Spływy kajakowe Piława, Dobrzyca, Rurzyca, Biała, Rega, Drawa, Gwda
Spływy kajakowe Rurzyca

RURZYCA - wakacyjne tygodniowe spływy kajakowe

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Rurzycą, Piławą, Dobrzycą, Zdbicą, Piławką i Płytnicą

Terminy spływów kajakowych Rurzycą
Baza noclegowa
Spływ
5 noclegów
Łączny koszt
23 - 28 czerwca 2019 ZDBICE - pole namiotowe
150 zł
50 zł
200 zł/os ZAPISZ SIĘ
30 czerwca - 5 lipca 2019
7 - 12 lipca 2019
11 - 16 sierpnia 2019
ZDBICE - domki nad jeziorem 150 zł
100 zł
250 zł/os* ZAPISZ SIĘ
18 - 23 sierpnia 2019
25 - 30 sierpnia 2019

* - plus opłata za zużytą energię elektryczną
POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

  • pięć noclegów na polu namiotowym lub w domkach (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR
  • transport uczestników i sprzętu na poszczególne etapy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchni
  • bezpłatny parking
  • wieczorne ogniska

BAZA NOCLEGOWA

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, wiata ogniskowa, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie. Spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.

Domki nad jeziorem w Zdbicach. GPS 53°37’81”N 16°50’30”E (53.378186, 16.503055). We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 3-osobowych (w każdym 1 pokój z 2 wersalkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

OPIS SZLAKU

Rurzyca jest prawobrzeżnym dopływem Gwdy. W górnym biegu przepływa przez sześć, wyjątkowo pięknych i malowniczych jezior rynnowych. Jest jedną z najczystszych rzek w Polsce, ma przejrzystą wodę I klasy czystości i spokojny nurt. Z uwagi na wyjątkową czystość wody oraz piękno krajobrazu wzdłuż rzeki utworzono rezerwat krajobrazowy "Dolina Rurzycy". W lipcu 1978 roku na spływ kajakowy Rurzycą wybrał się kardynał Karol Wojtyła. Wydarzenie to upamiętnia kamień nad jeziorem Krępsko Średnie. Ponieważ rzeka jest zbyt krótka na tygodniową wyprawę dwa etapy poprowadzono najpiękniejszym odcinkiem Piławy, a ostatni (do wyboru, w zależności od formy uczestników i pogody) jednym z okolicznych szlaków - Zdbicą, Dobrzycą, Piławką lub Płytnicą.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień - niedziela) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne :)

2 dzień - poniedziałek) Piaskinia - "Diabli Skok" - Piaskinia (14 km). W górnym biegu Rurzyca jest uroczą rzeczką o szerokości 2 metrów i głębokości 50 cm. Szlak prowadzi przez kilka małych jezior o wysokich, porośniętych sosnowym lasem brzegach. Nad najmniejszym z nich - Krępsko Małe położony jest rezerwat "Diabli Skok", w którym chroniony jest fragment pierwotnego lasu z licznymi drzewami pomnikowymi rosnącymi na zboczach stromego jaru. To jeden z piękniejszych i zachowanych w pierwotnej formie obszarów chronionych na Pomorzu. Już przed wojną istniał w tym miejscu rezerwat o podobnie brzmiącej nazwie – Teufelsspring czyli "Diabelskie Źródło".

3 dzień - wtorek) Piaskinia - Krępsko (19 km). Przejazd busem do osady Piaskinia. Rurzyca przepływa kolejno przez trzy małe jeziora: Krępsko Górne, Krępsko Średnie i ostatnie na szlaku jezioro Dębno. Nad jeziorem Krępsko Średnie warto zatrzymać się przy "kamieniu papieskim". Dwa miesiące przed wyborem na papieża Karol Wojtyła spędził tu, na biwaku krakowskiego środowiska uniwersyteckiego, ostatni urlop w Polsce. Na końcu jeziora, obok pięknie położonej stanicy "Wrzosy" kąpielisko, gdzie można zrobić dłuższy postój. Później rzeka zwęża się i płynie wartko w głębokim wąwozie. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych odcinków rzek pomorskich. Przed pstrągarnią w Krępsku nurt stopniowo słabnie - to początek stawu, który zwiastuje kres naszej wędrówki. Czas płynięcia 4-6 godzin, przejazdu powrotnego pół godziny.

4 dzień - środa) Nadarzyce - Zdbice (16 km). Kolejny etap spływu prowadzi leśnym odcinkiem Piławy. Na końcu Zalewów Nadarzyckich mała elektrownia wodna, powstała obok poniemieckiego bunkra. Przed wsią Nadarzyce dwa obiekty świadczące o minionej świetności tych terenów - metalowy most na rozebranej w 1945 roku linii kolejowej oraz zrujnowany młyn wodny. Za wsią na długości kilkunastu kilometrów rzeka płynie przez zalesione, całkowicie wyludnione tereny Pojezierza Wałeckiego o niezwykłych walorach krajobrazowych. Koniec etapu 1,5 km od Zdbic, na śródleśnej polanie, powrót pieszo do ośrodka.

