Spływy kajakowe Piława, Dobrzyca, Rurzyca, Biała, Rega, Drawa, Gwda
Spływy kajakowe Rurzyca

RURZYCA i Piława - weekendowe spływy kajakowe

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Rurzycą i Piławą

TRASA SPŁYWU: Trzebieszki - Krępsko, Szwecja - Czechyń - 35 km

Baza noclegowa
Spływ
2 noclegi
Łączny koszt
ZDBICE - domki nad jeziorem 70 zł 60 zł 130 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA, KRĘPSKO - pole namiotowe 70 zł 30 zł 100 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA - pokoje gościnne
70 zł 40 zł 110 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA - agroturystyka 70 zł 60 zł 130 zł/os ZAPISZ SIĘ

 

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

 • 2 NOCLEGI
 • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
 • UBEZPIECZENIE NNW
 • przejazd busem na poszczególne etapy
 • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • organizację wieczornych ognisk
 • bezpłatny parking

BAZA NOCLEGOWA

Domki nad jeziorem w Zdbicach. We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części nad jeziorem usytuowane są 3 domki 6-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami). W górnej części przy ognisku usytuowane są 4 domki 6-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 1 wersalką) oraz 5 murowanych domków 3-osobowych (w każdym 1 pokój z 2 wersalkami).

Dodatkowo płatna jest energia elektryczna, według wskazań licznika umieszczonego w każdym domku. UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

Gospodarstwa agroturystyczne w Szwecji i Zdbicach - pokoje 2,3,4,6-osobowe o zróżnicowanym standardzie i cenie (od 25 do 50 zł za nocleg od osoby). Osoby zainteresowane prosimy o maila - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pokoje gościnne oraz pole namiotowe w Szwecji lub Krępsku. Pokoje 2,3,4-osobowe (brak pościeli) - wspólna łazienka i WC. Na polu namiotowym WC, prysznice z ciepłą wodą bez ograniczeń, 2 wiaty, boisko do siatkówki. Obok pola dwa sklepy spożywcze i bar.

Camping we wsi Krępsko, obok baru "Pod Słoniem". Osoby preferujące nocleg pod dachem mogą skorzystać z trzech możliwości: motelu obok campingu, agroturystyki Józef Burdziak, Krępsko 26, tel. (67) 212-48-19 lub agroturystyki "Agricola".

OPIS SZLAKU

Rurzyca, uznawana za jedną z najczystszych rzek w Polsce, przepływa przez sześć śródleśnych jezior rynnowych, z dala od osiedli ludzkich. Jest to szlak wprost wymarzony na spływy kajakowe - płytka rzeczka z piaszczystym dnem i przezroczystą wodą, płynąca w głębokiej, zalesionej dolinie jest idealną propozycją dla osób zamierzających po raz pierwszy wybrać się na spływ kajakowy. Dolina Rurzycy to wspaniały teren malowniczych wąwozów i jarów. Szlak wodny Rurzycy od 1993 roku nosi nazwę "Szlaku kajakowego im. Jana Pawła II". Kardynał Karol Wojtyła przepływał tędy w lipcu 1978 roku, a więc na trzy miesiące przed wyborem na papieża. Wydarzenie to zostało upamiętnione w sposób szczególny - nad brzegiem jeziora Krępsko położono pamiątkowy kamień, a na drzewie umieszczono drewniany krzyż.

PROPONOWANE ETAPY

Piątek) Przyjazd do dużej, letniskowej wsi Szwecja, malowniczo położonej w dolinie Piławy. We wsi warto zwiedzić zabytkowy, neogotycki kościół z 1877 roku. Szwecja została założona pod koniec XVI wieku. Istnieją różne hipotezy odnośnie pochodzenia nazwy "Szwecja". Jedna z nich głosi, że nazwę nadano po potopie szwedzkim, podczas którego mieszkańcy stawili zacięty opór wrogowi. Druga, że wieś nazwano Szwecją na cześć rodzinnego kraju Zygmunta III Wazy. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne :-)

Sobota) Trzebieszki - Krępsko (24 km). Przejazd busem do osady Trzebieszki. W górnym biegu Rurzyca jest uroczą rzeczką o szerokości 2 metrów i głębokości 50 cm. Szlak prowadzi przez kilka małych jezior o wysokich, porośniętych sosnowym lasem brzegach. Nad najmniejszym z nich - Krępsko Małe położony jest rezerwat "Diabli skok", w którym chroniony jest fragment pierwotnego lasu z licznymi drzewami pomnikowymi rosnącymi na zboczach stromego jaru. W dolnym biegu Rurzyca przepływa przez ostatnie na szlaku jezioro Dębno, później zwęża się i płynie wartko w głębokim wąwozie. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych odcinków rzek pomorskich. Zakończenie etapu we wsi Krępsko. Miejscowość leży w dolinie dwóch rzek - Gwdy i Rurzycy, w otoczeniu lasów. Ozdobą wsi jest zabytkowy kościół z XIX wieku oraz skansen wodny - kuźnia z XIX wieku. Czas płynięcia 5-7 godzin, powrót busem do Szwecji (około pół godziny jazdy).

Niedziela) Szwecja - Czechyń (11 km). Przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko jedno zabudowanie i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Za Głowaczewem nurt Piławy mocno przyspiesza i w ciągu godziny doprowadza do mety w Czechyniu. Czas płynięcia około 3 godzin. Powrót busem do Szwecji.

Na spływach weekendowych zapewniamy:

 • dwa noclegi na polu namiotowym (na polu WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą bez ograniczeń), w pokojach lub domkach
 • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
 • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
 • transport uczestników na poszczególne etapy spływu
 • ubezpieczenie NNW
 • dostęp do kuchenek gazowych
 • bezpłatny parking
 • wieczorne ogniska

DOJAZD GPS 53°34’83”N 16°57’07”E

Gospodarstwo agroturystyczne będące bazą noclegową położone jest we wsi Szwecja, 300 metrów od głównej drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi skręcić w prawo (widoczny drogowskaz - Zdbice 6 km). Po przejechaniu 300 metrów trzeba skręcić za sklepem Groszek w prawo, w wąską drogę prowadzącą wprost do gospodarstwa.

Rurzyca - jezioro Trzebieszki

 

Panie zamykające spływ :)

stat4u
Polub szuwary.pl na facebook!