CZERNICA - tygodniowe spływy kajakowe

Zorganizowany spływ kajakowy rzeką Czernicą

Spływ Czernicą

Czernica wraz ze środkowym odcinkiem Gwdy to mało uczęszczane ale bardzo atrakcyjne szlaki kajakowe. Na Czernicy spływy kajakowe organizowane są sporadycznie. Z tego względu na trasie występuje wiele przeszkód w postaci zwalonych drzew, drewnianych kładek itp. Nagrodą za trud włożony w pokonanie Czernicy jest satysfakcja z przepłynięcia mało uczęszczanego, dziewiczego szlaku.

PONIŻSZA CENA OBEJMUJE

 • sześć noclegów na polach namiotowych – na 3 ostatnich campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
 • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
 • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
 • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
 • ubezpieczenie NNW
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
 • wieczorne ogniska
Termin spływu kajakowego Czernicą Łączny koszt
W sezonie 2023 nie organizujemy spływu Czernicą - zapraszamy na Rurzycę, Piławę, Dobrzycę i inne rzeki
-

POWYŻSZA CENA OBEJMUJE

 • sześć noclegów na polach namiotowych – na 3 ostatnich campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
 • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
 • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
 • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
 • ubezpieczenie NNW
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
 • wieczorne ogniska

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Leśne pole biwakowe nad rzeką Czernicą we wsi Łuszczyn. Przyjazd uczestników pierwszego dnia spływu do godziny 19.30 na stację PKP w Czarnem, położonej na linii kolejowej ze Szczecinka do Chojnic lub do godzin wieczornych na pole namiotowe w Łuszczynie.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień) Łuszczyn (biwak). Początek spływu na leśnym polu namiotowym nad rzeczką Czernicą, w miejscowości Łuszczyn. W niewielkiej osadzie znajdującej się pośród lasów gmina Rzeczenica wraz z nadleśnictwem Czarne, przy wsparciu Unii Europejskiej zorganizowała przystań kajakową, których wcześniej brakowało na szlaku Czernicy.

2 dzień) Pieniężnica – Sporysz – Łuszczyn (16 km). Wodowanie niedaleko miejscowości Brzezie. Wąska rzeczka płynie pośród suchych łąk i niewielkich zagajników. Wkrótce dopływamy do lasu, który początkowo ciągnie się wzdłuż lewego brzegu, a później przylega do rzeki z obu stron. Po 7 km dopływamy do przystani kajakowej w Sporyszu. znajdującej się przy drodze krajowej nr 25. Warto tu zrobić dłuższy postój – we wsi znajduje się pstrągarnia, zajazd “Ostoja” z bardzo smacznym menu, specjalizujący się w potrawach z ryb oraz mini zoo, w którym można podpatrywać wiele gatunków zwierząt. Kilkaset metrów za wsią znów wpływamy do lasu. Jest malowniczo, a na wygodnej, szerokiej na około 5 metrów rzece nie napotykamy zbyt wielu przeszkód. Płynąc cicho można tu zobaczyć żerujące łanie lub sarny. Koniec etapu w Łuszczynie.

3 dzień) Łuszczyn – Czarne (14 km). Kilkanaście minut od wypłynięcia z prawej strony wpada rzeczka Biała, będąca również atrakcyjnym szlakiem kajakowym. Następnie dopływamy do kolejnej, niewielkiej osady zagubionej wśród lasów – wsi Dzików, a po niecałej godzinie do zabytkowego dworu w Przyrzeczu, zwanym dawniej Leśnym Młynem. Kajaki musimy przenieść obok pstrągarni, w której można kupić świeże i wędzone ryby. Przed nami wyraźna dolina o szerokości około 100 metrów, z lasami sosnowymi na zboczach oraz pasami nadbrzeżnych łąk i gajów olchowych. Nurt jest dość szybki, dno piaszczyste, głębokość nie przekracza 1 metra. Koniec etapu niedaleko miasteczka Czarne, w którym warto zwiedzić ruiny zamku krzyżackiego oraz barokowy kościół z XVII wieku. Niedaleko pola namiotowego warto zwiedzić leśną ścieżkę edukacyjną. Jej trasa, o długości ponad 5 km przebiega przez drzewostany we wszystkich fazach rozwojowych. Na ścieżce znajduje się kilkadziesiąt tablic dydaktycznych o tematyce ekologicznej.

4 dzień) Czarne – Lędyczek (25 km). Najdłuższy etap spływu. W centrum miasteczka zabytkowy młyn, dalej Czernica płynie pośród łąk i sosnowych lasów w głębokiej, wąskiej dolinie. Z uwagi na sąsiedztwo poligonu wojskowego jest to teren niezamieszkały – brak jakichkolwiek osad ludzkich sprzyja bliskiemu kontaktowi z przyrodą. Za zabytkową elektrownią wodną w Łomczewku na rzece kilka bystrzy – odcinków z szybkim prądem i licznymi głazami w nurcie. Zakończenie etapu w Lędyczku, który do 1972 roku był najmniejszym miastem w Polsce, liczącym zaledwie 450 mieszkańców.

5 dzień) Buszkowo – Lędyczek (12 km). Przejazd w okolice wsi Buszkowo. W miejscu wodowania kajaków rzeczka Szczyra ma 3-4 metry szerokości i bystry nurt. Płynie tu wąską doliną o zboczach porośniętych lasem, od którego oddzielają ją miejscami pasy suchych łąk. W środkowym odcinku wpływamy w dziki, bardzo malowniczy las, za którym dolina rozszerza się do 200 – 300 metrów. W okolicy Lędyczka warte zwiedzenia są również sąsiednie dopływy Gwdy: Czarna i Debrzynka.

6 dzień) Lędyczek – Podgaje (10 km). Ciekawy etap podczas, którego Gwda przepływa przez Jezioro Podgaje, zakończone zbudowaną w 1930 roku zabytkową elektrownią wodną.

7 dzień) Lędyczek (biwak). Ostatniego dnia zapraszamy na spacer leśną ścieżką dydaktyczną, przygotowaną przez miejscowe nadleśnictwo. Osoby wracające pociągiem odwieziemy na stację PKP w Okonku lub Jastrowiu.

DOJAZD SAMOCHODEM

Osada Łuszczyn położona jest z dala od asfaltowych dróg. Są dwie możliwości dotarcia do wsi:

A. Od strony drogi krajowej nr 25. Jadąc od strony Człuchowa należy w miejscowości Sporysz skręcić w lewo (kierunek Czarne), a po przejechaniu 3 km, na początku wsi Międzybórz skręcić znów w lewo (drogowskaz Dzików). W obrębie wsi droga jest wybrukowana betonową kostką, po niecałych 3 kilometrach leśna, wyjeżdżona droga doprowadzi nas do mostu w Łuszczynie, za którym znajduje się przystań kajakowa.

B. Od strony drogi wojewódzkiej nr 202. Jadąc od strony miasteczka Czarne należy w miejscowości Breńsk skręcić w lewo (drogowskaz Łuszczyn 4). Po przejechaniu 2 km starą brukowaną drogą, przed mostem na Czernicy w osadzie Przyrzecze należy skręcić w prawo. Po 2 kilometrach leśna, wyjeżdżona droga doprowadzi nas do mostu w Łuszczynie, przed którym znajduje się przystań kajakowa.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej CZARNE położonej na linii kolejowej ze Szczecinka do Chojnic. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie 🙂