CZERNICA

Zorganizowany spływ kajakowy rzeką Czernicą

Spływ Czernicą

Czernica wraz ze środkowym odcinkiem Gwdy to mało uczęszczane ale bardzo atrakcyjne szlaki kajakowe. Na Czernicy spływy kajakowe organizowane są sporadycznie. Z tego względu na trasie występuje wiele przeszkód w postaci zwalonych drzew, drewnianych kładek itp. Nagrodą za trud włożony w pokonanie Czernicy jest satysfakcja z przepłynięcia mało uczęszczanego, dziewiczego szlaku.

PONIŻSZA CENA OBEJMUJE

 • sześć noclegów na polach namiotowych – na 3 ostatnich campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
 • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
 • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
 • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
 • ubezpieczenie NNW
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
 • wieczorne ogniska
Termin spływu kajakowego Czernicą Łączny koszt
W sezonie 2024 nie organizujemy spływu Czernicą - zapraszamy na Rurzycę, Piławę, Dobrzycę i inne rzeki
-

POWYŻSZA CENA OBEJMUJE

 • sześć noclegów na polach namiotowych – na 3 ostatnich campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
 • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
 • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
 • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
 • ubezpieczenie NNW
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
 • wieczorne ogniska

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Leśne pole biwakowe nad rzeką Czernicą we wsi Łuszczyn. Przyjazd uczestników pierwszego dnia spływu do godziny 19.30 na stację PKP w Czarnem, położonej na linii kolejowej ze Szczecinka do Chojnic lub do godzin wieczornych na pole namiotowe w Łuszczynie.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień) Łuszczyn (biwak). Początek spływu na leśnym polu namiotowym nad rzeczką Czernicą, w miejscowości Łuszczyn. W niewielkiej osadzie znajdującej się pośród lasów gmina Rzeczenica wraz z nadleśnictwem Czarne, przy wsparciu Unii Europejskiej zorganizowała przystań kajakową, których wcześniej brakowało na szlaku Czernicy.

2 dzień) Pieniężnica – Sporysz – Łuszczyn (16 km). Wodowanie niedaleko miejscowości Brzezie. Wąska rzeczka płynie pośród suchych łąk i niewielkich zagajników. Wkrótce dopływamy do lasu, który początkowo ciągnie się wzdłuż lewego brzegu, a później przylega do rzeki z obu stron. Po 7 km dopływamy do przystani kajakowej w Sporyszu. znajdującej się przy drodze krajowej nr 25. Warto tu zrobić dłuższy postój – we wsi znajduje się pstrągarnia, zajazd “Ostoja” z bardzo smacznym menu, specjalizujący się w potrawach z ryb oraz mini zoo, w którym można podpatrywać wiele gatunków zwierząt. Kilkaset metrów za wsią znów wpływamy do lasu. Jest malowniczo, a na wygodnej, szerokiej na około 5 metrów rzece nie napotykamy zbyt wielu przeszkód. Płynąc cicho można tu zobaczyć żerujące łanie lub sarny. Koniec etapu w Łuszczynie.

3 dzień) Łuszczyn – Czarne (14 km). Kilkanaście minut od wypłynięcia z prawej strony wpada rzeczka Biała, będąca również atrakcyjnym szlakiem kajakowym. Następnie dopływamy do kolejnej, niewielkiej osady zagubionej wśród lasów – wsi Dzików, a po niecałej godzinie do zabytkowego dworu w Przyrzeczu, zwanym dawniej Leśnym Młynem. Kajaki musimy przenieść obok pstrągarni, w której można kupić świeże i wędzone ryby. Przed nami wyraźna dolina o szerokości około 100 metrów, z lasami sosnowymi na zboczach oraz pasami nadbrzeżnych łąk i gajów olchowych. Nurt jest dość szybki, dno piaszczyste, głębokość nie przekracza 1 metra. Koniec etapu niedaleko miasteczka Czarne, w którym warto zwiedzić ruiny zamku krzyżackiego oraz barokowy kościół z XVII wieku. Niedaleko pola namiotowego warto zwiedzić leśną ścieżkę edukacyjną. Jej trasa, o długości ponad 5 km przebiega przez drzewostany we wszystkich fazach rozwojowych. Na ścieżce znajduje się kilkadziesiąt tablic dydaktycznych o tematyce ekologicznej.

4 dzień) Czarne – Lędyczek (25 km). Najdłuższy etap spływu. W centrum miasteczka zabytkowy młyn, dalej Czernica płynie pośród łąk i sosnowych lasów w głębokiej, wąskiej dolinie. Z uwagi na sąsiedztwo poligonu wojskowego jest to teren niezamieszkały – brak jakichkolwiek osad ludzkich sprzyja bliskiemu kontaktowi z przyrodą. Za zabytkową elektrownią wodną w Łomczewku na rzece kilka bystrzy – odcinków z szybkim prądem i licznymi głazami w nurcie. Zakończenie etapu w Lędyczku, który do 1972 roku był najmniejszym miastem w Polsce, liczącym zaledwie 450 mieszkańców.

5 dzień) Buszkowo – Lędyczek (12 km). Przejazd w okolice wsi Buszkowo. W miejscu wodowania kajaków rzeczka Szczyra ma 3-4 metry szerokości i bystry nurt. Płynie tu wąską doliną o zboczach porośniętych lasem, od którego oddzielają ją miejscami pasy suchych łąk. W środkowym odcinku wpływamy w dziki, bardzo malowniczy las, za którym dolina rozszerza się do 200 – 300 metrów. W okolicy Lędyczka warte zwiedzenia są również sąsiednie dopływy Gwdy: Czarna i Debrzynka.

6 dzień) Lędyczek – Podgaje (10 km). Ciekawy etap podczas, którego Gwda przepływa przez Jezioro Podgaje, zakończone zbudowaną w 1930 roku zabytkową elektrownią wodną.

7 dzień) Lędyczek (biwak). Ostatniego dnia zapraszamy na spacer leśną ścieżką dydaktyczną, przygotowaną przez miejscowe nadleśnictwo. Osoby wracające pociągiem odwieziemy na stację PKP w Okonku lub Jastrowiu.

DOJAZD SAMOCHODEM

Osada Łuszczyn położona jest z dala od asfaltowych dróg. Są dwie możliwości dotarcia do wsi:

A. Od strony drogi krajowej nr 25. Jadąc od strony Człuchowa należy w miejscowości Sporysz skręcić w lewo (kierunek Czarne), a po przejechaniu 3 km, na początku wsi Międzybórz skręcić znów w lewo (drogowskaz Dzików). W obrębie wsi droga jest wybrukowana betonową kostką, po niecałych 3 kilometrach leśna, wyjeżdżona droga doprowadzi nas do mostu w Łuszczynie, za którym znajduje się przystań kajakowa.

B. Od strony drogi wojewódzkiej nr 202. Jadąc od strony miasteczka Czarne należy w miejscowości Breńsk skręcić w lewo (drogowskaz Łuszczyn 4). Po przejechaniu 2 km starą brukowaną drogą, przed mostem na Czernicy w osadzie Przyrzecze należy skręcić w prawo. Po 2 kilometrach leśna, wyjeżdżona droga doprowadzi nas do mostu w Łuszczynie, przed którym znajduje się przystań kajakowa.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej CZARNE położonej na linii kolejowej ze Szczecinka do Chojnic. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie 🙂