Spływy kajakowe Piława, Dobrzyca, Rurzyca, Biała, Rega, Drawa, Gwda
Spływy kajakowe Drawa

DRAWA - wakacyjne tygodniowe spływy kajakowe

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Korytnicą i Drawą

TRASA SPŁYWU: Mirosławiec - Bogdanka - Krzyż - 86 km

Terminy spływów kajakowych Korytnicą i Drawą
Spływ
6 noclegów + wstęp do DPN
Łączny koszt
5 - 11 sierpnia 2018
150 zł 80 zł 230 zł/os BRAK MIEJSC


POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

  • sześć noclegów na polach namiotowych
  • bilety wstępu do Drawieńskiego Parku Narodowego
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Pole biwakowe nad jeziorem Kosiakowo, 2 km od miasteczka Mirosławiec na Pojezierzu Wałeckim. Przyjazd uczestników pierwszego dnia spływu do godzin wieczornych na pole namiotowe lub do godziny 21.00 na stację PKP Tuczno Krajeńskie, położoną na linii Piła - Szczecin.

OPIS SZLAKU

Drawa ze względu na urozmaicony, kręty bieg, liczne jeziora, lasy, unikalne rezerwaty i rozmaitość krajobrazu jest jedną z najpiękniejszych rzek Europy. Z uwagi na ochronę tej pięknej rzeki wzdłuż jej dolnego, przełomowego biegu utworzono w 1990 roku Drawieński Park Narodowy. Korytnica jest najciekawszym dopływem Drawy. Płynie w zalesionej, niezwykle malowniczej dolinie, z dala od większych wsi. Na trasie spływu są trzy niewielkie jeziora.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień) Jezioro Kosiakowo (biwak). Początek spływu nad niewielkim, malowniczym jeziorem Kosiakowo, niedaleko Mirosławca. Pole biwakowe z piaszczystą plażą i dużym pomostem jest położone w sosnowym lesie, nad wschodnim brzegiem jeziora.
2 dzień) Jezioro Kosiakowo - Nowa Korytnica (19 km). Wypływ Korytnicy znajduje się w północnej części jeziora. Tuż za wypływem mijamy zabytkowy młyn Wilhelma, za którym rozpoczyna się odcinek z dość szybkim nurtem. Głębokość rzeki nie przekracza pół metra a szerokość wynosi około 3-4 metry. Na trasie napotkamy kilka powalonych drzew i dużych kamieni zalegających w korycie. We wsi Stara Korytnica należy przenieść kajaki obok starego młyna - szum spadającej z progu wody słychać z daleka. W Starej Korytnicy można uzupełnić zapasy w miejscowym sklepie. Na końcu wsi znajduje się bród, za którym rzeka zwalnia płynąc przez podmokłe łąki. Po około półtorej godzinie wpływamy do lasu - na szlaku znajdują się trzy jazy szerokości 120 cm, które są możliwe do przepłynięcia w zależności od położenia zastawek. W połowie etapu przepływamy przez małe jezioro Studnickie. Należy trzymać się lewego brzegu gdyż w środkowej części jeziora można utknąć w mule. Następnie przepływamy pod wysokim mostem na rektywowanej linii kolejowej z Piły do Szczecina i wpływamy na malownicze jezioro Nowa Korytnica słynące z dużej ilości ryb. Nocleg na polu namiotowym nad jeziorem.

3 dzień) Nowa Korytnica - Bogdanka (18 km). Poniżej jeziora szlak się rozwidla. Należy płynąć prawą odnogą - lewa odnoga po 50 metrach kończy się w szuwarach :) i w razie pomyłki trzeba wracać pod prąd. Mijamy tzw. Sołtysi mostek, poniżej którego rzeka przyspiesza i wpływa do Puszczy Drawskiej. Płynąc cicho można spotkać leśne zwierzęta. Za mostem na drodze Jelenie - Dominikowo znajduje się śluza ze stopniem wodnym. Kajaki należy przenieść przez drogę z lewej strony. W mijanej osadzie Sówka znajdują się stawy rybne i ładne pole namiotowe. Poniżej wsi mijamy kolejno drewniany mostek i jaz, którym przy normalnym poziomie wody można spłynąć. Poniżej małej elektrowni wodnej w Jaźwinach nurt ponownie przyspiesza - czeka nas najpiękniejszy, przełomowy odcinek szlaku. Rzeka silnie meandruje podpływając pod wysokie, nawet 20-metrowe skarpy porośnięte starym bukowym lasem, momentami sprawiając wrażenie jakby zawracała. Po emocjonującej końcówce spływu na Korytnicy wpływamy na szeroką Drawę obok pola biwakowego Bogdanka. Jesteśmy już w Drawieńskim Parku Narodowym.

