GÓRNA GWDA - tygodniowe spływy kajakowe

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Gwdą, Dołgą i Szczyrą

TRASA SPŁYWU: Drężno – Gwda Wielka – Lędyczek – 80 km

Spływ Gwdą, Dołgą i Szczyrą

Gwda jest prawobrzeżnym dopływem Noteci, posiada największe dorzecze z wszystkich rzek Pomorza Zachodniego. Z uwagi na ogromną różnorodność krajobrazu poszczególnych odcinków warto nią przepłynąć. W górnym biegu rzeka płynie w głębokiej dolinie sandrowej, porośniętej borem sosnowym, w środkowym przepływa przez pięć przepięknych jezior zaporowych, kończących się zabytkowymi elektrowniami wodnymi. Dolny odcinek rzeki, zwany “przełomem Gwdy”, z licznymi bystrzami i szybkim nurtem stanowi prawdziwą gratkę dla kajakarzy. Oprócz Gwdy spływ wiedzie jednymi z jej najpiękniejszych dopływów: Dołgą i Szczyrą.

PONIŻSZA CENA OBEJMUJE

 • sześć noclegów na polach namiotowych – na 5 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
 • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
 • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
 • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
 • ubezpieczenie NNW
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
 • wieczorne ogniska
Termin spływu Górną Gwdą Łączny koszt
W sezonie 2022 nie organizujemy spływu Górną Gwdą - zapraszamy na Rurzycę, Piławę, Dobrzycę i inne rzeki
-

POWYŻSZA CENA OBEJMUJE

 • sześć noclegów na polach namiotowych – na 5 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
 • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
 • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
 • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
 • ubezpieczenie NNW
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
 • wieczorne ogniska

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Stanica harcerska nad jeziorem Studnica we wsi Drężno. Przyjazd uczestników w niedzielę do godzin wieczornych. Osoby przyjeżdżające pociągiem odbierzemy z dworca PKP w miejscowości Biały Bór o godzinie 19.00.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień) Drężno (biwak). Po przyjeździe warto wybrać się na pieszą wycieczkę po okolicy. Wieczorem spotkamy się przy ognisku na tradycyjnej imprezie zapoznawczej.

2 dzień) Drężno – Gwda Wielka, jezioro Wielimie (23 km). Spływ zaczynamy nad malowniczym jeziorem Studnica z piaszczystymi brzegami i obszernym polem biwakowym. Płynąc na północ docieramy do osady letniskowej Orawka, gdzie znajduje się wypływ z jeziora, w postaci wąskiego i krótkiego przesmyku, nad którym dominuje wzniesienie, tzw. Drawska Góra. Wpływamy na rozległe jezioro Wierzchowo, długości 5 km, o piaszczystych, sprzyjających kąpieli plażach. Gwda wypływa z południowej części jeziora. Mijamy zastawkę regulującą poziom wody. Za jazem nurt jest dość szybki, a dno płytkie i kamieniste. Mijamy most obok wsi Stare Wierzchowo, dalej uregulowana rzeka płynie wśród łąk i olchowych lasów. Poszerzające się koryto zwiastuje urocze jezioro Smolęsko. Docieramy do wsi Spore, gdzie są sklepy, ośrodki wypoczynkowe i kościół. Za wsią, obok ruin młyna należy przenieść kajaki lub ostrożnie spłynąć. Zaczyna się śródleśny odcinek rzeki, z licznymi zwalonymi drzewami. Poszerzająca się rzeka i obfita wodna roślinność to znak, że zbliżamy się do najwięszego na szlaku, morenowego jeziora Wielimie. Ma ono 1865 ha powierzchni, 7 km długości i osiąga 6 metrów głębokości. Camping, na którym nocujemy znajduje się na wschodnim, piaszczystym brzegu – należy kierować się na widoczną z daleka wieżę kościoła w miejscowości Gwda Wielka.

