i kończymy spływ na plaży, 100 metrów za mostem, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”. Czas płynięcia około 4 godziny. Powrót busem do Zdbic.

Niedziela, 18 sierpnia) Rzeka Piława. Etap Zdbice – Szwecja (7 km). Początek etapu na śródleśnej polanie niedaleko Zdbic. Trasa prowadzi przez niezwykle malownicze tereny lasów Pojezierza Wałeckiego. Mijamy pozostałości młyna i powoli zbliżamy się do Szwecji, gdzie kończymy spływ. Powrót busem do ośrodka.

DOJAZD SAMOCHODEM

Domki nad jeziorem położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.