Spływy kajakowe Piława, Dobrzyca, Rurzyca, Biała, Rega, Drawa, Gwda
Spływy kajakowe Majówka

Majówka (1 termin) 27 kwietnia - 1 maja 2019

Majówka (2 termin) 1 - 5 maja 2019

Spływy w weekend majowy Piławą, Dobrzycą i Zdbicą

Baza noclegowa
Spływ
4 noclegi
Łączny koszt
ZDBICE - pole namiotowe 100 zł 40 zł 140 zł/os ZAPISZ SIĘ
ZDBICE - domki nad jeziorem
100 zł 100 zł 200 zł/os* ZAPISZ SIĘ
SZWECJA - agroturystyka u Danusi 100 zł 140 zł 240 zł/os ZAPISZ SIĘ
* - plus opłata za zużytą energię elektryczną
 

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

  • 4 NOCLEGI na polu namiotowym lub w domkach (na polu kuchnia, WC, umywalnie i prysznice z ciepłą wodą)
  • 4-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
  • UBEZPIECZENIE NNW
  • przejazd busem na poszczególne etapy
  • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
  • organizację wieczornych ognisk
  • bezpłatny parking
  • dostęp do kuchenek gazowych

BAZA NOCLEGOWA

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, wiata ogniskowa, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci. We wsi sklep spożywczy, możliwość zamówienia posiłków w sąsiedniej agroturystyce oraz wykupienia zezwolenia na wędkowanie. Spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.

Domki nad jeziorem w Zdbicach. GPS 53°37’81”N 16°50’30”E (53.378186, 16.503055). We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 3-osobowych (w każdym 1 pokój z 2 wersalkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

Gospodarstwa agroturystyczne w Szwecji - pokoje 2,3,4,6-osobowe o zróżnicowanym standardzie i cenie (od 35 do 50 zł za nocleg od osoby). Osoby zainteresowane prosimy o maila - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

OPIS SZLAKU

Spływy majowe wiodą nurtem trzech rzek: środkowym odcinkiem Piławy i Dobrzycy oraz Zdbicą. Piława uznawana za jedną z najpiękniejszych rzek Polski. Jest szlakiem łatwym, urozmaiconym i bardzo malowniczym, szczególnie polecanym osobom płynącym po raz pierwszy. Na całej długości płynie wśród lasów, które dodają jej uroku i tajemniczości. Rzeka jest bezpieczna - głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest wyjątkowo przejrzysta, a dno piaszczyste. Dobrzyca jest nieco trudniejsza z uwagi na szybszy nurt. Zdbica to malutka rzeczka, która tylko wiosną niesie wystarczającą dla kajaka ilość wody.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne :)

2 dzień) Rzeka Piława. Etap Nadarzyce - Zdbice (16 km). Pierwszy etap spływu prowadzi leśnym odcinkiem Piławy. Na końcu Zalewów Nadarzyckich mała elektrownia wodna, powstała obok poniemieckiego bunkra. Przed wsią Nadarzyce dwa obiekty świadczące o minionej świetności tych terenów - metalowy most na rozebranej w 1945 roku linii kolejowej oraz zrujnowany młyn wodny. Za wsią na długości kilkunastu kilometrów rzeka płynie przez zalesione, całkowicie wyludnione tereny Pojezierza Wałeckiego o niezwykłych walorach krajobrazowych. Koniec etapu 1,5 km od Zdbic, na śródleśnej polanie, powrót pieszo do ośrodka.

3 dzień) Zdbice - Czechyń (17 km). Półtorej godziny od wodowania dopływamy do Szwecji, gdzie zaplanowano mały postój na zwiedzanie wsi, wizytę w sklepie. Dla chętnych możliwość zorganizowania podchodów :) Przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko jedno zabudowanie i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Za Głowaczewem nurt Piławy mocno przyspiesza, dzięki czemu szybko dopływamy do wsi Czechyń, gdzie kończymy spływ. Powrót busem do Zdbic (około 20 minut).

4 dzień) Rzeka Zdbica. Etap Zdbice - Ostrowiec (18 km). Początkowo trasa wiedzie malowniczym jeziorem Zdbiczno. Ujście wąskiej rzeczki jest słabo widoczne, ukryte w trzcinach. Po kilometrze rzeka wpływa w rozległe lasy, które towarzyszyć już nam będą do końca spływu. Na trasie spotkamy zwalone drzewa i drewniane kładki. Po około 4 godzinach płynięcia osiągamy ujście Zdbicy do szerokiej w tym miejscu Dobrzycy, której wartki nurt szybko doprowadza do mety w Ostrowcu. Uwaga! W przypadku niskiego poziomu wody w Zdbicy pierwszy etap odbędzie się na rzece Dobrzycy, pomiędzy miejscowościami Golce i Ostrowiec - długość trasy pozostanie bez zmian. Dobrzyca przepływa na tym odcinku obok parku linowego w Rudnicy. Po przypłynięciu do miejscowości Ostrowiec warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze "Pierogowo". Powrót busem do ośrodka.

5 dzień) Rzeka Dobrzyca. Etap Ostrowiec - Czapla (11 km). W obrębie wsi Ostrowiec, przy moście drogowym mały wodospad - należy płynąć ostrożnie z prawej strony. Odtąd szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Koniec spływu przy młynie i elektrowni wodnej w miejscowości Czapla. Powrót busem do ośrodka.

DOJAZD SAMOCHODEM GPS 53°34’83”N 16°57’07”E

Domki nad jeziorem oraz pole namiotowe położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Domki znajdują się po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do jednej z dwóch stacji kolejowych - JASTROWIE na linii Poznań - Piła - Kołobrzeg lub WAŁCZ na linii Szczecin - Piła. Odbierzemy Was w cenie spływu, bez dodatkowych opłat, prosimy jedynie o informację (mailem lub telefonicznie) o której godzinie i na którą stację przyjeżdżacie :)

Majówka - przed startem na spływ Piławą w Nadarzycach

Majówka - spływ Piławą

Wieczorne ognisko

stat4u
Polub szuwary.pl na facebook!