3 dzień) Dołgie – Gwda Wielka (11 km). Wodowanie kajaków na pięknym, rynnowym jeziorze Dołgie, o długości 8 km. Ukryty w trzcinach wypływ Dołgi znajduje się w południowym krańcu jeziora. Rzeka płynie początkowo wśród trzcin, a następnie mijając niewielkie lasy dopływamy do pstrągarni w Gwdzie Wielkiej, gdzie kończymy etap. Powrót na camping nad jeziorem Wielimie.

4 dzień) Gwda Wielka – Lubnica (19 km). Łatwy do odnalezienia wypływ Gwdy z jeziora Wielimie znajduje się kilometr od campingu. Należy płynąć wzdłuż lewego brzegu. Mijamy zabudowania, czasem trzeba uważać na sieci gospodarstwa rybackiego, którego siedziba znajduje się w centrum wsi. Nurt przyspiesza, płyniemy początkowo wśród pól, a następnie lasów. Za osadą Jeleni Ruczaj wysoki most kolejowy na linii Chojnice – Szczecinek. Wkrótce pojawiają się połacie zalanego lasu – zbliżamy się do małej elektrowni wodnej w Klepaczu. Pół godziny później zniszczony jaz w środku lasu, który można ostrożnie spłynąć, lecz należy najpierw zrobić rozeznanie z lądu aby uniknąć zniszczenia sprzętu. Nieco dalej, na rozwidleniu należy wybrać prawą odnogę. Po kolejnych 2 godzinach dopływamy do wsi i elektrowni Lubnica, gdzie kończymy etap. We wsi można wybrać się do położonej przy rzece restauracji.

5 dzień) Lubnica – Lędyczek (15 km). Za elektrownią, z lewej strony wpada największy dopływ Gwdy – rzeka Czernica. Dalej nurt zwalnia i rozlewa się szeroko, wpływamy do rezerwatu “Dolina Gwdy”. Obejmuje on ochronę doliny Gwdy i Czernicy oraz przyległe obszary leśne. Nurt zwalnia, w oddali pojawia się drewniany most. Przed nim, z lewej strony znajduje się niewielki pomost umożliwiający łatwe wyciągnięcie kajaka. Sprzęt należy przenieść 10 m na starorzecze, którym omijamy elektrownię. Przed Lędyczkiem kolejna elektrownia Żarki w Łomczewku, na której dachu znajduje się zadbana oranżeria. Dalej Gwda płynie wartko, napotykamy często zalegające w wodzie głazy i dopływamy do mety w Lędyczku.

6 dzień) Buszkowo – Lędyczek (12 km). Przejazd w okolice wsi Buszkowo. W miejscu wodowania kajaków rzeczka ma 3-4 metry szerokości i bystry nurt. Płynie tu wąską doliną o zboczach porośniętych lasem, od którego oddzielają ją miejscami pasy suchych łąk. W środkowym odcinku wpływamy w dziki, bardzo malowniczy las, za którym dolina rozszerza się do 200 – 300 metrów. Po około 3-4 godzinach wpływamy na szeroką Gwdę, kilkaset metrów powyżej Lędyczka.

7 dzień) Lędyczek (biwak). Przed wyjazdem warto wybrać się na pieszą wycieczkę po Lędyczku, który do 1972 roku był najmniejszym miastem w Polsce, liczącym zaledwie 450 mieszkańców. We wsi jest sklep spożywczy, piekarnia oraz restauracja oferująca tanie i smaczne obiady.

DOJAZD SAMOCHODEM

Stanica harcerska gdzie rozpoczynamy spływ, jest położona nad jeziorem Studnica we wsi Drężno. Dojazd drogami krajowymi nr 11 (jadąc od strony Szczecinka należy przed wsią Wierzchowo skręcić w prawo) lub 20 (jadąc od strony Białego Boru należy zaraz za miasteczkiem skręcić w prawo).

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej BIAŁY BÓR położonej na linii kolejowej ze Szczecinka do Słupska. Odbierzemy Was z dworca około godziny 19.00.