Spływy kajakowe Piława, Dobrzyca, Rurzyca, Biała, Rega, Drawa, Gwda
Spływy kajakowe Piława

PIŁAWA - weekendowe spływy kajakowe

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Piławą i Dobrzycą

TRASA SPŁYWU: Zdbice - Szwecja - Czechyń, Iłowiec - Golce - 28 km

Baza noclegowa
Spływ
2 noclegi
Łączny koszt
ZDBICE - pole namiotowe 70 zł
20 zł
90 zł/os
ZAPISZ SIĘ
ZDBICE - domki nad jeziorem 70 zł 60 zł 130 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA - agroturystyka u Danusi
70 zł 70 zł 140 zł/os ZAPISZ SIĘ


POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

  • pięć noclegów na polu namiotowym lub w domkach (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport uczestników i sprzętu na poszczególne etapy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchni
  • bezpłatny parking
  • wieczorne ogniska

BAZA NOCLEGOWA

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, wiata ogniskowa, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie. Spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.

Domki nad jeziorem w Zdbicach. GPS 53°37’81”N 16°50’30”E (53.378186, 16.503055). We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 3-osobowych (w każdym 1 pokój z 2 wersalkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

OPIS SZLAKU

Trasa spływu weekendowego wiedzie środkowym odcinkiem Piławy i Dobrzycy. Piława jest uznawana za jedną z najpiękniejszych rzek Polski. Jest to szlak łatwy, urozmaicony i bardzo malowniczy, szczególnie polecany osobom płynącym po raz pierwszy. Na całej długości płynie wśród lasów, które dodają jej uroku i tajemniczości. Rzeka jest bezpieczna - głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest wyjątkowo przejrzysta a dno piaszczyste. Dobrzyca ma podobny charakter, jest nieco bardziej wymagająca ze względu na szybszy nurt.

PROPONOWANE ETAPY

Piątek) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne :)

Sobota) Rzeka Piława. Etap Zdbice - Czechyń (17 km). Wodowanie kajaków na malowniczej, śródleśnej polanie nad Piławą, położoną 1,5 km od ośrodka. Półtorej godziny od wodowania dopływamy do Szwecji, gdzie zaplanowano mały postój na zwiedzanie wsi, wizytę w sklepie. Dla chętnych możliwość zorganizowania podchodów :) Przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko jedno zabudowanie i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Za Głowaczewem nurt Piławy mocno przyspiesza, dzięki czemu szybko dopływamy do wsi Czechyń, gdzie kończymy spływ. Powrót busem do Zdbic (około 20 minut), łączny czas płynięcia - około 4-5 godzin.

Niedziela) Rzeka Dobrzyca. Etap Iłowiec - Golce (11 km). Jeden z najbardziej malowniczych odcinków szlaku. Niedaleko wsi Iłowiec małe spiętrzenie wody - pozostałość po starym młynie. Dalej rzeka płynie wartko przez gęsty las, często rozwidlając się na wiele odnóg. Przepływa przez niewielką wioskę Dobrzyca. Koniec etapu obok zabytkowego młyna wodnego we wsi Golce. Należy wylądować przed mostem, po prawej stronie. Czas płynięcia około 2-3 godziny, powrót busem do Zdbic.

DOJAZD GPS 53°34’83”N 16°57’07”E

Domki nad jeziorem (53.378186, 16.503055) położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.

Przed startem spływu

 

Wypływamy. Najpierw dwójki... :)

 

potem jedynki

 

Na szlaku Piławy pomiędzy Zdbicami a Szwecją

 

Pole namiotowe

stat4u
Polub szuwary.pl na facebook!