OPISY ETAPÓW

Rzeka Dobrzyca. Etap Dobrzyca – Rudnica (14 km). Przejazd do osady Dobrzyca, wodowanie przy starym, drewnianym moście. Na końcu stawu, we wsi Golce – należy wylądować przed mostem, na prawym brzegu. 100 metrów w prawo od przenoski znajduje się jedyny na trasie sklep spożywczy. Za mostem widzimy zabytkowy młyn wodny, obok szachulcowy kościół z 1664 roku. Kilometr za młynem tablica “Jezioro Golce” – płytki dopływ łączy szlak Dobrzycy z małym śródleśnym jeziorkiem, na które przy wyższym poziomie wody warto popłynąć, pamiętając że trzeba wrócić na szlak 🙂 Dobrzyca się zwęża, prąd lekko przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie, po dwóch godzinach wiosłowania osiągamy wieś Rudnicę. Zakończenie spływu na przystani kajakowej, położonej na lewym brzegu, 500 metrów poniżej parku linowego i mostu. Po zakończeniu spływu możliwość skorzystania z atrakcji parku lub rekreacyjnego strzelania na strzelnicy sportowej (w obu przypadkach wymagana wcześniejsza rezerwacja). Czas płynięcia około 5 godzin.

Rzeka Dobrzyca. Etap Rudnica – Ostrowiec (12 km). Rozpoczęcie spływu na przystani kajakowej we wsi Rudnica. Jadąc od strony Wałcza mijamy położony po lewej stronie park linowy, 150 metrów za mostem , obok blaszanego przystanku autobusowego skręcamy w prawo, w polną drogę prowadzącą wprost na przystań. Pomiędzy Rudnicą a metą w Ostrowcu mijamy dwa mosty “do nikąd”, położone w środku lasu. Niemal cała trasa prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożne spływamy pod mostem drogowym i kończymy spływ 100 metrów za mostem, na przystani szuwary.pl, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”. Czas płynięcia około 4 godziny.

Rzeka Dobrzyca. Etap Golce – Ostrowiec (20 km). Przejazd busem do wsi Golce – wodowanie przy zabytkowym młynie wodnym. Początkowo miał on ściany z muru pruskiego, które w latach pięćdziesiątych XX wieku wymieniono na ceglane. Obecnie funkcjonuje jako elektrownia wodna. Obok znajduje się głaz pamiątkowy upamiętniający walki o przełamanie Wału Pomorskiego i zdobycie Golc 8 lutego 1945 roku. Za młynem Dobrzyca się zwęża, nurt lekko przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie, po dwóch godzinach wiosłowania osiągamy wieś Rudnicę. Warto tu zrobić postój na przystani kajakowej, położonej na lewym brzegu, 300 metrów poniżej wsi i parku linowego. Pomiędzy Rudnicą a metą w Ostrowcu mijamy dwa mosty “do nikąd”, położone w środku lasu. Oprócz nich jedynymi punktami orientacyjnymi na trasie są dwa dość duże dopływy. Najpierw, z prawej strony widoczne jest ujście Piławki, będącej częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim, tym razem lewobrzeżnym dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Niemal cała trasa prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożne spływamy pod mostem drogowym i kończymy spływ 100 metrów za mostem, na przystani szuwary.pl, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”. Czas płynięcia całej trasy około 6-7 godzin.

Rzeka Piława. Etap Zdbice – Szwecja – Głowaczewo (7-13 km). Początek etapu na śródleśnej polanie, półtora kilometra od wsi Zdbice. Trasa prowadzi przez niezwykle malownicze tereny lasów Pojezierza Wałeckiego. Przepływamy obok pozostałości po istniejącym do 1945 roku młynie wodnym i powoli zbliżamy się do Szwecji, gdzie można skończyć spływ. Płynący dalej mijają Szwecję, po półtorej godzinie, przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko kilka zabudowań i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Po przeniesieniu kajaków, 5 minut za pstrągarnią kończymy spływ na prawym brzegu, przed mostem drogowym, obok kościoła. Powrót busem do Szwecji (około 10 minut). Łączny czas płynięcia – do Szwecji około 2, 2-5 godziny, do Głowaczewa około 4-5 godzin.

Rzeka Piława. Etap Nadarzyce – Szwecja (20 km). Przejazd do wsi Nadarzyce (około pół godziny jazdy). Wodowanie przy moście w centrum miejscowości. Za wsią na długości kilkunastu kilometrów rzeka płynie przez zalesione, całkowicie wyludnione tereny Pojezierza Wałeckiego o niezwykłych walorach krajobrazowych. Po około 4 godzinach dopłynięcie do śródleśnej polany, położonej półtora kilometra od wsi Zdbice. Po kolejnej półtorej – dwóch godzinach osiągamy Szwecję. Koniec etapu przed drugą niebiesko-żółtą kładką, na prawym brzegu w naszej bazie (na lewym, wysokim brzegu znajduje się kościół).

Rzeka Dobrzyca. Etap Ostrowiec – Czapla – Wiesiółka (10-13 km). Wodowanie we wsi Ostrowiec, na przystani szuwary.pl przy moście drogowym. Poniżej wsi szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Obok młyna i elektrowni wodnej w miejscowości Czapla, gdzie można skończyć spływ należy przenieść kajaki z prawej strony. Przed osadą Wiesiółka małe spiętrzenie wody, obok zabytkowej kuźni wodnej, zbudowanej pod koniec XVIII wieku, służącej wówczas do kucia lemieszy. Można bezpiecznie spłynąć przy lewym brzegu. Koniec etapu we wsi Wiesiółka, zaraz za mostem, na prawym brzegu.

