Spływy kajakowe Piława, Dobrzyca, Rurzyca, Biała, Rega, Drawa, Gwda
Spływy kajakowe Piława

PIŁAWA - weekendowe spływy kajakowe

Zorganizowany spływ kajakowy rzeką Piławą

TRASA SPŁYWU: Nadarzyce - Szwecja - Czechyń - 31 km

Baza noclegowa
Spływ
2 noclegi
Łączny koszt
ZDBICE - domki nad jeziorem 70 zł 60 zł 130 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA, ZDBICE - pole namiotowe 70 zł 20 zł 90 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA - pokoje gościnne
70 zł 40 zł 110 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA - agroturystyka 70 zł 60 zł 130 zł/os ZAPISZ SIĘ


POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

  • 2 NOCLEGI
  • 2-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
  • UBEZPIECZENIE NNW
  • przejazd busem na poszczególne etapy
  • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • organizację wieczornych ognisk
  • bezpłatny parking

BAZA NOCLEGOWA

Domki nad jeziorem w Zdbicach. We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części nad jeziorem usytuowane są 3 domki 6-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami). W górnej części przy ognisku usytuowane są 4 domki 6-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 1 wersalką) oraz 5 murowanych domków 3-osobowych (w każdym 1 pokój z 2 wersalkami).

Dodatkowo płatna jest energia elektryczna, według wskazań licznika umieszczonego w każdym domku. UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

Gospodarstwa agroturystyczne w Szwecji i Zdbicach - pokoje 2,3,4,6-osobowe o zróżnicowanym standardzie i cenie (od 25 do 50 zł za nocleg od osoby). Osoby zainteresowane prosimy o maila - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pokoje gościnne oraz pole namiotowe w Szwecji. Pokoje 2,3,4-osobowe (brak pościeli) - wspólna łazienka i WC. Na polu namiotowym WC, prysznice z ciepłą wodą bez ograniczeń, 2 wiaty, boisko do siatkówki. Obok pola dwa sklepy spożywcze i bar.

OPIS SZLAKU

Trasa spływów weekendowych wiedzie środkowym odcinkiem Piławy, która jest uznawana za jedną z najpiękniejszych rzek Polski. Jest to szlak łatwy, urozmaicony i bardzo malowniczy, szczególnie polecany osobom płynącym po raz pierwszy. Na całej długości płynie wśród lasów, które dodają jej uroku i tajemniczości. Rzeka jest bezpieczna - głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest wyjątkowo przejrzysta a dno piaszczyste.

PROPONOWANE ETAPY

Piątek) Przyjazd do dużej, letniskowej wsi Szwecja, malowniczo położonej w dolinie Piławy. We wsi warto zwiedzić zabytkowy, neogotycki kościół z 1877 roku. Szwecja została założona pod koniec XVI wieku. Istnieją różne hipotezy odnośnie pochodzenia nazwy "Szwecja". Jedna z nich głosi, że nazwę nadano po potopie szwedzkim, podczas którego mieszkańcy stawili zacięty opór wrogowi. Druga, że wieś nazwano Szwecją na cześć rodzinnego kraju Zygmunta III Wazy. Wieczorem zapraszamy na ognisko zapoznawcze.

Sobota) Nadarzyce - Szwecja (20 km). Przejazd busem do wsi Nadarzyce gdzie wodujemy kajaki. Czas przejazdu pół godziny, płynięcia 5-7 godzin. Na końcu Zalewów Nadarzyckich mała elektrownia wodna, powstała obok poniemieckiego bunkra. Przed wsią Nadarzyce dwa obiekty świadczące o minionej świetności tych terenów - metalowy most na rozebranej w 1945 roku linii kolejowej oraz zrujnowany młyn wodny. Za wsią na długości kilkunastu kilometrów rzeka płynie przez zalesione, całkowicie wyludnione tereny Pojezierza Wałeckiego o niezwykłych walorach krajobrazowych. Przepływa niedaleko letniskowej wsi Zdbice, w której znajdują się izba pamięci oraz skansen bojowy eksponujące militaria i inne pamiątki z okresu walk o przełamanie Wału Pomorskiego. Po przypłynięciu istnieje możliwość zamówienia pysznych pierogów. Wieczorem zapraszamy na ognisko lub grilla.

Niedziela) Szwecja - Czechyń (11 km). Przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko jedno zabudowanie i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Za Głowaczewem nurt Piławy mocno przyspiesza i w ciągu godziny doprowadza do mety w Czechyniu. Czas płynięcia około 3 godzin. Powrót busem do Szwecji

DOJAZD GPS 53°34’83”N 16°57’07”E

Gospodarstwo agroturystyczne będące bazą noclegową położone jest we wsi Szwecja, 300 metrów od głównej drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi skręcić w prawo (widoczny drogowskaz - Zdbice 6 km). Po przejechaniu 300 metrów trzeba skręcić za sklepem "Groszek" w prawo, w wąską drogę prowadzącą wprost do gospodarstwa.

Przed startem spływu w Nadarzycach

 

Wypływamy. Najpierw dwójki... :)

 

potem jedynki

 

Na szlaku Piławy pomiędzy Nadarzycami a Szwecją

 

Szwecja - pole namiotowe

stat4u
Polub szuwary.pl na facebook!