Spływy kajakowe Piława, Dobrzyca, Rurzyca, Biała, Rega, Drawa, Gwda
Spływy kajakowe Majówka

Majówka (1 termin) 27 kwietnia - 1 maja 2018

Majówka (2 termin) 2 - 6 maja 2018

Spływy w weekend majowy Piławą, Dobrzycą i Zdbicą

Baza noclegowa
Spływ
4 noclegi
Łączny koszt
SZWECJA, ZDBICE - pola namiotowe 90 zł 40 zł 130 zł/os ZAPISZ SIĘ
ZDBICE - domki nad jeziorem
90 zł 100 zł 190 zł/os* ZAPISZ SIĘ
SZWECJA - pokoje gościnne 90 zł
80 zł
170 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA - agroturystyka u Gienka 90 zł 120 zł 210 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA - agroturystyka u Danusi 90 zł 120 zł 210 zł/os ZAPISZ SIĘ
* - plus opłata za zużytą energię elektryczną
 

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ:

  • 4 NOCLEGI
  • 4-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
  • UBEZPIECZENIE NNW
  • przejazd busem na poszczególne etapy
  • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
  • organizację wieczornych ognisk
  • bezpłatny parking
  • dostęp do kuchenek gazowych

BAZA NOCLEGOWA

Domki nad jeziorem w Zdbicach. We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części nad jeziorem usytuowane są 4 domki 6-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami). W górnej części przy ognisku usytuowane są 4 domki 6-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 3-osobowych (w każdym 1 pokój z 2 wersalkami).

Dodatkowo płatna jest energia elektryczna, według wskazań licznika umieszczonego w każdym domku. UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

Gospodarstwa agroturystyczne w Szwecji i Zdbicach - pokoje 2,3,4,6-osobowe o zróżnicowanym standardzie i cenie (od 30 do 50 zł za nocleg od osoby). Osoby zainteresowane prosimy o maila - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pokoje gościnne oraz pole namiotowe w Szwecji. Pokoje 2,3,4-osobowe (brak pościeli) - wspólna łazienka i aneks kuchenny. Na polu namiotowym WC, prysznice z ciepłą wodą bez ograniczeń, 2 wiaty, boisko do siatkówki. We wsi restauracja i  dwa sklepy spożywcze.

OPIS SZLAKU

Spływy majowe wiodą nurtem trzech rzek: środkowym odcinkiem Piławy i Dobrzycy oraz Zdbicą. Piława uznawana za jedną z najpiękniejszych rzek Polski. Jest szlakiem łatwym, urozmaiconym i bardzo malowniczym, szczególnie polecanym osobom płynącym po raz pierwszy. Na całej długości płynie wśród lasów, które dodają jej uroku i tajemniczości. Rzeka jest bezpieczna - głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest wyjątkowo przejrzysta, a dno piaszczyste. Dobrzyca jest nieco trudniejsza z uwagi na szybszy nurt. Zdbica to malutka rzeczka, która tylko wiosną niesie wystarczającą dla kajaka ilość wody.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień) Szwecja, Zdbice (przyjazd). Duża, letniskowa wieś Szwecja jest malowniczo położona w dolinie Piławy. We wsi warto zwiedzić zabytkowy, neogotycki kościół z 1877 roku. Szwecja została założona pod koniec XVI wieku. Istnieją różne hipotezy odnośnie pochodzenia nazwy "Szwecja". Jedna z nich głosi, że nazwę nadano po potopie szwedzkim, podczas którego mieszkańcy stawili zacięty opór wrogowi. Druga, że wieś nazwano Szwecją na cześć rodzinnego kraju Zygmunta III Wazy. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Wieczorem zapraszamy na ogniska integracyjne w Szwecji i Zdbicach.

2 dzień) Rzeka Piława. Etap Nadarzyce - Szwecja (20 km). Przejazd do wsi Nadarzyce. Za wsią na długości ponad dwudziestu kilometrów Piława płynie przez zalesione, całkowicie wyludnione tereny Pojezierza Wałeckiego o niezwykłych walorach krajobrazowych. Rzeka jest płytka a woda krystalicznie czysta. Na trasie wiele miejsc, gdzie można odpocząć na brzegu. Po około 6 godzinach od wodowania dopływamy do wsi Szwecja, paszporty nie są konieczne ;) Wieczorem zapraszamy na ognisko lub grilla.

3 dzień) Rzeka Piława. Etap Szwecja - Zabrodzie (17 km). Początek etapu w Szwecji. Przed miejscowością Głowaczewo niewielka pstrągarnia, powstała w miejscu starego młyna. We wsi po zniszczeniach wojennych ocalało tylko jedno zabudowanie i zabytkowy kościółek położony niemal przy samej rzece. Za Głowaczewem nurt Piławy mocno przyspiesza, dzięki czemu szybko dopływamy do niewielkiego jeziora zaporowego w Zabrodziu. Powrót do Szwecji. Czas przejazdu pół godziny, płynięcia 4-5 godzin.

4 dzień) Rzeka Zdbica. Etap Zdbice - Ostrowiec (18 km). Początkowo trasa wiedzie malowniczym jeziorem Zdbiczno. Ujście wąskiej rzeczki jest słabo widoczne, ukryte w trzcinach. Po kilometrze rzeka wpływa w rozległe lasy, które towarzyszyć już nam będą do końca spływu. Na trasie spotkamy zwalone drzewa i drewniane kładki. Po około 4 godzinach płynięcia osiągamy ujście Zdbicy do szerokiej w tym miejscu Dobrzycy, której wartki nurt szybko doprowadza do mety w Ostrowcu. Uwaga! W przypadku niskiego poziomu wody w Zdbicy pierwszy etap odbędzie się na rzece Dobrzycy, pomiędzy miejscowościami Golce i Ostrowiec - długość trasy pozostanie bez zmian. Dobrzyca przepływa na tym odcinku obok parku linowego w Rudnicy. Po przypłynięciu do miejscowości Ostrowiec warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze "Pierogowo". Powrót busem do ośrodka.

5 dzień) Rzeka Dobrzyca. Etap Ostrowiec - Czapla (11 km). W obrębie wsi Ostrowiec, przy moście drogowym mały wodospad - należy płynąć ostrożnie z prawej strony. Odtąd szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Koniec spływu przy młynie i elektrowni wodnej w miejscowości Czapla. Powrót busem do ośrodka.

DOJAZD SAMOCHODEM GPS 53°34’83”N 16°57’07”E

Domki nad jeziorem oraz pole namiotowe położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Domki znajdują się w centrum wsi, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS. Pole namiotowe i pokoje gościnne znajdują się w Szwecji, 300 metrów od głównej drogi - zaraz za sklepem Groszek należy skręcić w prawo.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do jednej z dwóch stacji kolejowych - JASTROWIE na linii Poznań - Piła - Kołobrzeg lub WAŁCZ na linii Szczecin - Piła. Odbierzemy Was w cenie spływu, bez dodatkowych opłat, prosimy jedynie o informację (mailem lub telefonicznie) o której godzinie i na którą stację przyjeżdżacie :)

Majówka - przed startem na spływ Piławą w Nadarzycach

 

Majówka - spływ Piławą

 

Wieczorne ognisko

stat4u
Polub szuwary.pl na facebook!