Spływ weekendowy rzekami Piławą i Dobrzycą

Spływ Piławą i Dobrzycą

Spływ w długi sierpniowy weekend wiedzie nurtem czterech rzek – Głomi, Rurzycy, Gwdy i Piławy. Głomia to kręta rzeka, płynąca w środkowym biegu przez rozległe łąki, a w dolnym przez wysokopienny las. Rurzyca, uznawana za jedną z najczystszych rzek w Polsce, przepływa przez sześć śródleśnych jezior rynnowych, z dala od osiedli ludzkich. Jest to szlak wprost wymarzony na spływy kajakowe – płytka rzeczka z piaszczystym dnem i przezroczystą wodą, płynąca w głębokiej, zalesionej dolinie jest idealną propozycją dla osób zamierzających po raz pierwszy wybrać się na spływ kajakowy. Dolina Rurzycy to wspaniały teren malowniczych wąwozów i jarów. Gwda powyżej Krępska ma najszybszy nurt w okolicy. Dolny odcinek Piławy jest łatwy i równie malowniczy jak pozostałe szlaki.

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

  • 4 NOCLEGI
  • 4-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
  • UBEZPIECZENIE NNW
  • przejazd busem na poszczególne etapy
  • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
  • organizację wieczornych ognisk

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

  • 4 NOCLEGI w domkach lub na polu namiotowym
  • 4-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
  • UBEZPIECZENIE NNW
  • przejazd busem na poszczególne etapy
  • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • organizację wieczornych ognisk
  • bezpłatny parking
  • Zapisy pod telefon 604 362 043

OPISY TRAS

W sezonie 2025 nie organizujemy spływu głomią – zapraszamy na dobrzycę, piławę, rurzycę i inne rzeki

Zapisy


BAZA NOCLEGOWA

Camping we wsi Krępsko, obok baru “Pod Słoniem”. Osoby preferujące nocleg pod dachem mogą skorzystać z trzech możliwości: motelu obok campingu, agroturystyki Józef Burdziak, Krępsko 26, tel. (67) 212-48-19 lub agroturystyki “Agricola”.

PROPONOWANE ETAPY

Piątek, 11 sierpnia) Krępsko (biwak). Miejscowość leży w dolinie dwóch rzek – Gwdy i Rurzycy, w otoczeniu lasów. Ozdobą wsi jest zabytkowy kościół z XIX wieku oraz skansen wodny – kuźnia z XIX wieku. Po przyjeździe warto wybrać się na pieszą wycieczkę po okolicy lub na grzyby, których nie brakuje. Wieczorem zapraszamy na ognisko inauguracyjne 🙂

Sobota, 12 sierpnia) Rzeka Rurzyca. Etap Trzebieszki – Krępsko (24 km). Przejazd busem do osady Trzebieszki (pół godziny jazdy). W górnym biegu Rurzyca jest uroczą rzeczką o szerokości 2 metrów i głębokości 50 cm. Szlak prowadzi przez kilka małych jezior o wysokich, porośniętych sosnowym lasem brzegach. Nad najmniejszym z nich – Krępsko Małe położony jest rezerwat “Diabli skok”, w którym chroniony jest fragment pierwotnego lasu, z licznymi drzewami pomnikowymi rosnącymi na zboczach stromego jaru. W dolnym biegu Rurzyca przepływa przez ostatnie na szlaku jezioro Dębno, później zwęża się i płynie wartko w głębokim wąwozie. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych odcinków rzek pomorskich. Zakończenie etapu na campingu w Krępsku.

Niedziela, 13 sierpnia) Rzeka Piława. Etap Zabrodzie – Krępsko (11 km). Wodowanie kajaków na polu namiotowym, za ujściem Dobrzycy – atrakcyjnego szlaku kajakowego. Na początku etapu rzeka przepływa pod efektownym mostem kolejowym na linii Poznań – Kołobrzeg. Na opisywanym odcinku w nurcie występują liczne głazy narzutowe.

Poniedziałek, 14 sierpnia) Rzeka Głomia. Etap Dolnik – Dobrzyca (14 km). Przejazd busem do wsi Dolnik, na szlaku Głomi. Za wsią bieg rzeki jest bardzo kręty. Początkowo płynie przez łąki, później pojawia się las, który miejscami sięga do samej rzeki. W połowie odcinka przepływamy przez wieś Skórka, za którą czeka nas przenoszenie kajaków, z prawej strony obok zabytkowego młyna. Rozpoczyna się najpiękniejszy odcinek szlaku. Dolina zwęża się, brzegi stają się wyższe a nurt szybszy. W nurcie spotkać można głazy oraz zwalone drzewa. Czas płynięcia – około 5 godzin. Zakończenie etapu we wsi Dobrzyca, powrót busem do Krępska.

Wtorek, 15 sierpnia) Rzeka Gwda. Etap Płytnica – Krępsko (8 km). Wodowanie kajaków we wsi Płytnica, przed ujściem rzeczki Płytnicy – atrakcyjnego, choć niezwykle uciążliwego szlaku kajakowego. Na początku etapu rzeka przepływa pod częściowo wysadzonym, wysokim mostem, na rozebranej linii kolejowej z Wałcza do Złotowa. Tuż za nim rozpoczyna się najciekawszy odcinek rzeki, z licznymi bystrzami o dużym spadku, poniżej których często występują podwodne głazy i mielizny.

DOJAZD SAMOCHODEM

Pole namiotowe położone jest nad rzeką Gwdą w miejscowości Krępsko, 12 km na północ od Piły. Jadąc drogą krajową nr 11 od strony Piły należy zatrzymać się z lewej strony, obok baru “Pod Słoniem” (widoczny duży parking przy szosie). Camping położony jest za barem, na rozległej polanie, gdzie każdy znajdzie zaciszne miejsce na rozbicie namiotu.

DOJAZD POCIĄGIEM

Osoby przyjeżdżające pociągiem odbierzemy ze stacji PKP PŁYTNICA, położonej na linii kolejowej Poznań – Piła – Kołobrzeg. We wtorek po spływie odwieziemy chętnych na dworzec.

UWAGA

W przypadku bardzo niskiego poziomu wody w Głomi i Rurzycy zastrzegamy sobie możliwość zmian w programie spływu.