Spływy kajakowe Piława, Dobrzyca, Rurzyca, Biała, Rega, Drawa, Gwda
Spływy kajakowe Dobrzyca

DOBRZYCA i Piława - weekendowe spływy kajakowe

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Dobrzycą i Piławą

TRASA SPŁYWU: Golce - Rudnica - Ostrowiec, Zdbice - Szwecja - (Głowaczewo) - 27 lub 33 km

Baza noclegowa
Spływ
2 noclegi
Łączny koszt
ZDBICE - pole namiotowe 70 zł 20 zł 90 zł/os ZAPISZ SIĘ
ZDBICE - domki nad jeziorem 70 zł 60 zł 130 zł/os ZAPISZ SIĘ

 

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

  • 2 NOCLEGI w domkach lub na polu namiotowym
  • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
  • UBEZPIECZENIE NNW
  • przejazd busem na poszczególne etapy
  • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • organizację wieczornych ognisk
  • bezpłatny parking

BAZA NOCLEGOWA

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym kuchnia, WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, 3 wiaty, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie.

Domki nad jeziorem w Zdbicach. GPS 53°37’81”N 16°50’30”E (53.378186, 16.503055). We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 3-osobowych (w każdym 1 pokój z 2 wersalkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

OPIS SZLAKU

Trasa spływu weekendowego wiedzie środkowym odcinkiem dwóch rzek: Dobrzycy i Piławy. Oba szlaki kajakowe uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Polsce. Dobrzyca z uwagi na zwalone drzewa oraz momentami szybki nurt polecana jest osobom, które mają pewne doświadczenie w uprawianiu turystyki kajakowej. Obie rzeki płyną głównie wśród lasów, które dodają im uroku i tajemniczości. Są bezpieczne - głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest przejrzysta a dno piaszczyste.

PROPONOWANE ETAPY

Piątek) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne :)

Sobota) Rzeka Dobrzyca. Etap Golce - Ostrowiec (20 km). Przejazd busem do wsi Golce - wodowanie przy zabytkowym młynie wodnym. Początkowo miał on ściany z muru pruskiego, które w latach pięćdziesiątych XX wieku wymieniono na ceglane. Obecnie funkcjonuje jako elektrownia wodna. Obok znajduje się głaz pamiątkowy upamiętniający walki o przełamanie Wału Pomorskiego i zdobycie Golc 8 lutego 1945 roku. Za młynem Dobrzyca się zwęża, nurt lekko przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie, po dwóch godzinach wiosłowania osiągamy wieś Rudnicę. Warto tu zrobić postój na polu namiotowym, położonym na lewym brzegu, 300 metrów poniżej wsi i parku linowego. Pomiędzy Rudnicą a metą w Ostrowcu mijamy dwa mosty "do nikąd", położone w środku lasu. Oprócz nich jedynymi punktami orientacyjnymi na trasie są dwa dość duże dopływy. Najpierw, z prawej strony widoczne jest ujście Piławki, będącej częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim, tym razem lewobrzeżnym dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Niemal cała trasa prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożne spływamy pod mostem drogowym i kończymy spływ zaraz za mostem, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze "Pierogowo". Czas płynięcia około 6-7 godzin. Powrót busem do Zdbic.

Niedziela) Rzeka Piława . Etap Zdbice - Szwecja (Głowaczewo) (7 lub 13 km). Początek etapu na śródleśnej polanie, półtora kilometra od ośrodka. Trasa prowadzi przez niezwykle malownicze tereny lasów Pojezierza Wałeckiego. Mijamy pozostałości młyna i powoli zbliżamy się do Szwecji, gdzie kończymy spływ. Płynący dalej mijają Szwecję, po półtorej godzinie osiągają pstrągarnię, powstałą w miejscu starego młyna, gdzie należy przenieść kajaki. Kilka minut za pstrągarnią, obok zabytkowego kościółka, przed mostem drogowym, na prawym brzegu zakończenie spływu. Czas płynięcia: około 2 godzin do Szwecji, 4 godziny do Głowaczewa. Powrót busem do Zdbic.

DOJAZD GPS 53°37’81”N 16°50’30”E (53.378186, 16.503055)

Domki nad jeziorem położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.

Dobrzyca - start we wsi Golce

 

Dobrzyca - pomiędzy Golcami a Ostrowcem

 

Dobrzyca - zwalone drzewo na szlaku

 

Można? Da się :)

 

Wieczorne ognisko pod wiatą - nawet największa ulewa nam nie straszna

stat4u
Polub szuwary.pl na facebook!