Spływy kajakowe Piława, Dobrzyca, Rurzyca, Biała, Rega, Drawa, Gwda
Spływy kajakowe Dobrzyca

DOBRZYCA i Piława - weekendowe spływy kajakowe

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Dobrzycą i Piławą

TRASA SPŁYWU: Golce - Rudnica - Ostrowiec, Szwecja - Czechyń - 31 km

Baza noclegowa
Spływ
2 noclegi
Łączny koszt
ZDBICE - domki nad jeziorem 70 zł 60 zł 130 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA, ZDBICE - pole namiotowe 70 zł 20 zł 90 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA - pokoje gościnne
70 zł 40 zł 110 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA - agroturystyka 70 zł 60 zł 130 zł/os ZAPISZ SIĘ

 

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

  • 2 NOCLEGI
  • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
  • UBEZPIECZENIE NNW
  • przejazd busem na poszczególne etapy
  • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • organizację wieczornych ognisk
  • bezpłatny parking

BAZA NOCLEGOWA

Domki nad jeziorem w Zdbicach. We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części nad jeziorem usytuowane są 4 domki 6-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami). W górnej części przy ognisku usytuowane są 4 domki 6-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 3-osobowych (w każdym 1 pokój z 2 wersalkami).

Dodatkowo płatna jest energia elektryczna, według wskazań licznika umieszczonego w każdym domku. UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

Gospodarstwa agroturystyczne w Szwecji i Zdbicach - pokoje 2,3,4,6-osobowe o zróżnicowanym standardzie i cenie (od 25 do 50 zł za nocleg od osoby). Osoby zainteresowane prosimy o maila - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pokoje gościnne oraz pole namiotowe w Szwecji. Pokoje 2,3,4-osobowe (brak pościeli) - wspólna łazienka i WC. Na polu namiotowym WC, prysznice z ciepłą wodą bez ograniczeń, 2 wiaty, boisko do siatkówki. Obok pola dwa sklepy spożywcze i bar.

OPIS SZLAKU

Trasa spływu weekendowego wiedzie środkowym odcinkiem dwóch rzek: Dobrzycy i Piławy. Oba szlaki kajakowe uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Polsce. Dobrzyca z uwagi na zwalone drzewa oraz momentami szybki nurt polecana jest osobom, które mają pewne doświadczenie w uprawianiu turystyki kajakowej. Obie rzeki płyną głównie wśród lasów, które dodają im uroku i tajemniczości. Są bezpieczne - głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest przejrzysta a dno piaszczyste.

PROPONOWANE ETAPY

Piątek) Przyjazd do dużej, letniskowej wsi Szwecja, malowniczo położonej w dolinie Piławy. We wsi warto zwiedzić zabytkowy, neogotycki kościół z 1877 roku. Szwecja została założona pod koniec XVI wieku. Istnieją różne hipotezy odnośnie pochodzenia nazwy "Szwecja". Jedna z nich głosi, że nazwę nadano po potopie szwedzkim, podczas którego mieszkańcy stawili zacięty opór wrogowi. Druga, że wieś nazwano Szwecją na cześć rodzinnego kraju Zygmunta III Wazy. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne :-)

Sobota) Golce - Ostrowiec (20 km). Przejazd busem do wsi Golce - wodowanie przy zabytkowym młynie wodnym. Początkowo miał on ściany z muru pruskiego, które w latach pięćdziesiątych XX wieku wymieniono na ceglane. Obecnie funkcjonuje jako elektrownia wodna. Obok znajduje się głaz pamiątkowy upamiętniający walki o przełamanie Wału Pomorskiego i zdobycie Golc 8 lutego 1945 roku. Za młynem Dobrzyca się zwęża, nurt lekko przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie, po około półtorej godziny wiosłowania osiągamy wieś Rudnicę. Warto zatrzymać się na prawym brzegu, na terenie parku linowego. Poniżej Rudnicy jedno krótkie przenoszenie kajaków prawym brzegiem obok niskiego, drewnianego mostku. Dalej Dobrzycę zasilają dwa dość duże dopływy. Pierwszy z nich to Piławka, będąca częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Po przypłynięciu do miejscowości Ostrowiec warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze "Pierogowo". Czas płynięcia około 6 godzin. Powrót busem do Szwecji.

Niedziela) Szwecja - Czechyń (11 km). Przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko jedno zabudowanie i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Za Głowaczewem nurt Piławy mocno przyspiesza i w ciągu godziny doprowadza do mety w Czechyniu. Czas płynięcia około 3 godzin. Powrót busem do Szwecji.

  • DOJAZD GPS 53°34’83”N 16°57’07”E

Gospodarstwo agroturystyczne będące bazą noclegową położone jest we wsi Szwecja, 300 metrów od głównej drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi skręcić w prawo (widoczny drogowskaz - Zdbice 6 km). Po przejechaniu 300 metrów trzeba skręcić za sklepem "Groszek" w prawo, w wąską drogę prowadzącą wprost do gospodarstwa.

stat4u
Polub szuwary.pl na facebook!