DOLNA GWDA

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Gwdą, Szczyrą i Debrzynką

TRASA SPŁYWU: Lędyczek – Jastrowie – Krępsko – 71 km

Spływ Dolną Gwdą

Gwda jest prawobrzeżnym dopływem Noteci, posiada największe dorzecze z wszystkich rzek Pomorza Zachodniego. Z uwagi na ogromną różnorodność krajobrazu poszczególnych odcinków warto nią przepłynąć. W górnym biegu rzeka płynie w głębokiej dolinie sandrowej, porośniętej borem sosnowym, w środkowym przepływa przez pięć przepięknych jezior zaporowych, kończących się zabytkowymi elektrowniami wodnymi. Dolny odcinek rzeki, zwany “przełomem Gwdy”, z licznymi bystrzami i szybkim nurtem stanowi prawdziwą gratkę dla kajakarzy.

PONIŻSZA CENA OBEJMUJE

  • sześć noclegów na polach namiotowych – na 4 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
Termin spływu Dolną Gwdą Łączny koszt
W sezonie 2024 nie organizujemy spływu Dolną Gwdą - zapraszamy na Rurzycę, Piławę, Dobrzycę i inne rzeki
-
POWYŻSZA CENA OBEJMUJE

  • sześć noclegów na polach namiotowych – na 4 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
  • MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

    Pole namiotowe “Nad Gwdą” we wsi Lędyczek, przy ul. Juliusza Słowackiego 17. Przyjazd uczestników w niedzielę do godzin wieczornych. Osoby przyjeżdżające pociągiem odbierzemy z dworców PKP w miejscowości JASTROWIE lub OKONEK.

    PROPONOWANE ETAPY

    1 dzień) Lędyczek (biwak). Po przyjeździe warto wybrać się na pieszą wycieczkę po Lędyczku, który do 1972 roku był najmniejszym miastem w Polsce, liczącym zaledwie 450 mieszkańców. We wsi jest sklep, piekarnia oraz restauracja oferująca tanie i smaczne obiady. Wieczorem spotkamy się przy ognisku na tradycyjnej imprezie zapoznawczej.

    2 dzień) Buszkowo – Lędyczek (12 km). Pierwszy dzień spływu prowadzi atrakcyjnym dopływem Gwdy – rzeką Szczyrą. Przejazd w okolice wsi Buszkowo. W miejscu wodowania kajaków rzeczka ma 3-4 metry szerokości i spokojny nurt. Płynie tu wąską doliną o zboczach porośniętych lasem, od którego oddzielają ją miejscami pasy suchych łąk. W środkowym odcinku rzeka przyspiesza – wpływamy w dziki, bardzo malowniczy las, za którym dolina rozszerza się do 200 – 300 metrów. Po około 4 godzinach wiosłowania wpływamy na szeroką Gwdę, nieco powyżej naszego pola namiotowego.

    3 dzień) Lubnica – Lędyczek (15 km). Przejazd do wsi Lubnica. Wodowanie kajaków obok rodzinnego parku rozrywki “Owadogigant”, poniżej elektrowni wodnej. Za elektrownią, z lewej strony wpada największy dopływ Gwdy – rzeka Czernica. Dalej nurt zwalnia i rozlewa się szeroko, wpływamy do rezerwatu “Dolina Gwdy”. Obejmuje on ochronę doliny Gwdy i Czernicy oraz przyległe obszary leśne. Nurt zwalnia, w oddali pojawia się drewniany most. Przed nim, z lewej strony znajduje się niewielki pomost umożliwiający łatwe wyciągnięcie kajaka. Sprzęt należy przenieść 10 m na starorzecze, którym omijamy elektrownię. Przed Lędyczkiem kolejna elektrownia Żarki w Łomczewku, na której dachu znajduje się zadbana oranżeria. Dalej Gwda płynie wartko, napotykamy często zalegające w wodzie głazy i dopływamy do mety w Lędyczku. Dla chętnych, w przypadku wysokiego poziomu wody, zamiast etapu Gwdą istnieje możliwość spłynięcia rzeką Debrzynką, wpadającą do Gwdy w Lędyczku. Jest to szlak nieprzetarty, z bardzo licznymi drzewami w nurcie i mieliznami.

    4 dzień) Lędyczek – Jastrowie (16 km). Ciekawy etap podczas, którego Gwda przepływa przez Jezioro Podgaje, zakończone zbudowaną w 1930 roku elektrownią wodną oraz Zalew Jastrowski o długości ponad 8 km. Pomiędzy jeziorami wieś Grudna, całkowicie zniszczona w 1945 roku. Z rzeki widoczny jest głaz upamiętniający walki o Wał Pomorski.

    5 dzień) Jastrowie – Tarnowski Młyn (16 km). We wsi Piecewko most drogowy na trasie Złotów – Jastrowie, z którego można podziwiać niewątpliwą atrakcję krajoznawczą szlaku jaką jest częściowo wysadzony w czasie wojny most kolejowy. 3 km na zachód od mostu położone jest Jastrowie, pomiędzy rzeką a miastem kilka malutkich jeziorek o przezroczystej, zachęcającej do kąpieli wodzie. W połowie etapu zabytkowa elektrownia wodna w Ptuszy.

    6 dzień) Tarnowski Młyn – Krępsko (12 km). Nocleg obok osady Tarnowski Młyn położonej niedaleko dużej wsi Tarnówka. Znajduje się tu zabytkowa fabryka tektury z 1880 roku. Tuż za nią rozpoczyna się najciekawszy odcinek rzeki z licznymi bystrzami o dużym spadku, poniżej których często występują podwodne głazy i mielizny.

    7 dzień) Krępsko (biwak). Zakończenie spływu we wsi Krępsko, położonej przy głównej drodze z Poznania do Kołobrzegu.  Do oddalonej o 12 km Piły kursują stąd autobusy PKS. Przed wyjazdem zachęcamy do pieszej wycieczki po okolicznych, rozległych lasach, zasobnych w grzyby i jagody.

    DOJAZD SAMOCHODEM

    Pole namiotowe “Nad Gwdą” położone jest w miejscowości Lędyczek, 400 metrów od głównej drogi nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wielkopolskiego. Jadąc od strony Gdańska należy skręcić w prawo w ulicę Kopernika, którą dojeżdżamy do widocznego z daleka kościoła a następnie w brukowaną ulicę Słowackiego, na końcu której znajduje się pole namiotowe.

    DOJAZD POCIĄGIEM

    Należy dojechać do stacji kolejowej JASTROWIE lub OKONEK, położonych na linii kolejowej z Poznania do Kołobrzegu. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie 🙂