WIEPRZA

Zorganizowany spływ kajakowy Wieprzą, Pokrzywną i Studnicą

Spływ rzeką Wieprza

Wieprza z Pokrzywną to szlaki urozmaicone i bardzo malownicze, w górnym biegu miejscami dość trudne. Niektóre odcinki Wieprzy należą do jednych z najładniejszych na Pomorzu. Studnica to jedna z najbardziej wymagających rzek w północnej Polsce. Ma szybki nurt i sporo przeszkód – nadaje się wyłącznie dla doświadczonych kajakarzy.

POWYŻSZA CENA OBEJMUJE

  • pięć noclegów na polach namiotowych – na jednym noclegu dostęp do prysznica
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
Termin spływu kajakowego Wieprzą Łączny koszt
W sezonie 2025 nie organizujemy spływu Wieprzą - zapraszamy na Rurzycę, Piławę, Dobrzycę i inne rzeki
-

POWYŻSZA CENA OBEJMUJE

  • pięć noclegów na polach namiotowych – na jednym noclegu dostęp do prysznica
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • drewno na wieczorne ogniska

Źródło: kajaki.pomorskie.eu

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Przystań kajakowa nad rzeką Pokrzywna w miejscowości Glewnik. Przyjazd uczestników pierwszego dnia spływu do godzin wieczornych.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień – niedziela) Po przyjeździe warto wybrać się na położone w sąsiedztwie łowisko, skąd nawet początkujący wędkarze nie powinni wrócić z pustymi rękami. Można również wybrać się na kąpielisko położone nad jeziorem o wdzięcznej nazwie Wódka.

2 dzień – poniedziałek) Rzeka Pokrzywna. Etap Glewnik – Broczyna (12 km). Jest to idealny odcinek dla osób nie lubiących monotonni. Pokrzywna ma wystarczającą dla kajaka ilość wody, nurt jest dość szybki, Początkowo rzeka przepływa przez łąki ale dzięki przybrzeżnemu zadrzewieniu jest malowniczo. Po minięciu wsi Bąkowo wpływamy do rozległych lasów, które praktycznie nie opuszczą nas do końca spływu. Przed przystanią kajakową w Broczynie wpływamy na szlak Wieprzy, niosącej tu tyle samo wody co Pokrzywna.

3 dzień – wtorek) Rzeka Wieprza. Etap Broczyna – Kawka (11 km). Kilometr poniżej przystani z lewej strony ujście rzeczki Broczynki. Dolina Wieprzy zwęża się jeszcze bardziej, nurt jest kręty i znacznie przyspiesza. Zbocza porasta wysokopienny las, ponownie napotkamy naturalne przeszkody w postaci zwalonych drzew i kamienistych bystrzy. Szybki nurt i liczne bystrza nadają Wieprzy charakter rzeki podgórskiej. Po kilku kilometrach mijamy ujście Studnicy i zbliżamy się do przystani w Kawce.

4 dzień – środa) Rzeka Studnica. Etap Miastko – Kawczyn (16 km). Studnica to rzeka, która nie nadaje się dla osób zaczynających swoją przygodę z kajakarstwem, ani dla rodzin z dziećmi. To miejscami rwąca rzeka z licznymi przeszkodami w nurcie, szlak trudny technicznie i miejscami uciążliwy. Rzeka ma duży spadek, szybki nurt, kamieniste bystrza oraz dużo zwalonych drzew. Ma miejscami charakter rzeki o charakterze górskim. Początek etapu w Miastku przy ulicy Fabrycznej. Po około kilometrze napotykamy pozostałości  dawnego młyna, gdzie należy przenieść kajaki. Mijamy zniszczony kamienny most na dawnej linii kolejowej z Miastka do Bytowa. Rzeka płynie w większości przez tereny leśne, nurt raz zwalnia, raz przyspiesza, czasu na nudę brak. Nocleg na przystani kajakowej w Kawczynie.

5 dzień – czwartek) Rzeka Studnica. Etap Kawczyn – Kawka (19 km). Kilkaset metrów poniżej przystani przenoska kajaków z prawej strony przy młynie. Za młynem krótkie bystrze, potem próg przez który przepływamy ostrożnie środkiem wymijając zwalone pnie drzew. Prąd staje się szybszy, miejscami trzeba wysiadać i przeciągać kajaki. Mijamy zabudowania wsi Węgorzyno, położone wysoko na prawym brzegu. Poniżej kolejne bystrza, dno jest kamieniste, zupełnie jak w górskiej rzece. Rozpoczyna się  krótki (ok. 2  km) ale dość trudny przełom wśród bukowego lasu. Dopływamy do elektrowni w Ciecholubiu – przenoska prawym brzegiem. Wkrótce osiągamy Wieprzę – płyniemy jeszcze 2 km do Kawki.

6 dzień – piątek) Rzeka Wieprza. Etap Kawka – Kępice (9 km). Kilometr poniżej przystani dopływamy do zabytkowej elektrowni w Biesowicach. Za przenoską Wieprza płynie w jarze tworząc miejscami niewielkie bystrza. Strome zbocza porasta mieszany las dochodzący do samych brzegów. Ostatnia przenoska przy elektrowni wodnej w Kępce. Poniżej elektrowni charakter rzeki nie zmienia się – jest równie malowniczo. Dopływamy do miasteczka Kępice, gdzie kończymy spływ na prawym brzegu, 200 metrów przed elektrownią wodną.

DOJAZD SAMOCHODEM

Przystań kajakowa w Glewniku jest położona 3 kilometry od dużej wsi Trzebielino. Jadąc drogą krajową nr 21 od strony Miastka należy na końcu wsi skręcić w lewo, w ulicę Jeziorną, a po kolejnych 300 metrach, na rozwidleniu w prawo, w drogę prowadzącą do osady i pola namiotowego w Glewniku. W poniedziałek przed wypłynięciem samochody odstawimy na kolejne pole namiotowe.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej MIASTKO, położonej na linii ze Szczecinka do Słupska. Osoby przyjeżdżające pociągiem odbierzemy z dworca w niedzielę o godzinie 20.40.