5 dzień - czwartek) Zdbice - Czechyń (17 km). Półtorej godziny od wodowania dopływamy do Szwecji, gdzie zaplanowano mały postój na zwiedzanie wsi, wizytę w sklepie. Dla chętnych możliwość zorganizowania podchodów :) Przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko jedno zabudowanie i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Za Głowaczewem nurt Piławy mocno przyspiesza, dzięki czemu szybko dopływamy do wsi Czechyń, gdzie kończymy spływ. Powrót busem do Zdbic (około 20 minut).

6 dzień - piątek) Rzeka Zdbica. Etap Zdbice - Ostrowiec (16 km). Wodowanie nad jeziorem Zdbiczno, na terenie ośrodka Domki nad jeziorem. Krótkie szkolenie dla osób, które po raz pierwszy mają styczność z turystyką kajakową. Jezioro Zdbiczno posiada typowy dla rynnowych jezior polodowcowych podłużny kształt i strome brzegi. Ma silnie rozwiniętą linię brzegową - od północy wcina się w nie długi na ponad 2 km półwysep. Płynąc w lewo, wzdłuż półwyspu, po około kwadransie docieramy do jego końca, gdzie należy skręcić w prawo. Po przeciwległej, południowej części jeziora wypływa Zdbica. Na północy jezioro jest połączone ciekami wodnymi z jeziorami Dobre i Głodno, a na południu z jeziorem Smolno. Po wpłynięciu na Zdbicę, po około 10 minutach dopływamy do przepustu, gdzie kajaki trzeba przenieść górą, ewentualnie przy niższym poziomie wody spłynąć lub przepchnąć dołem. Za przepustem zaczyna się najtrudniejszy odcinek szlaku - w nurcie znajdują się liczne zwalone drzewa, które trzeba pokonywać w umiejętny sposób. Po około godzinie dopływamy do betonowego mostu, od którego do ujścia do Dobrzycy jest jeszcze ponad godzina płynięcia. Końcówka Zdbicy jest mocno zarośnięta, cały czas zdarzają się zwalone drzewa i mielizny. Wpływamy na Dobrzycę - stąd do Ostrowca płynie się niecałą godzinę. Praktycznie cała trasa spływu prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożne spływamy pod mostem drogowym i kończymy spływ zaraz za mostem, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi, serwowane w położonym przy rzece i szosie barze "Pierogowo". Czas płynięcia około 5 godzin. Powrót busem do Zdbic.

DOJAZD SAMOCHODEM

Domki nad jeziorem GPS 53°37’81”N 16°50’30”E (53.378186, 16.503055) położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.

DOJAZD POCIĄGIEM

Osoby przyjeżdżające pociągiem odbierzemy ze stacji JASTROWIE lub WAŁCZ, w zależności które połączenie będzie dla Państwa bardziej dogodne. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie :)

Rurzyca - jezioro Krępsko Małe

 

Pole namiotowe w Krępsku

 

Wieczorne ognisko

Płytnica 70 km - zorganizowany spływ tygodniowy

BAZA NOCLEGOWA

Gospodarstwo agroturystyczne we wsi Szwecja. Przyjazd uczestników pierwszego dnia spływu do godzin wieczornych. Do dyspozycji spływowiczów jest pole namiotowe, boisko do siatkówki, grill, wiata ogniskowa, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą bez ograniczeń. Na tygodniowym spływie Płytnicą istnieje możliwość noclegów w pokojach gościnnych za dopłatą 10 zł/osobę/nocleg. Spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.

OPIS SZLAKU

Płytnica jest prawobrzeżnym dopływem Gwdy. W górnym biegu przepływa przez siedem malowniczych jezior. Dostępny dla kajaków jest dolny odcinek, poniżej wsi Sypniewo. Płytnica jest rzadko odwiedzana przez kajakarzy, ma przejrzystą wodę i spokojny nurt. Ponieważ rzeka jest zbyt krótka na tygodniową wyprawę dwa pierwsze etapy poprowadzono najpiękniejszym odcinkiem Piławy, a ostatni górną częścią szlaku Jana Pawła II - Rurzycą.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień) Szwecja (biwak). Przyjazd do dużej, letniskowej wsi Szwecja, malowniczo położonej w dolinie Piławy. We wsi warto zwiedzić zabytkowy, neogotycki kościół z 1877 roku. Szwecja została założona pod koniec XVI wieku. Istnieją różne hipotezy odnośnie pochodzenia nazwy wsi. Jedna z nich głosi, że nazwę nadano po potopie szwedzkim, podczas którego mieszkańcy stawili zacięty opór wrogowi. Druga, że wieś nazwano Szwecją na cześć rodzinnego kraju Zygmunta III Wazy.

