piława

Zorganizowany spływ kajakowy rzeką Piławą

Spływ Piławą

Piława uznawana jest za jedną z najpiękniejszych rzek Polski. Jest szlakiem łatwym, urozmaiconym i bardzo malowniczym, szczególnie polecanym osobom płynącym po raz pierwszy. W górnym biegu przepływa przez osiem przepięknych jezior, w środkowym wzdłuż rzeki ciągną się pozostałości umocnień Wału Pomorskiego. Na całej długości rzeka płynie wśród lasów, które dodają jej uroku i tajemniczości. Do początku lat dziewięćdziesiątych był to szlak sporadycznie odwiedzany przez turystów z uwagi na sąsiedztwo poligonu i bazy Armii Radzieckiej w Bornem Sulinowie. Dzisiaj możliwość zwiedzenia miasta i miejsc niedostępnych przez kilkadziesiąt lat dla Polaków jest dodatkową atrakcją spływu.

PONIŻSZA CENA OBEJMUJE:

  • pięć noclegów na polach namiotowych – na 3 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą, ciepłą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
Termin spływu kajakowego Piławą Łączny koszt
21 - 26 lipca 2024
330 zł/os

POWYŻSZA CENA OBEJMUJE:

  • pięć noclegów na polach namiotowych – na 3 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą, ciepłą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Pole namiotowe we wsi Łubowo nad jeziorem Lubicko Wielkie, kilometr od stacji PKP. Przyjazd uczestników pierwszego dnia spływu do godzin wieczornych.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień – niedziela) Łubowo (biwak). Początek spływu w dużej, letniskowej wsi Łubowo, malowniczo położonej nad brzegiem jeziora Lubicko Wielkie. W 1925 roku rybacy wyciągnęli z jego dna posąg pogańskiego bożka Belbuka, który obecnie znajduje się w Muzeum Regionalnym w Szczecinku. We wsi warto zwiedzić kamienny, neoromański kościół z 1734 roku.

2 dzień – poniedziałek) Etap Łubowo – Liszkowo (10 km). Na trasie siedem przepięknych jezior różnej wielkości. Nad jeziorem Brody znajduje się ośrodek wypoczynkowy “Stary Młyn”, w którym funkcjonuje mała stadnina koni. Obok jeziora Lubicko Małe punkt widokowy z przepięknym widokiem na okolicę. W odległości 7 km od noclegu położona jest była hitlerowska, a potem sowiecka baza wojskowa – zamknięte miasto Borne Sulinowo. Do 1992 roku stacjonowały tu wojska radzieckie – był to teren niedostępny dla Polaków, na mapach zaznaczony jako obszar leśny. Obecnie Borne Sulinowo pełni rolę ośrodka turystycznego – zachowały się budynki koszarowe i inne pamiątki po obu stacjonujących armiach.

3 dzień – wtorek) Etap Liszkowo – Nadarzyce (17 km). Na trasie wysoki most kolejowy na nieczynnej linii z Bornego Sulinowa do Łubowa, z którego rozciąga się przepiękny widok na dolinę Piławy. W połowie etapu znajduje się niemiecki schron z okresu II wojny światowej, obok betonowy wodospad kilkumetrowej wysokości. Następnie rzeka rozlewa się, przechodząc w Zalewy Nadarzyckie będące naturalną ostoją bobrów, wydr i licznych gatunków ptactwa wodnego.

4 dzień – środa) Etap Nadarzyce – Szwecja (22 km). Najdłuższy etap spływu. Na końcu Zalewów Nadarzyckich mała elektrownia wodna, powstała obok poniemieckiego bunkra. Przed wsią Nadarzyce dwa obiekty świadczące o minionej świetności tych terenów – metalowy most na rozebranej w 1945 roku linii kolejowej oraz zrujnowany młyn wodny. Za wsią na długości kilkunastu kilometrów rzeka płynie przez zalesione, całkowicie wyludnione tereny Pojezierza Wałeckiego o niezwykłych walorach krajoznawczych. Przepływa niedaleko letniskowej wsi Zdbice, w której znajdują się izba pamięci oraz skansen bojowy eksponujące militaria i inne pamiątki z okresu walk o przełamanie Wału Pomorskiego.

5 dzień – czwartek) Etap Szwecja – Zabrodzie (17 km). Początek etapu we wsi Szwecja, która została założona pod koniec XVI wieku. Istnieją różne hipotezy odnośnie pochodzenia nazwy “Szwecja”. Jedna z nich głosi, że nazwę nadano po “potopie” szwedzkim, podczas którego mieszkańcy stawili zacięty opór wrogowi. Druga, że wieś nazwano Szwecją na cześć rodzinnego kraju Zygmunta III Wazy. Przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko jedno zabudowanie i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Za Głowaczewem nurt Piławy mocno przyspiesza, dzięki czemu szybko dopływamy do niewielkiego jeziora zaporowego w Zabrodziu.

6 dzień – piątek) Etap Zabrodzie – Dobrzyca (11 km). Na końcu zalewu wysoki most, z którego rozciąga się rozległy widok na jezioro oraz dużą pstrągarnię. Nieco dalej, z prawej strony ujście Dobrzycy – atrakcyjnego szlaku kajakowego. W połowie etapu rzeka przepływa pod efektownym mostem kolejowym na linii Poznań – Kołobrzeg. Na opisywanym odcinku w nurcie występują liczne głazy narzutowe. Zakończenie spływu niedaleko ujścia Piławy do szerokiej Gwdy.

DOJAZD SAMOCHODEM

Wieś Łubowo położona jest przy drodze krajowej nr 20 z Gdyni do Stargardu Szczecińskiego. Jadąc od strony Szczecinka, 400 metrów za kościołem (widoczny znak “camping”) należy skręcić w prawo, w ulicę Dolną prowadzącą wprost na pole namiotowe. W poniedziałek przed wypłynięciem samochody odstawimy do naszej bazy w Szwecji koło Wałcza, gdzie spędzimy nocleg ze środy na czwartek. W piątek po przypłynięciu przyjedziemy z kierowcami po samochody.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej ŁUBOWO położonej na linii kolejowej ze Szczecina do Szczecinka. Ze stacji należy kierować się na skróty ścieżką z betonowej kostki do centrum wsi, a następnie obok kościoła i szkoły schodami w stronę jeziora. Pole namiotowe jest położone około 100 metrów za kąpieliskiem na szczycie pagórka. W razie kłopotów z trafieniem prosimy o telefon lub sms na nr 604-362-043.