REGA

Zorganizowany spływ kajakowy rzeką Regą do morza

TRASA SPŁYWU: Łobez – Resko – Płoty – Gryfice – Trzebiatów – Mrzeżyno – 103 km

Spływ rzeką Rega

Rega jest trzecią co do długości rzeką po Wiśle i Odrze, która wpływa bezpośrednio do Bałtyku. Bierze swój początek w lasach leżących na północ od wsi Resko Stare i Nowe, a uchodzi do morza w malowniczym Mrzeżynie. Na odcinku całej Regi znajdują się dwa jeziora zaporowe w Lisowie i Smolęcinie. Szlak rzeki Regi należy do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce i stanowi dużą wartość pod względem krajoznawczo – przyrodniczym. Prawie na całej długości brzegi porośniete są lasami, co nadaje jej malowniczy charakter. Przy brzegach – często dość wysokich – spotyka się wiele interesujących gatunków roślin, podobnie jak na rozlewiskach jezior zaporowych znajdujących się na szlaku. Mimo, że Rega nie przepływa przez większe kompleksy leśne, to ze względu na brzegi porośnięte kępami krzewów i drzew, robi wrażenie rzeki śródleśnej. Mniejsze lub większe kępy krzewów i drzew głównie olch, wierzby, dębu oraz niewielkie pasy leśne, przeważnie sosnowe z domieszką brzozy i buka stanowią o malowniczości otaczającego krajobrazu. Brzegi są dość wysokie i trudno dostępne, często zarośnięte i ze zwisającymi gałęziami oraz pochylonymi lub zatopionymi drzewami – czyni to spływ bardziej atrakcyjnym i dostarcza wiele interesujących wrażeń.

PONIŻSZA CENA OBEJMUJE

  • sześć noclegów na polach namiotowych – na 4 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
Termin spływu kajakowego Regą Łączny koszt
W sezonie 2024 nie organizujemy spływu Regą - zapraszamy na Rurzycę, Piławę, Dobrzycę i inne rzeki
-

POWYŻSZA CENA OBEJMUJE

  • sześć noclegów na polach namiotowych – na 4 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Pole biwakowe nad rzeką Regą, 3 km od miasteczka Łobez. Dojazd od centrum ul. Spokojną w kierunku wsi Unimie. Przyjazd uczestników pierwszego dnia spływu do godzin wieczornych na pole namiotowe lub do godziny 22.10 na stację PKP Łobez, położoną na głównej linii kolejowej Gdańsk – Szczecin.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień) Łobez (biwak). Nocleg na biwaku leśnym pomiędzy Łobzem i niewielką wsią Unimie, przy drewnianym mostku zwanym “Cygańską Kładką”. Jedynym “wyposażeniem” biwaku jest mała wiatka, ławeczka i drewniana pochylnia do wodowania kajaków. Po przyjeździe warto wybrać się na spacer wzdłuż Regi – 2 kilometry przed biwakiem znajduje się ujście Brzeżnickiej Węgorzy – atrakcyjnego ale trudnego szlaku kajakowego.

2 dzień) Łobez – Łagiewniki (16 km). Najtrudniejszy odcinek spływu o naturalnym charakterze, licznych (jak na Regę) przeszkodach. Początkowo płyniemy wzdłuż kęp lasu liściastego, później zwarty las mieszany, gdzieniegdzie łąki, dalej piękne dąbrowy. Często słychać tu klangor żurawi, rzeka ma liczne zakola.

3 dzień) Łagiewniki – Płoty (29 km). Za Reskiem szerokość rzeki wynosi 15-20 metrów. Po odcinku łąk i pastwiski dopływamy do pięknego lasu, ciągnącego się z jednej strony rzeki a później z obu. Na odcinkach , gdzie brak jest lasu, zadrzewienie jest tak obfite, że spe i tak mamy wrażenie płynięcia przez tereny leśne. Za wsią Godzieszewo prąd słabnie, pojawiają się wodorosty i rozpoczyna jezioro zaporowe Płoty. Z prawej strony wpada rzeczka Wilkowa. Dopływamy do miasteczka Płoty, gdzie w odległości 100 metrów od rzeki warto zobaczyć zamek wzniesiony w XIV wieku, kilkarotnie niszczony i przebudowywany.

4 dzień) Płoty – Gryfice (17 km). Za miastem krótki, pełen uroku odcinek rzeki, gdzie z prawej strony wpada dopływ Rekowa i znowu jezioro zaporowe Gryfice: wąskie, długie, o wysokich, częściowo zalesionych brzegach. W Gryficach wzdłuż prawego brzegu ciągnie się park, miasto posiada liczne zabytki – resztki murów obronnych z Wysoką Bramą, stary młyn, trzynawowy gotycki kościół farny z wieżą z dziewięcioma ceglanymi maszkaronami, domek piwowarów oraz ryglową bożnicę.

5 dzień) Gryfice – Trzebiatów (26 km). Poniżej Gryfic Rega płynie przez pola uprawne, początkowo wąska dolina rozszerza się, z prawej strony mijamy duży dopływ Mołstowę, będącą również atrakcyjnym szlakiem kajakowym.. Po minięciu kilku wsi z dala widać wieże i baszty Trzebiatowa, w którym rzeka rozwidla się na dwie odnogi. W Trzebiatowie znajdują się liczne zabytki , między innymi olbrzymi dzwon “Maria” z 1515 roku o wadze 7,2 tony, jeden z największych w Polsce.

6 dzień) Trzebiatów – Mrzeżyno (15 km). Poniżej miasta rzeka płynie dużymi zakolami wśród łąk. Przybrzeżne zadrzewienie stopniowo zanika. W pewnym momencie widaćwysoki, zalesiony pasm wydm, do którego powoli się zbliżamy. Przed pierwszymi zabudowaniami Mrzeżyna Rega znacznie znacznie się rozszerza. Płyniemy na wprost przekopem, pośród zalesionych wydm, mijając po prawej stronie osadę i niewielki port rybacki Mrzeżyno. za którym widać umocnione ujście Regi do Bałtyku.

7 dzień) Mrzeżyno (biwak). Przed wyjazdem zachęcamy do pieszej wycieczki po okolicy lub po prostu opalania się na jednej z najpiękniejszych bałtyckich plaży.

DOJAZD SAMOCHODEM

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej ŁOBEZ położonej na głównej linii kolejowej z Gdańska do Szczecina. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie 🙂