Spływy kajakowe Piława, Dobrzyca, Rurzyca, Biała, Rega, Drawa, Gwda
Spływy kajakowe Dobrzyca

DOBRZYCA - wakacyjne tygodniowe spływy kajakowe

UWAGA: Zmiana miejsca rozpoczęcia spływu - przyjazd na pole namiotowe we wsi GOLCE!

Zorganizowany spływ kajakowy rzeką Dobrzycą

TRASA SPŁYWU: Machliny - Golce - Ostrowiec - Krępsko - 82 km

Terminy spływów kajakowych Dobrzycą
Spływ
6 noclegów
Łączny koszt
22 - 28 lipca 2018 150 zł
80 zł
230 zł/os
ZAPISZ SIĘ
12 - 18 sierpnia 2018 150 zł 80 zł 230 zł/os ZAPISZ SIĘ


POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

  • sześć noclegów na polach namiotowych - na 2 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

UWAGA: Zmiana miejsca rozpoczęcia spływu - przyjazd na pole namiotowe we wsi GOLCE! Jadąc od strony Wałcza należy przed wsią skręcić w prawo (przy drodze ustawiona jest tablica informacyjna).

Pole namiotowe we wsi Machliny, nad jeziorem Machliny Małe - 700 metrów za stanicą harcerską. Przyjazd uczestników pierwszego dnia spływu do godziny 19.00 na stację PKP w Wałczu lub do godzin wieczornych na pole namiotowe w Machlinach.

OPIS SZLAKU

Dobrzyca jest niezwykle malowniczym szlakiem kajakowym, na całej długości płynącym przez dziewicze tereny Pojezierza Wałeckiego. Rzekę rzadko odwiedzają kajakarze - dzięki temu z łatwością można nad nią spotkać bobry, sarny, jelenie i inne dzikie zwierzęta. W górnym biegu występują żeremia bobrowe, a przy niskim stanie wody liczne mielizny. W środkowej i dolnej części szlaku często spotyka się zwalone drzewa.

1 dzień) Machliny (biwak). Rozpoczęcie spływu we wsi Machliny, położonej na skraju Pojezierzy: Wałeckiego i Drawskiego. Warto w niej zobaczyć kilka stuletnich chat oraz ryglową dzwonnicę z XIX wieku. Do wsi przylegają dwa jeziora - Machliny Duże i Małe, połączone wąską i płytką strugą, otoczone od południa starym, sosnowym borem. We wsi jest sklep spożywczy oraz zajazd.

2 dzień) Machliny - Nowa Wieś (7 km). Wypływ Dobrzycy z jeziora Machliny Duże znajduje się niedaleko wieży obserwacyjnej, z której rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Początkowo rzeka jest bardzo wąska i płytka, jednak dość szybko poszerza się i pogłębia. Do leśniczówki w Nowej Wsi Dobrzyca płynie pośród lasu w dolinie o szerokości 200 - 300 metrów, często podpływając do wysokich zboczy. Etap jest dość uciążliwy z uwagi na mielizny oraz liczne żeremia bobrowe (konieczne częste wysiadanie z kajaka). Nocleg na śródleśnej łączce obok osady w Nowej Wsi, zamieszkałej przez kilka osób. Kilometr od wsi przy szosie znajduje się bar "U majora", w którym serwują dania typu grochówka wojskowa czy kaszanka.

3 dzień) Nowa Wieś - Golce (13 km). Jeden z najbardziej malowniczych odcinków szlaku. Niedaleko wsi Iłowiec małe spiętrzenie wody - pozostałość po starym młynie. Dalej rzeka płynie wartko przez gęsty las często rozwidlając się na wiele odnóg. We wsi Golce należy przenieść kajaki obok zabytkowego młyna wodnego. Nieco dalej, kilkadziesiąt metrów na wschód od rzeki położone jest przepiękne śródleśne jeziorko, nad którym znajduje się leśne pole biwakowe.

4 dzień) Golce - Ostrowiec (20 km). Za wsią rzeka się zwęża, nurt lekko przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie, po około półtorej godziny wiosłowania osiągamy wieś Rudnicę. Warto zatrzymać się na prawym brzegu, na terenie parku linowego. Poniżej Rudnicy jedno krótkie przenoszenie kajaków prawym brzegiem obok niskiego, drewnianego mostku. Dalej Dobrzycę zasilają dwa dość duże dopływy. Pierwszy z nich to Piławka, będąca częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze "Pierogowo".

5 dzień) Ostrowiec - Tarnowo (24 km). Najdłuższy etap spływu. W obrębie wsi Ostrowiec, przy moście drogowym mały wodospad - należy przenieść kajaki z lewej strony. Odtąd szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Przed osadą Wiesiółka małe spiętrzenie wody obok zabytkowej kuźni wodnej, zbudowanej pod koniec XVIII wieku, służącej wówczas do kucia lemieszy.

6 dzień) Tarnowo - Krępsko (18 km). W Tarnowie znajdują się dwie pstrągarnie, w których można kupić świeże i wędzone ryby. Warto również spróbować pstrąga po komandorsku serwowanego w gospodarstwie Państwa Obrockich, w którym nocujemy. Poniżej wsi Dobrzyca zatacza trzy ostatnie zakola i łączy się z Piławą. Nieco dalej efektowny most kolejowy na linii Poznań - Kołobrzeg. Na tym odcinku w nurcie występują liczne głazy narzutowe.

7 dzień) Krępsko (biwak). Zakończenie spływu we wsi Krępsko, położonej przy głównej drodze z Poznania do Kołobrzegu. Do oddalonej o 12 km Piły kursują stąd autobusy PKS. Przed wyjazdem zachęcamy do pieszej wycieczki po okolicznych, rozległych lasach, zasobnych w grzyby i jagody.

DOJAZD SAMOCHODEM

Wieś Golce położona jest przy głównej drodze nr 163 z Wałcza do Kołobrzegu. Jadąc od strony Wałcza należy przed wsią skręcić w prawo (przy drodze ustawiona jest tablica informacyjna). W poniedziałek przed wypłynięciem samochody odstawimy do naszej bazy w Szwecji koło Wałcza. W piątek po przypłynięciu przyjedziemy z kierowcami po samochody.

Wieś Machliny położona jest przy głównej drodze nr 163 z Wałcza do Kołobrzegu. Jadąc od strony Wałcza należy skręcić w lewo, na wysokości restauracji. Początkowo wybetonowana, a później polna droga prowadzi obok stanicy harcerskiej, brzegiem jeziora Machliny Małe, wprost na pole namiotowe znajdujące się na ostatnim cyplu. W poniedziałek przed wypłynięciem samochody odstawimy do naszej bazy w Szwecji koło Wałcza. W piątek po przypłynięciu przyjedziemy z kierowcami po samochody.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej WAŁCZ położonej na linii kolejowej z Piły do Szczecina. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie :)

Szlak kajakowy Dobrzycy

 

Dobrzyca - pole namiotowe Zbychówka w Ostrowcu

 

Dobrzyca - Czapla Młyn

 

Dobrzyca - pole namiotowe w Tarnowie

 

Dobrzyca poniżej Tarnowa

 

stat4u
Polub szuwary.pl na facebook!