2 dzień) Nadarzyce - Szwecja (22 km). Najdłuższy etap spływu. Prowadzi leśnym odcinkiem Piławy. Na końcu Zalewów Nadarzyckich mała elektrownia wodna, powstała obok poniemieckiego bunkra. Przed wsią Nadarzyce dwa obiekty świadczące o minionej świetności tych terenów - metalowy most na rozebranej w 1945 roku linii kolejowej oraz zrujnowany młyn wodny. Za wsią na długości kilkunastu kilometrów rzeka płynie przez zalesione, całkowicie wyludnione tereny Pojezierza Wałeckiego o niezwykłych walorach krajobrazowych. Przepływa niedaleko letniskowej wsi Zdbice, w której znajdują się izba pamięci oraz skansen bojowy eksponujące militaria i inne pamiątki z okresu walk o przełamanie Wału Pomorskiego.

3 dzień) Szwecja - Czechyń (11 km). Przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko jedno zabudowanie i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Za Głowaczewem nurt Piławy mocno przyspiesza i w ciągu godziny doprowadza do mety w Czechyniu.

4 dzień) Sypniewo - "Diabli Skok" (13 km). Początek etapu w dużej wsi Sypniewo. Płytnica ma tu szerokość 2-3 metry. głębokość 20-40 cm i twarde, piaszczyste dno. Za wsią otoczenie stanowią łąki, pola oraz coraz bujniejsze przybrzeżne zarośla. Po kilku kilometrach pojawia się las, początkowo odległy o kilkadziesiąt metrów od rzeki. Płynąc cicho zobaczyć można leśną zwierzynę. Zdarzają się przeszkody w postaci niskich kładek oraz gałęzi olszyny przegradzających nurt.

5 dzień) "Diabli Skok" - Prądy (8 km). W połowie etapu wieś Budy, gdzie kajak trzeba spławić na progu po zniszczonym młynie. Za wsią rzeka zwęża się nieco, a nurt staje się szybszy. Niskie kładki zmuszają do kilkukrotnego przeciągania kajaka górą.

6 dzień) Trzebieszki - Wrzosy (16 km). W górnym biegu Rurzyca jest uroczą rzeczką o szerokości 2 metrów i głębokości 50 cm. Szlak prowadzi przez kilka małych jezior o wysokich, porośniętych sosnowym lasem brzegach. Nad najmniejszym z nich - Krępsko Małe położony jest rezerwat "Diabli Skok", w którym chroniony jest fragment pierwotnego lasu z licznymi drzewami pomnikowymi rosnącymi na zboczach stromego jaru.

7 dzień) Szwecja (biwak). Przed wyjazdem zachęcamy do pieszej wycieczki po okolicznych, rozległych lasach, zasobnych w grzyby i jagody. Ze Szwecji odjeżdżają autobusy miejskie oraz PKS do odległego o 11 km Wałcza.

DOJAZD SAMOCHODEM

Gospodarstwo agroturystyczne będące bazą noclegową położone jest we wsi Szwecja, 300 metrów od głównej drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi skręcić w prawo (widoczny drogowskaz - Zdbice 6 km). Po przejechaniu 300 metrów trzeba skręcić za sklepem "Groszek" w prawo, w wąską drogę prowadzącą wprost do gospodarstwa.

DOJAZD POCIĄGIEM do stacji Jastrowie

UWAGA! Przed wyjazdem prosimy sprawdzić w internetowym rozkładzie jazdy lub informacji PKP czy poniższe połączenia nie uległy zmianie.

BIAłYSTOK 6.25, OLSZTYN 10.46, GDAŃSK 13.32, GDYNIA 14.10, SŁUPSK 15.39, KOSZALIN 16.23-16.47 Białogard (przesiadka) 17.28-18.57 Jastrowie. Uczestników odbierzemy z dworca PKP o godzinie 19.50

KRAKÓW 9.28, KATOWICE 11.25, OPOLE 13.19, WROCŁAW 14.27, POZNAŃ 17.25-19.42 Jastrowie. Uczestników odbierzemy z dworca PKP o godzinie 19.50

WARSZAWA 12.10-15.42 Poznań (przesiadka) 16.40-19.00 Jastrowie. Uczestników odbierzemy z dworca PKP o godzinie 19.50

TORUŃ 16.40-17.40 BYDGOSZCZ (przesiadka) 17.45-19.09 PIŁA (przesiadka) 19.16-19.42 Jastrowie. Uczestników odbierzemy z dworca PKP o godzinie 19.50

SZCZECIN 14.23-17.18 Szczecinek (przesiadka) 18.30-18.57 Jastrowie. Uczestników odbierzemy z dworca PKP o godzinie 19.50

stat4u
Polub szuwary.pl na facebook!