Rzeka Zdbica. Etap Zdbice – Ostrowiec (16 km). Wodowanie nad jeziorem Zdbiczno, na terenie ośrodka Domki nad jeziorem. Jezioro Zdbiczno posiada typowy dla rynnowych jezior polodowcowych podłużny kształt i strome brzegi. Ma silnie rozwiniętą linię brzegową – od północy wcina się w nie długi na ponad 2 km półwysep. Płynąc w lewo, wzdłuż półwyspu, po około kwadransie docieramy do jego końca, gdzie należy skręcić w prawo. Po przeciwległej, południowej części jeziora wypływa Zdbica. Na północy jezioro jest połączone ciekami wodnymi z jeziorami Dobre i Głodno, a na południu z jeziorem Smolno. Po wpłynięciu na Zdbicę, po około 10 minutach dopływamy do przepustu, gdzie kajaki trzeba przenieść górą, ewentualnie przy niższym poziomie wody spłynąć lub przepchnąć dołem. Za przepustem zaczyna się najtrudniejszy odcinek szlaku – w nurcie znajdują się liczne zwalone drzewa, które trzeba pokonywać w umiejętny sposób. Po około godzinie dopływamy do betonowego mostu, od którego do ujścia do Dobrzycy jest jeszcze ponad godzina płynięcia. Końcówka Zdbicy jest mocno zarośnięta, cały czas zdarzają się zwalone drzewa i mielizny. Wpływamy na Dobrzycę – stąd do Ostrowca płynie się niecałą godzinę. Praktycznie cała trasa spływu prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożne spływamy pod mostem drogowym i kończymy spływ 100 metrów za mostem, na przystani szuwary.pl, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi, serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”. Czas płynięcia około 5 godzin. Powrót busem do Zdbic.

Rzeka Rurzyca. Etap Trzebieszki – “Diabli Skok” – Trzebieszki (10 km). W górnym biegu Rurzyca jest uroczą rzeczką o szerokości 2 metrów i głębokości 50 cm. Szlak prowadzi przez dwa jeziora o wysokich, porośniętych sosnowym lasem brzegach. Nad najmniejszym z nich – Krępsko Małe położony jest rezerwat “Diabli Skok”, w którym chroniony jest fragment pierwotnego lasu z licznymi drzewami pomnikowymi rosnącymi na zboczach stromego jaru. To jeden z piękniejszych i zachowanych w pierwotnej formie obszarów chronionych na Pomorzu. Już przed wojną istniał w tym miejscu rezerwat o podobnie brzmiącej nazwie – Teufelsspring czyli “Diabelskie Źródło”.

Rzeka Rurzyca. Etap Trzebieszki – Wrzosy – Krępsko (9-21 km). Przejazd busem do osady Trzebieszki. Rurzyca przepływa kolejno przez cztery jeziora: Trzebieszki, Krępsko Górne, Krępsko Średnie i ostatnie na szlaku jezioro Dębno. Nad jeziorem Krępsko Średnie warto zatrzymać się przy “kamieniu papieskim”. Dwa miesiące przed wyborem na papieża Karol Wojtyła spędził tu, na biwaku krakowskiego środowiska uniwersyteckiego, ostatni urlop w Polsce. Na końcu jeziora, obok pięknie położonej stanicy “Wrzosy” kąpielisko, gdzie można zrobić dłuższy postój. Kilka minut za kąpieliskiem możliwość zakończenia spływu na prawym brzegu, za drewnianym mostkiem obok leśniczówki Wrzosy. Później rzeka zwęża się i płynie wartko w głębokim wąwozie. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych odcinków rzek pomorskich. Przed pstrągarnią w Krępsku nurt stopniowo słabnie – to początek stawu, który zwiastuje kres naszej wędrówki. Czas płynięcia całego etapu 6-7 godzin, przejazdu powrotnego 45 minut.

Rzeka Piławka. Etap Piława – Ostrowiec (13 km). Trudny szlak kajakowy, ze względu na bardzo liczne powalone drzewa i mielizny przy niższym poziomie wody. Wąska rzeczka płynie na północ od Wałcza, głównie przez tereny leśne. Poniżej szosy Wałcz – Kołobrzeg dwa progi regulacyjne, gdzie trzeba spławić lub przenieść kajaki. Nieco dalej, z prawej strony wpada rzeczka Żydówka, odprowadzająca wody z jezior wałeckich. Po około 4 godzinach osiągamy ujście Piławki do Dobrzycy. Stąd do Ostrowca płynie się jeszcze godzinę. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożne spływamy pod mostem drogowym i kończymy spływ 100 metrów za mostem, na plaży, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi, serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”. Czas płynięcia około 5-6 godzin. Powrót busem do Zdbic.

Rzeka Płytnica. Etap Budy – Prądy – Smolary (6-13 km). Najtrudniejszy z proponowanych odcinków. Rzeka jest zawalona drzewami, a ilość wody jest adekwatna do nazwy. Można nią próbować płynąć jedynie podczas wysokiego poziomu wód, co niestety zdarza się coraz rzadziej. Jest to trasa typowo zwałkowa, dostępna wyłącznie dla kajaków jednoosobowych. Przejazd do małej wsi Budy. Poniżej wsi rzeka jest bardzo wąska, niskie kładki i zwalone drzewa zmuszają do przeciągania kajaka górą. Przed osadą Prądy zniszczony młyn – kajaki należy przenieść. Kilka minut później most na drodze krajowej nr 22. Spływ można zakończyć za mostem, na prawym brzegu lub płynąć dalej do osady Smolary, położonej nad małym, śródleśnym jeziorkiem. Czas płynięcia do Prądów około 3 godziny, do Smolar około 6 godzin. Powrót do Zdbic (15 minut jazdy).