Spływy kajakowe Piława, Dobrzyca, Rurzyca, Biała, Rega, Drawa, Gwda
Spływy kajakowe Boże Ciało

Spływ w Boże Ciało 30 maja - 3 czerwca 2018

Spływ w długi weekend Bożego Ciała Dobrzycą i Piławą

Baza noclegowa
Spływ
4 noclegi
Łączny koszt
ZDBICE - domki nad jeziorem
120 zł 120 zł 240 zł/os* ZAPISZ SIĘ
SZWECJA - agroturystyka 120 zł 120 zł 240 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA - pokoje gościnne 120 zł 60 zł 180 zł/os ZAPISZ SIĘ
SZWECJA, ZDBICE - pola namiotowe 120 zł 40 zł 160 zł/os ZAPISZ SIĘ

* - plus opłata za zużytą energię elektryczną

POWYŻSZE CENY OBEJMUJĄ

  • 4 NOCLEGI
  • 4-dniowy spływ kajakowy według poniższego programu
  • UBEZPIECZENIE NNW
  • przejazd busem na poszczególne etapy
  • UDZIAŁ PRZEWODNIKA z państwowymi uprawnieniami IRR
  • organizację wieczornych ognisk
  • bezpłatny parking
  • dostęp do kuchenek gazowych

BAZA NOCLEGOWA

Domki nad jeziorem w Zdbicach. We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części nad jeziorem usytuowane są 3 domki 6-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 2 łóżkami). W górnej części przy ognisku usytuowane są 4 domki 6-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje - każdy z 1 wersalką) oraz 5 murowanych domków 3-osobowych (w każdym 1 pokój z 2 wersalkami).

Dodatkowo płatna jest energia elektryczna, według wskazań licznika umieszczonego w każdym domku. UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel.

Gospodarstwa agroturystyczne w Szwecji i Zdbicach - pokoje 2,3,4,6-osobowe o zróżnicowanym standardzie i cenie (od 30 do 50 zł za nocleg od osoby). Osoby zainteresowane prosimy o maila - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pokoje gościnne oraz pola namiotowe w Szwecji i Zdbicach. Pokoje 2,3,4-osobowe (brak pościeli), wspólna łazienka. Na polach namiotowych WC, prysznice z ciepłą wodą, wiaty ogniskowe, boiska do siatkówki.

OPIS SZLAKU

Spływ w długi weekend Bożego Ciała wiedzie nurtem dwóch rzek: środkowym odcinkiem Dobrzycy i Piławy. Piława uznawana za jedną z najpiękniejszych rzek Polski jest szlakiem łatwym, urozmaiconym i bardzo malowniczym, szczególnie polecanym osobom płynącym po raz pierwszy. Na całej długości płynie wśród lasów, które dodają jej uroku i tajemniczości. Rzeka jest bezpieczna - głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest wyjątkowo przejrzysta a dno piaszczyste. Dobrzyca jest nieco trudniejsza z uwagi na szybszy nurt.

PROPONOWANE ETAPY

30 maja - środa) Szwecja, Zdbice (przyjazd). Duża, letniskowa wieś Szwecja jest malowniczo położona w dolinie Piławy. We wsi warto zwiedzić zabytkowy, neogotycki kościół z 1877 roku. Szwecja została założona pod koniec XVI wieku. Istnieją różne hipotezy odnośnie pochodzenia nazwy "Szwecja". Jedna z nich głosi, że nazwę nadano po potopie szwedzkim, podczas którego mieszkańcy stawili zacięty opór wrogowi. Druga, że wieś nazwano Szwecją na cześć rodzinnego kraju Zygmunta III Wazy. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Wieczorem zapraszamy na ogniska integracyjne w Szwecji i Zdbicach.

31 maja - czwartek - Boże Ciało) Rzeka Dobrzyca. Etap Iłowiec - Golce (11 km). Jeden z najbardziej malowniczych odcinków szlaku. Niedaleko wsi Iłowiec małe spiętrzenie wody - pozostałość po starym młynie. Dalej rzeka płynie wartko przez gęsty las, często rozwidlając się na wiele odnóg. We wsi Golce należy przenieść kajaki obok zabytkowego młyna wodnego. Nieco dalej, kilkadziesiąt metrów na wschód od rzeki, położone jest przepiękne śródleśne jeziorko, nad którym znajduje się leśne pole biwakowe. Czas płynięcia około 4 godzin, powrót busem do ośrodków.

1 czerwca - piątek) Rzeka Dobrzyca. Etap Golce - Ostrowiec (20 km). Wodowanie obok zabytkowego kościoła i młyna w miejscowości Golce. Dobrzyca przepływa na tym odcinku obok parku linowego w Rudnicy. Rzeka na całej długości płynie przez rozległe lasy, które towarzyszyć już nam będą do końca spływu. Na trasie spotkamy zwalone drzewa i drewniane kładki. Po około 5-6 godzinach płynięcia osiągamy metę w miejscowości Ostrowiec. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi, serwowane w położonym przy rzece i szosie barze "Pierogowo". Powrót busem do ośrodka.

2 czerwca - sobota) Rzeka Dobrzyca. Etap Ostrowiec - Tarnowo (20 km). Najdłuższy etap spływu. W obrębie wsi Ostrowiec, przy moście drogowym mały wodospad - należy płynąć ostrożnie z prawej strony. Odtąd szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Obok młyna i elektrowni wodnej w miejscowości Czapla należy przenieść kajaki z prawej strony. Przed osadą Wiesiółka małe spiętrzenie wody, obok zabytkowej kuźni wodnej, zbudowanej pod koniec XVIII wieku, służącej wówczas do kucia lemieszy. Można bezpiecznie spłynąć przy lewym brzegu. Koniec etapu przed pstrągarnią we wsi Tarnowo, gdzie można zjeść na miejscu w restauracji lub zaopatrzyć się w sklepiku w pysznego pstrąga. Powrót busem do ośrodka.

3 czerwca - niedziela) Rzeka Piława. Etap Zdbice - Szwecja (7 km). Początek etapu na śródleśnej polanie niedaleko Zdbic. Trasa prowadzi przez niezwykle malownicze tereny lasów Pojezierza Wałeckiego. Mijamy pozostałości młyna i powoli zbliżamy się do Szwecji, gdzie kończymy spływ. Na zakończenie zapraszamy na grilla lub ognisko.

DOJAZD SAMOCHODEM GPS 53°34’83”N 16°57’07”E

Domki nad jeziorem położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS. Pole namiotowe znajduje się jeszcze w Szwecji, 300 metrów od głównej drogi - zaraz za sklepem Groszek należy skręcić w prawo.

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do jednej z dwóch stacji kolejowych - JASTROWIE na linii Poznań - Piła - Kołobrzeg lub WAŁCZ na linii Szczecin - Piła. Odbierzemy Was w cenie spływu, bez dodatkowych opłat, prosimy jedynie o informację (mailem lub telefonicznie) o której godzinie i na którą stację przyjeżdżacie :)

Spływ w Boże Ciało 2017 - Iłowiec

 

Spływ w Boże Ciało 2017 - nad Piławą

 

Wieczorne ognisko

stat4u
Polub szuwary.pl na facebook!