Spływy kajakowe Piława, Dobrzyca, Rurzyca, Biała, Rega, Drawa, Gwda

SPŁYWY 1-DNIOWE

SPŁYWY WEEKENDOWE

tel. 604 362 043


Spływy kajakowe Dobrzyca

DOBRZYCA - wakacyjne tygodniowe spływy kajakowe

Zorganizowany spływ kajakowy rzeką Dobrzycą

TRASA SPŁYWU: Golce - Ostrowiec - Krępsko - 84 km

Terminy spływów kajakowych Dobrzycą
Spływ
6 noclegów
Łączny koszt
21 - 27 lipca 2018 150 zł
80 zł
230 zł/os
ZAPISZ SIĘ
4 - 10 sierpnia 2018
150 zł
80 zł
230 zł/os
ZAPISZ SIĘ


POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

  • sześć noclegów na polach namiotowych - na 3 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Pole namiotowe we wsi Golce. Jadąc od strony Wałcza drogą nr 163 w kierunku Kołobrzegu należy na początku wsi skręcić w prawo (przy drodze ustawiona jest tablica informacyjna). Przyjazd uczestników pierwszego dnia spływu do godziny 22.00 na stację PKP w Wałczu lub  na pole namiotowe w Golcach.

OPIS SZLAKU

Dobrzyca jest niezwykle malowniczym szlakiem kajakowym, na całej długości płynącym przez dziewicze tereny Pojezierza Wałeckiego. Rzekę rzadko odwiedzają kajakarze - dzięki temu z łatwością można nad nią spotkać bobry, sarny, jelenie i inne dzikie zwierzęta. W górnym biegu występują żeremia bobrowe, a przy niskim stanie wody mielizny. W środkowej i dolnej części szlaku często spotyka się zwalone drzewa.

1 dzień) Golce (biwak). Rozpoczęcie spływu we wsi Golce, położonej na skraju Pojezierzy: Wałeckiego i Drawskiego. Warto w niej zobaczyć kilka stuletnich chat oraz kościół z ryglową dzwonnicą z XIX wieku. Obok wsi znajduje się jezioro Golce, o wysokich brzegach, otoczone z wszystkich stron starym, sosnowym borem. Nad jeziorem pomost i kąpielisko. We wsi jest sklep spożywczy.

2 dzień) Nowa Wieś - Golce (13 km). Przejazd do osady Nowa Wieś. Miejscowość składająca się z czterech domów położona jest w małej dolinie. Przez pierwsze półtorej godziny od wodowania Dobrzyca jest przepiękną, płytką rzeczką o dzikim charakkterze i piaszczystym dnie. Płynąc cicho na tym odcinku mamy największą szansę na obserwację leśnej zwierzyny, która często przychodzi do wodopoju. W przypadku niskiego poziomu wody w rzece zdarzają się mielizny. Niedaleko wsi Iłowiec małe spiętrzenie wody - pozostałość po starym młynie. Dalej rzeka płynie wartko przez gęsty las często rozwidlając się na wiele odnóg. Przeważnie wybieramy tą, która niesie więcej wody. We wsi Dobrzyca, za mostem dobre miejsce na postój i obiad w jadłodajni u Gienka, pięknie położonej na prawym brzegu. We wsi Golce należy przenieść kajaki przez drogę, z prawej strony zabytkowego młyna wodnego. 3 minuty po przenosce dopływamy na nasze pole biwakowe.

3 dzień) Golce - Ostrowiec (20 km). Za wsią rzeka się zwęża, nurt lekko przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie, po około półtorej godziny wiosłowania osiągamy wieś Rudnicę. Warto zatrzymać się na prawym brzegu, na terenie parku linowego. Poniżej Rudnicy są tylko dwa charakterystyczne miejsca - mosty w środku lasu na nieuczęszczanych, leśnych drogach. Dalej Dobrzycę zasilają dwa dość duże dopływy. Pierwszy z nich to Piławka, będąca częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze "Pierogowo".

4 dzień) Ostrowiec - Tarnowo (21 km). Najdłuższy etap spływu. W obrębie wsi Ostrowiec, przy moście drogowym mały wodospad - należy płynąć ostrożnie z prawej strony. Odtąd szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Przed osadą Wiesiółka małe spiętrzenie wody obok zabytkowej kuźni wodnej, zbudowanej pod koniec XVIII wieku, służącej wówczas do kucia lemieszy.

5 dzień) Tarnowo - Krępsko (18 km). W Tarnowie znajdują się dwie pstrągarnie, w których można kupić świeże i wędzone ryby. Warto również spróbować pstrąga po komandorsku serwowanego w gospodarstwie Państwa Obrockich, w którym nocujemy. Poniżej wsi Dobrzyca zatacza trzy ostatnie zakola i łączy się z Piławą. Nieco dalej efektowny most kolejowy na linii Poznań - Kołobrzeg. Na tym odcinku w nurcie występują liczne głazy narzutowe.

6 dzień) Wrzosy - Krępsko (12 km). Przejazd busem do leśniczówki Wrzosy na szlaku Rurzycy. W dolnym biegu Rurzyca jest uroczą rzeczką o szerokości 3-4 metrów i głębokości 50 cm. Po wodowaniu przepływamy przez jezioro Dębno, później rzeka zwęża się i płynie wartko w głębokim wąwozie. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych odcinków rzek pomorskich. Zakończenie etapu we wsi Krępsko. Miejscowość leży w dolinie dwóch rzek - Gwdy i Rurzycy, w otoczeniu lasów. Ozdobą wsi jest zabytkowy kościół z XIX wieku oraz skansen wodny - kuźnia z XIX wieku. Czas płynięcia 3-4 godziny.

7 dzień) Krępsko (biwak). Zakończenie spływu we wsi Krępsko, położonej przy drodze krajowej nr 11 z Poznania do Kołobrzegu. Do oddalonej o 12 km Piły kursują stąd autobusy PKS, istnieje możliwość podwiezienia uczestników na stację PKP Płytnica, skąd odjeżdżają pociągi Regio do Poznania i Kołobrzegu. Przed wyjazdem zachęcamy do pieszej wycieczki po okolicznych, rozległych lasach, zasobnych w grzyby i jagody.

DOJAZD SAMOCHODEM

Wieś Golce położona jest przy głównej drodze nr 163 z Wałcza do Kołobrzegu. Jadąc od strony Wałcza należy przed wsią skręcić w prawo (przy drodze ustawiona jest tablica informacyjna). W poniedziałek przed wypłynięciem samochody odstawimy do naszej bazy w Szwecji koło Wałcza. W piątek po przypłynięciu przyjedziemy z kierowcami po samochody.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej WAŁCZ położonej na linii kolejowej z Piły do Szczecina. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie :)

Szlak kajakowy Dobrzycy

 

Dobrzyca - pole namiotowe Zbychówka w Ostrowcu

 

Dobrzyca - Czapla Młyn

 

Dobrzyca - pole namiotowe w Tarnowie

 

Dobrzyca poniżej Tarnowa

 

stat4u
Polub szuwary.pl na facebook!