DOBRZYCA

Zorganizowany spływ kajakowy rzeką Dobrzycą

Spływ Dobrzycą

Dobrzyca jest niezwykle malowniczym szlakiem kajakowym, na całej długości płynącym przez dziewicze tereny Pojezierza Wałeckiego. Rzekę coraz częściej odwiedzają kajakarze – mimo to można nad nią spotkać bobry, sarny, jelenie i inne dzikie zwierzęta. Dobrzyca to rzeka bezpieczna – głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest przejrzysta, a dno piaszczyste. Jest to przepiękna trasa o średnim poziomie trudności, na której doświadczeni kajakarze nie będą się nudzić, a początkujący bez problemów sobie poradzą. Dodatkową atrakcją na szlaku Dobrzycy są położone w Rudnicy jeden z największych w Polsce park linowy oraz strzelnica sportowa. Pierwsze dwa etapy prowadzą środkowym odcinkiem Piławy, uznawanej za jedną z najpiękniejszych polskich rzek.

PONIŻSZA CENA OBEJMUJE:

  • pięć noclegów na polach namiotowych lub w domkach – na wszystkich campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą, ciepłą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
  • transfer uczestników nocujących w domkach
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
Terminy spływów Dobrzycą
Łączny koszt tygodniowego spływu oraz 5 noclegów na polu namiotowym
Łączny koszt tygodniowego spływu oraz 5 noclegów w domkach
29 czerwca – 4 lipca 2025310 zł/os410 zł/os
13 – 18 lipca 2025330 zł/os430 zł/os
3 – 8 sierpnia 2025330 zł/os430 zł/os
17 – 22 sierpnia 2025310 zł/os410 zł/os

POWYŻSZA CENA OBEJMUJE:

  • pięć noclegów w domkach lub na polu namiotowym
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
  • przewóz uczestników na poszczególne etapy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • bezpłatny parking
  • drewno na wieczorne ogniska

BAZA NOCLEGOWA

Domki nad jeziorem w Zdbicach. We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 2 domki 4-osobowe (1 pokój z 4 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 4-osobowych (w każdym 2 pokoje z 2 łóżkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel. Spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, wiata ogniskowa, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci.

PROPONOWANE ETAPY

W zależności od warunków pogodowych i formy uczestników kolejność i długość etapów może ulec zmianie.

1 dzień – niedziela) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne 🙂

2 dzień – poniedziałek) Rzeka Piława. Etap Nadarzyce – Zdbice (16 km). Etap spływu prowadzi leśnym odcinkiem Piławy. Na końcu Zalewów Nadarzyckich mała elektrownia wodna, powstała obok poniemieckiego bunkra. Przed wsią Nadarzyce dwa obiekty świadczące o minionej świetności tych terenów – metalowy most na rozebranej w 1945 roku linii kolejowej oraz zrujnowany młyn wodny. Za wsią na długości kilkunastu kilometrów rzeka płynie przez zalesione, całkowicie wyludnione tereny Pojezierza Wałeckiego o niezwykłych walorach krajobrazowych. Koniec etapu na śródleśnej polanie, powrót pieszo do ośrodka.

3 dzień – wtorek) Rzeka Piława. Etap Zdbice – Czechyń (17 km). Start na śródleśnej polanie nad Piławą, położoną 1,5 km od ośrodka w Zdbicach. Półtorej godziny od wodowania dopływamy do Szwecji, gdzie zaplanowano mały postój na zwiedzanie wsi, wizytę w sklepie. Dla chętnych możliwość zorganizowania podchodów 🙂 Przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko jedno zabudowanie i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Za Głowaczewem nurt Piławy mocno przyspiesza, dzięki czemu szybko dopływamy do wsi Czechyń, gdzie kończymy spływ. Powrót busem do Zdbic (około 20 minut).

4 dzień – środa) Rzeka Dobrzyca. Etap Ostrowiec – Tarnowo (20 km). Najdłuższy etap spływu. Poniżej Ostrowca szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Przed osadą Wiesiółka małe spiętrzenie wody obok zabytkowej kuźni wodnej, zbudowanej pod koniec XVIII wieku, służącej wówczas do kucia lemieszy. Zakończenie etapu przed wsią Tarnowo, gdzie znajdują się dwie pstrągarnie – w jednej z nich można kupić świeże i wędzone ryby.

5 dzień – czwartek) Rzeka Dobrzyca. Etap Dobrzyca – Golce – Rudnica (14 km). Przejazd do osady Dobrzyca, wodowanie przy starym, drewnianym moście. W połowie etapu wieś Golce – należy wylądować przed mostem, na prawym brzegu. 100 metrów w prawo od przenoski znajduje się jedyny na trasie sklep spożywczy. Za mostem widzimy zabytkowy młyn wodny, obok szachulcowy kościół z 1664 roku. Kilometr za młynem tablica “Jezioro Golce” – płytki dopływ łączy szlak Dobrzycy z małym śródleśnym jeziorkiem, na które przy wyższym poziomie wody warto popłynąć, pamiętając że trzeba wrócić na szlak 🙂 Dobrzyca się zwęża, prąd lekko przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie, po dwóch godzinach wiosłowania osiągamy wieś Rudnicę. Zakończenie spływu na polu namiotowym, położonym na lewym brzegu, 500 metrów poniżej parku linowego i mostu. Po zakończeniu spływu możliwość skorzystania z atrakcji parku lub rekreacyjnego strzelania na strzelnicy sportowej (w obu przypadkach wymagana wcześniejsza rezerwacja). Czas płynięcia około 5 godzin. Powrót busem do Zdbic.

6 dzień – piątek) Rzeka Dobrzyca. Etap Rudnica – Ostrowiec (12 km). Pomiędzy Rudnicą a metą w Ostrowcu mijamy dwa mosty “do nikąd”, położone w środku lasu. Oprócz nich jedynymi punktami orientacyjnymi na trasie są dwa dość duże dopływy. Najpierw, z prawej strony widoczne jest ujście Piławki, będącej częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim, tym razem lewobrzeżnym dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Niemal cała trasa prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożnie spływamy z prawej strony pod mostem drogowym i kończymy spływ na plaży, 100 metrów za mostem, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”. Czas płynięcia około 3-4 godziny. Powrót busem do Zdbic.

DOJAZD SAMOCHODEM

Domki nad jeziorem położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.

DOJAZD POCIĄGIEM

Osoby przyjeżdżające pociągiem odbierzemy ze stacji JASTROWIE lub WAŁCZ, w zależności które połączenie będzie dla Państwa bardziej dogodne. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604 362 043) o której godzinie przyjeżdżacie 🙂