Boże Ciało 2024

Trasa spływu: Iłowiec – Wiesiółka, Zdbice – Szwecja – 51 km

Spływ weekendowy Dobrzycą i Piławą - Boże Ciało 2024

Spływ w długi weekend Bożego Ciała wiedzie nurtem dwóch rzek: środkowym odcinkiem Dobrzycy i Piławy. Piława uznawana za jedną z najpiękniejszych rzek Polski jest szlakiem łatwym, urozmaiconym i bardzo malowniczym, szczególnie polecanym osobom płynącym po raz pierwszy. Na całej długości płynie wśród lasów, które dodają jej uroku i tajemniczości. Rzeka jest bezpieczna – głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest wyjątkowo przejrzysta. Dobrzyca jest nieco trudniejsza z uwagi na szybszy nurt. Jest to przepiękny szlak o średnim poziomie trudności, na którym doświadczeni kajakarze nie będą się nudzić, a początkujący dadzą radę, gdyż rzeka jest niezbyt głęboka, ma piaszczyste dno i czystą wodę. Dodatkową atrakcją na szlaku Dobrzycy są położone w Rudnicy jeden z największych w Polsce park linowy, którego pokonanie najlepiej zaplanować po spływie (wymagana jest wcześniejsza rezerwacja) oraz strzelnica sportowa.

PONIŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 4 NOCLEGI na polu namiotowym lub w domkach (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
 • 4-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking
Baza noclegowa
4-dniowy spływ
4 noclegi
Łączny koszt
Zdbice – pole namiotowe180 zł60 zł240 zł/os
Zdbice – domki nad jeziorem180 zł160 zł340 zł/os
Szwecja – agroturystyka180 zł200 zł380 zł/os

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 4 NOCLEGI na polu namiotowym lub w domkach (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
 • 4-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
 • drewno na wieczorne ogniska
 • bezpłatny parking

BAZA NOCLEGOWA

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, wiata ogniskowa, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie. Spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.

Domki nad jeziorem w Zdbicach. We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 3 domki 4-osobowe (1 pokój z 4 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 4-osobowych (w każdym 2 pokoje z 2 łóżkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

Gospodarstwa agroturystyczne w Szwecji – pokoje 2,3,4,6-osobowe o zróżnicowanym standardzie i cenie (od 50 do 60 zł za nocleg od osoby). Osoby zainteresowane prosimy o maila – szuwary@op.pl

PROPONOWANE ETAPY

29 maja – środa) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne 🙂

30 maja – czwartek – Boże Ciało) Rzeka Dobrzyca. Etap Iłowiec – Golce (11 km). Jeden z najbardziej malowniczych odcinków szlaku. Niedaleko wsi Iłowiec małe spiętrzenie wody – pozostałość po starym młynie. Dalej rzeka płynie wartko przez gęsty las, często rozwidlając się na wiele odnóg. We wsi Golce należy przenieść kajaki obok zabytkowego młyna wodnego. Nieco dalej, kilkadziesiąt metrów na wschód od rzeki, położone jest przepiękne śródleśne jeziorko, nad którym znajduje się leśne pole biwakowe. Czas płynięcia około 4 godzin, powrót busem do ośrodków.

31 maja – piątek) Rzeka Dobrzyca. Etap Golce – Ostrowiec (20 km). Wodowanie obok zabytkowego kościoła i młyna w miejscowości Golce. Dobrzyca przepływa na tym odcinku obok parku linowego w Rudnicy. Rzeka na całej długości płynie przez rozległe lasy, które towarzyszyć już nam będą do końca spływu. Na trasie spotkamy zwalone drzewa i drewniane kładki. Po około 6-7 godzinach płynięcia osiągamy metę w miejscowości Ostrowiec. Po przypłynięciu można wybrać się na pierogi, serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”. Powrót busem do ośrodka.

1 czerwca – sobota) Rzeka Dobrzyca. Etap Ostrowiec – Wiesiółka (13 km). Poniżej Ostrowca szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Obok młyna i elektrowni wodnej w miejscowości Czapla należy przenieść kajaki z prawej strony. Przed osadą Wiesiółka małe spiętrzenie wody, obok zabytkowej kuźni wodnej, zbudowanej pod koniec XVIII wieku, służącej wówczas do kucia lemieszy. Można bezpiecznie spłynąć przy lewym brzegu. Koniec etapu na prawym brzegu, za mostem we wsi Wiesiółka. Czas płynięcia: około 3-4 godzin. Powrót busem do Zdbic (około 20 minut jazdy).

2 czerwca – niedziela) Rzeka Piława. Etap Zdbice – Szwecja (7 km). Początek etapu na śródleśnej polanie niedaleko Zdbic. Trasa prowadzi przez niezwykle malownicze tereny lasów Pojezierza Wałeckiego. Mijamy pozostałości młyna i powoli zbliżamy się do Szwecji, gdzie kończymy spływ. Powrót busem do ośrodka.

DOJAZD SAMOCHODEM 

Domki nad jeziorem położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do jednej z dwóch stacji kolejowych – JASTROWIE na linii Poznań – Piła – Kołobrzeg lub WAŁCZ na linii Szczecin – Piła. Odbierzemy Was w cenie spływu, bez dodatkowych opłat, prosimy jedynie o informację (mailem lub telefonicznie na nr 604 362 043) o której godzinie i na którą stację przyjeżdżacie 🙂