4 dzień) Bogdanka - Mostniki (22 km). Odcinek Drawy poniżej Bogdanki upodobały sobie gągoły - jedyne kaczki, które składają jaja w gniazdach zbudowanych na drzewach. Po niecałych dwóch godzinach płynięcia mijamy głaz narzutowy zwany Wydrzym Głazem o obwodzie ponad 14 metrów. Pola biwakowe w tej części Parku Narodowego usytuowano w miejscach dawnych bindug (składów i zrzutni wiązanego w tratwy drewna). Na lewym brzegu mijamy dwa rezerwaty - "Poziomkowy Las" oraz "Brzezina", a nieco dalej, na prawym "Źródliskowy Grąd". Za drewnianym mostem obok wsi Głusko wpływamy na rozlewisko zakończone zaporą i elektrownią wodną Kamienna, która powstała w 1899 roku i jest zabytkiem techniki. Szybki nurt za elektrownią doprowadza nas do ostatniego biwaku na terenie Parku Narodowego. Dalej Drawa płynie wśród łąk i lasów napotykając liczne piaszczyste urwiska.

5 dzień) Mostniki -  Przeborowo (18 km). Z lewej strony ujście rzeki Płocicznej - w tym miejscu kończy się Drawieński Park Narodowy. Z prawej strony widać komin nieczynnej cegielni, a chwilę później zabudowania wsi Stare Osieczno. We wsi, na wysepce po prawej stronie, na terenie dawnej przystani flisackiej funkcjonował port, do którego mogły zawijać barki o wyporności do 150 ton. Za wsią wpływamy w las, początkowo sosnowy, później mieszany z okazami starych dębów. Z prawej strony mijamy dopływ Mierzęcką Strugę oraz kilka leśniczówek - obok jednej z nich o nazwie Kotlina warto zatrzymać się na polu namiotowym i obejrzeć ruiny dużego schronu. Docieramy do pola namiotowego we wsi Przeborowo, gdzie warto zobaczyć ciekawy ryglowy kościół z 1715 roku z wolno stojącą dzwonnicą.

6 dzień) Przeborowo - Krzyż (9 km). Za wsią w krajobrazie zaczynają dominować łąki. Mijamy wieś Drawiny i ujście małej rzeczki Pokrętnej. Za mostami drogowym i kolejowym kolo wsi Łokacz Wielki ostatnie na spływie bystrze i po 2 kilometrach osiągamy most drogowy na trasie z Krzyża do Gorzowa Wlkp. gdzie kończymy spływ. Po przypłynięciu jedziemy z kierowcami po samochody. Chętnych odwozimy na węzłową stację PKP w Krzyżu, pozostałe osoby mają do wyboru nocleg w Przeborowie lub przejazd do naszej bazy w Szwecji gdzie można w cenie spływu pozostać do końca weekendu :)

7 dzień) Przeborowo, Szwecja (biwak). Przed wyjazdem zachęcamy do pieszej wycieczki po okolicznych, rozległych lasach, zasobnych w grzyby i jagody.

DOJAZD SAMOCHODEM

Mirosławiec leży na trasie Krajowej nr 10 z Warszawy do Szczecina. Z głównej ulicy należy w centrum miasta skręcić w ulicę Sprzymierzonych, którą początkowo prowadzi droga nr 177. Po 500 metrach droga wojewódzka skręca w lewo a prosto prowadzi najpierw asfaltowa, a później polna droga na plażę, kąpielisko i pole biwakowe nad jeziorem Kosiakowo. W poniedziałek przed wypłynięciem samochody odstawimy do naszej bazy w Szwecji koło Wałcza. W piątek po przypłynięciu pojedziemy z kierowcami po samochody.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej TUCZNO KRAJEŃSKIE położonej na linii kolejowej z Piły do Szczecina. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie :)

 

Drawa w Drawieńskim Parku Narodowym

 

Elektrownia Kamienna

stat4u
Polub szuwary.pl na facebook!